Znaczenie terenu moczem i oddawanie moczu w mieszkaniu

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Większość kotów jest bardzo przywiązana do swoich toaletowych zwyczajów i konsekwentnie korzysta z kuwety albo załatwia się w ogrodzie. Jeżeli znakuje teren i oddaje mocz w kącie pokoju, może to być bardzo niepokojące.

Znaczenie terenu czy oddawanie moczu?

Koty wykorzystują mocz do przekazywania sygnałów zapachowych lub znaczenia terenu na potrzeby własne lub innych kotów. Motywacja do oddania moczu w celu zaznaczenia czegoś zapachem jest całkowicie inna niż w przypadku innych kotów. Motywacja do oddania moczu w celu zaznaczenia czegoś zapachem jest całkowicie inna niż w przypadku potrzeby opróżnienia pęcherza. Dlatego ważne, aby ustalić, czy kot znakuje teren, czy po prostu oddaje mocz, ponieważ rozwiązania tych dwóch problemów się różnią. Aby opróżnić pęcherz, kot przykuca i oddaje dużą ilość moczu na płaską powierzchnię. Może potem drapać dookoła tego miejsca, ale nie jest to regułą. Typowe miejsca w przypadku nieprawidłowego oddawania moczu to dywan, kanapa, kołdra, wanna, zlewozmywak. Aby oznakować teren, kot staje, zwykle przebierając tylnymi nogami, porusza ogonem i oddaje niewielką ilość moczu na pionową powierzchnię, na przykład ścianę, zostawiając na niej ślad zapachowy. Typowe miejsca znakowania moczem to drzwi, okna, okolice klapek dla kotów, zasłony, sprzęt elektryczny oraz torby z zakupami i worki ze śmieciami. Po ustaleniu, z którym z tych dwóch zachowań kota mamy do czynienia, należy podjąć próbę rozwiązania problemu.

Sprzątanie

Niezależnie od tego, czy było to jednorazowe zdarzenie, jeżeli kot oddał mocz albo kał w jakimś miejscu, jego wrażliwy nos zasugeruje mu, że można je od tej pory traktować jako toaletę. Najlepszym sposobem na odzwyczajenie kota jest niedopuszczanie go do tego miejsca przez jak najdłuższy czas, usunięcie wszelkich zapachów, które kot może wykryć oraz zmiana otoczenia poprzez przestawienie mebli, tak żeby zablokować zwierzęciu dostęp. Umyj powierzchnię 10% roztworem proszku do prania, a następnie spłucz go chłodną wodą i pozostaw do wyschnięcia. W przypadku delikatnych tkanin przeprowadź próbne czyszczenie na małej powierzchni. Skutecznym środkiem usuwającym przetrwałe zapachy jest Urine-off Urine Stain and Odour Remover (dystrybutorem w Polsce jest Rolvet). Możesz go nabyć w lecznicach weterynaryjnych. Dywany wyjątkowo dobrze chłoną zapachy, które czasem penetrują przez całą grubość tkaniny, aż do podłogi. Jeżeli powierzchnia dywanu jest bardzo zanieczyszczona, czasem trzeba wyciąć jego fragment (wraz z podkładką), a przed położeniem nowego, potraktować preparatem poszczególne klepki parkietu.

Problemy zdrowotne

Kota, który w nieprawidłowy sposób oddaje mocz w domu, należy zabrać na badanie do lekarza weterynarii. Zapalenie pęcherza może powodować, że kot napina się i często oddaje niewielkie ilości moczu. Zapalenie dróg moczowych związane ze stresem ma mniej wyraźne objawy, ale jego oznaką jest również oddawanie moczu poza kuwetą. Każde zakażenie lub podrażnienie dróg moczowych może spowodować, że kot będzie oddawał mocz tam gdzie stoi, zamiast iść do kuwety czy na zewnątrz. W takich wypadkach oddawanie moczu bywa mylone ze znakowaniem. Koty cierpiące na nawracające zapalenie pęcherza zwykle odczuwają korzyści ze zwiększenia ilości wypijanej wody. Może to wymagać zmiany diety z suchej na wilgotną, ale w kwestii żywienia należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego mój kot znaczy dom moczem?

Wszystkie koty, samce i samice, kastrowane i nie, mogą znaczy znaczyć teren moczem. Zwykle robią to na zewnątrz, przekazując w ten sposób informację zapachową. Koty zostawiają też sygnały zapachowe ocierając się, drapiąc, albo pocierając gruczołami znajdującymi się dookoła ust o różne przedmioty. Kot pozostawia swój zapach nie tylko po to, aby zasygnalizować innym kotom swoją obecność, ale też żeby okolica nabrała jego charakterystycznej woni, dzięki czemu czuje się pewniej. Kotki w rui mają wysoki poziom estrogenów w moczu, co przyciąga kocury. Większość domowych kotów jest wykastrowana i nie znakuje moczem domu, bo prawdopodobnie nie odczuwa takiej potrzeby. Znakowanie w domu to oznaka, że kot jest zestresowany i chce poczuć się pewniej, dlatego otacza się własnym zapachem. Posikiwanie w pomieszczeniu oznacza więc, że kot czuje się zagrożony. Najczęstszą przyczyną jest obecność innych kotów w domu lub jego sąsiedztwie. Jednak również pojawienie się dziecka czy nowego domownika, prace budowlane, przemeblowanie czy zmiana codziennych zwyczajów mogą spowodować, że kot zacznie znaczyć moczem.


Zagrożenie ze strony kotów z sąsiedztwa

Koty często znakują moczem klapy dla kotów lub drzwi, aby zasygnalizować intruzom swoją obecność. Jeżeli Twój pupil czuje się niepewnie przez innego kota wchodzącego do domu, zablokuj klapę i wypuszczaj kota przez drzwi. Zainstalowanie klapy z zamkiem magnetycznym lub systemem elektronicznym (urządzenie obroży kota) jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie można jej zamknąć na stałe. Aby udzielić kotu wsparcia, przeganiaj intruzów z ogrodu. Gdy pupil uzna, że w środku jest bezpiecznie, będzie miał mniej powodów do znakowania.

Prace budowlane i remontowe

Koty nerwowe lub trzymane przez cały czas w domu mogą przestraszyć się, jeżeli coś się zmieni w ich otoczeniu. Przemeblowanie czy zmiana wystroju powodują usunięcie wszystkich subtelnych znaków, które kot pozostawił ocierając się i drapiąc. Aby zminimalizować wpływ zmian, