Pryskanie i oddawanie moczu przez koty w pomieszczeniach

Opublikowany przez
min : Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Większość kotów przywiązuje dużą wagę do swoich nawyków toaletowych i konsekwentnie korzysta z kuwety w domu lub w ogrodzie. Jeśli jednak opryskują lub oddają mocz w rogu pokoju lub w innych dziwnych miejscach w domu, może to być zarówno niepokojące, jak i nieprzyjemne. Może to być również oznaką problemu medycznego lub związanego ze stresem, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie niepozorne nieprawidłowości lub ukryte dolegliwości fizyczne.

Czy Twój kot pryska lub oddaje mocz w domu?
Pryskanie i oddawanie moczu to dwie bardzo różne czynności. Koty używają moczu jako sygnału zapachowego lub „oznaczenia” dla siebie i innych kotów. Motywacja do znakowania zapachem bardzo różni się od motywacji do oddawania moczu w celu uwolnienia pełnego pęcherza. Dlatego ważne jest, aby ustalić, czy kot pryska czy oddaje mocz, ponieważ potencjalne rozwiązania będą się różnić. Aby oddać mocz, kot przykuca i oddaje pewną ilość moczu na poziomą powierzchnię. Kot może wtedy drapać obszar wokół moczu, choć nie zawsze tak się dzieje. Najczęstszymi miejscami oddawania moczu są dywany, kanapy, kołdry, wanny lub umywalki. Aby rozpylić mocz, kot wstaje, zwykle wykonując ruch stąpania tylnymi łapami, jednocześnie drżąc ogonem, a niewielka ilość moczu jest rozpylana do tyłu na pionową powierzchnię, taką jak ściana lub róg mebla, pozostawiając wyraźny ślad zapachowy. Typowe miejsca rozpylania to okolice drzwi, okien lub klap dla kotów, zasłony, sprzęt elektryczny oraz torby na zakupy lub śmieci. Po ustaleniu, które z tych dwóch zachowań kot wykonuje, można podjąć działania w celu rozwiązania problemu.

Jak czyścić mocz kota
Niezależnie od tego, czy jest to rzeczywisty wypadek, czy nie, gdy kot odda mocz w określonym miejscu, ważne jest, aby dokładnie je wyczyścić, aby nie stało się to nawykiem. O ile zapach nie zostanie całkowicie usunięty, wrażliwy nos kota będzie w stanie wychwycić każdy utrzymujący się zapach moczu, który posłuży jako bodziec do ponownego oddania moczu w tym miejscu.

Najlepszym sposobem na przełamanie tego nawyku jest trzymanie kota z dala od tego obszaru tak długo, jak to możliwe, usunięcie wszelkich zapachów, które kot może wykryć i zmiana geolokalizacji za pomocą mebli blokujących dostęp. Umyj obszar enzymatycznym lub probiotycznym roztworem czyszczącym i pozostaw do wyschnięcia. Produkty te są przeznaczone do usuwania zapachów związanych z moczem. Dywan jest niezwykle chłonny, a mocz często przenika przez całą grubość dywanu do podłogi pod spodem, co sprawia, że konieczne jest profesjonalne czyszczenie. Jeśli obszar jest mocno zabrudzony przez długi czas, wykładzina może stać się nie do naprawienia i może być konieczne jej usunięcie i obróbka betonu lub desek podłogowych pod spodem przed wymianą.

Dlaczego mój kot zaczął oddawać mocz w domu?

Problemy medyczne
Kot, który zaczął oddawać mocz w niewłaściwy sposób w domu powinien zostać niezwłocznie zabrany do lekarza weterynarii na badanie kontrolne, aby upewnić się, że nie ma żadnych medycznych przyczyn zmiany zachowania. 

  1. Wysiłkowe zapalenie pęcherza moczowego jest bardzo częstą przyczyną nietrzymania moczu. Może to wynikać z wielu powodów. Zapalenie pęcherza moczowego to stan zapalny pęcherza moczowego, który jest bardzo bolesny. Koty mogą zacząć kojarzyć swoją kuwetę z bólem i szukać innych miejsc do oddawania moczu. Zapalenie pęcherza moczowego powoduje również, że kot czuje potrzebę ciągłego oddawania moczu, więc może po prostu nie zdążyć na czas do kuwety lub ogrodu. Infekcje dróg moczowych są rzadkie u kotów, ale zapalenie pęcherza moczowego spowodowane przewlekłym stresem jest bardzo powszechne. Może to powodować wiele problemów zdrowotnych, z których niektóre zagrażają życiu. O objawach, przyczynach i leczeniu stresowego zapalenia pęcherza moczowego lub idiopatycznego zapalenia pęcherza moczowego u kotów (FIC) można przeczytać tutaj.
  2. Choroba stawów/choroba zwyrodnieniowa stawów (OA). Choroba zwyrodnieniowa stawów jest częstym, ale niezdiagnozowanym schorzeniem u kotów, które bardzo dobrze ukrywają oznaki dyskomfortu i bólu. Ból w biodrach, kręgosłupie i stawach łap może sprawić, że pełne kucanie w celu oddania moczu będzie bardzo niewygodne. Koty z OA mogą nie chcieć wychodzić na zewnątrz w celu oddania moczu z powodu dodatkowego wysiłku. Może to być szczególnie zauważalne w zimne lub mokre dni. Jeśli nie masz jeszcze krytych kuwet, zakupienie ich do domu może rozwiązać problem. Upewnij się, że znajdują się one w cichych, ustronnych miejscach i zawsze miej o jedną kuwetę więcej niż liczba kotów, aby uniknąć konfliktów i zachować czystość. Jeśli masz kuwety, wypróbuj płytsze z niższymi krawędziami i zmień żwirek na bardziej miękki, aby załatwianie się w kuwecie było jak najbardziej komfortowe. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o lekach, które pomogą złagodzić ból.

Ból spowodowany zarówno zapaleniem pęcherza moczowego, jak i chorobą zwyrodnieniową stawów, może uniemożliwiać kotom pełne kucanie. Może to czasami utrudniać odróżnienie oddawania moczu od pryskania. Kwestie medyczne powinny być zawsze wykluczone w pierwszej kolejności, bez względu na wszystko.

Dlaczego moje koty zaczęły pryskać w domu?
Wszystkie koty, samce lub samice, wykastrowane lub nie, mogą pryskać. Zwykle dzieje się to na zewnątrz jako część systemu komunikacji zapachowej. Pozostawiają również sygnały zapachowe, pocierając pyszczek o przedmioty w celu zdeponowania feromonów wytwarzanych przez gruczoły twarzy lub drapiąc paznokciami o przedmioty w celu zdeponowania feromonów wytwarzanych przez gruczoły między palcami. Koty zostawiają zapach nie tylko po to, aby zareklamować swoją obecność innym kotom, ale także po to, aby pokryć dany obszar swoim własnym, znajomym zapachem.

U niewykastrowanego kota mocz również informuje o statusie hodowlanym. Kocury używają go do zajmowania terytorium, a królowe używają go do przyciągania kocurów w okresie lęgowym. 

Większość kotów domowych jest wykastrowana i nie pryska pomieszczeń. Pryskanie w domu jest oznaką, że kot czuje się zestresowany i musi poczuć się bezpieczniej, otaczając się własnym zapachem. Najczęstszą przyczyną jest obecność innych kotów w domu lub w sąsiedztwie. Jednak nowe dziecko lub osoba w domu, prace budowlane, remont lub zmiana rutyny mogą podobnie wywoływać rozpylanie w pomieszczeniach u niespokojnych lub nieśmiałych kotów lub kotów, które już doświadczają stresu w innych aspektach swojego życia.


Zagrożenia ze strony kotów z sąsiedztwa
Inne koty w sąsiedztwie mogą przechodzić przez Twoją posesję lub w jej pobliżu, spędzać czas w Twoim ogrodzie, a nawet wchodzić do Twojego domu. Jest to niezwykle stresujące dla kotów rezydentów. Nawet widok obcego kota siedzącego w „ich” ogrodzie może wywołać stres u niektórych kotów. W odpowiedzi kot może rozpylać wokół klapy, okna lub drzwi, aby zasygnalizować swoją obecność kotom w pobliżu. Jeśli Twój kot był zestresowany wejściem innego kota do domu, możesz podjąć kilka działań – usunąć wszystko, co kusi intruza (zwykle miskę z karmą) i użyć alternatywnych rozwiązań, np. karmnika aktywowanego mikroczipem, który otwiera się tylko wtedy, gdy kot zbliży się do miski. Tymczasowo zablokuj klapkę dla kota i wpuszczaj i wypuszczaj kota samodzielnie. Zamontowanie klapki dla kota, która odczytuje mikroczipy, może również zapobiec dalszym inwazjom. Odstrasz inne koty od wchodzenia do ogrodu za pomocą zraszacza aktywowanego ruchem, gdy Twój kot pozostaje bezpiecznie w domu. Skorzystaj z dostępnych na rynku produktów feromonowych, aby ponownie poczuć się w domu jak w bezpiecznej przestrzeni.

Prace dekoratorskie i budowlane
Koty nerwowe lub przebywające wyłącznie w domu mogą czuć się zestresowane lub zagrożone zmianami w ich otoczeniu. Zmiana wystroju lub wymiana mebli skutecznie usuwa wszystkie subtelne ślady, które kot mógł umieścić poprzez ocieranie się i drapanie. Aby zmniejszyć wpływ tych zmian, trzymaj kota z dala od pomieszczeń, dopóki zapachy nie będą tak silne i nie zmieszają się ze znajomymi zapachami w całym domu. Możesz przyspieszyć ten proces, samodzielnie rozsiewając zapach kota. Weź miękką bawełnianą szmatkę i delikatnie przetrzyj nią pyszczek kota (gdzie gruczoły zapachowe wytwarzają unikalny zapach kota). Zebrane wydzieliny zawierają feromony, które wysyłają wiadomość o znajomości i bezpieczeństwie bezpośrednio do mózgu kota. Pocieraj ściereczką o meble lub ściany na wysokości kota, gdzie występuje problem i powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie, aby stworzyć sygnał zapachowy, który odstrasza rozpylanie. Dostępne na rynku feromony dla kotów działają w ten sam sposób i mogą być stosowane jako alternatywa. Jeśli, na przykład, zmieniasz kanapę, często pomaga zaplanowanie tej czynności z wyprzedzeniem i rozłożenie na kanapie koca na kilka tygodni wcześniej, który można rozłożyć na nowym meblu, aby zapach był bardziej znajomy i akceptowalny. 

Pomóż swojemu kotu poczuć się bezpiecznie
Nawet jeśli przyczyna rozpylania nie jest oczywista, istnieją sposoby na zapewnienie kotu większego poczucia bezpieczeństwa. Na przykład, ograniczenie obszaru, który kot musi patrolować do jednego lub dwóch pomieszczeń lub stosowanie dostępnych bez recepty suplementów uspokajających w okresach stresu lub niepokoju może pomóc poprawić poczucie bezpieczeństwa i zmniejszyć chęć znakowania. Konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą, który może dostarczyć spersonalizowane zalecenia dla Twojego domu, może być nieoceniona. Gdy kot jest po prostu zbyt zestresowany, aby rozwiązać sytuację, warto rozważyć przeniesienie zagrożonego kota (lub agresora) do miejsca, w którym nie ma innych kotów. Bez presji związanej z koniecznością radzenia sobie z innymi kotami, zagrożony kot raczej nie będzie pryskał, a w ten sposób możesz zagwarantować, że Twój kot będzie szczęśliwszy. Nawet agresywny kot jest często zestresowany w środowisku z wieloma kotami i może skorzystać na byciu jedynym kotem w domu. 

Specjalistyczna pomoc
Pryskanie i oddawanie moczu można wyleczyć u wielu kotów za pomocą opisanych tutaj technik. W niektórych przypadkach problem może być bardziej uporczywy i zaleca się przedyskutowanie go z lekarzem weterynarii, zamiast pozostawienia go samemu sobie. Uzyskanie specjalistycznej porady behawioralnej na wczesnym etapie może wiele zmienić. Im dłużej pozostawisz niepożądane zachowanie, tym bardziej może się ono zakorzenić i tym trudniej będzie mu zaradzić.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip.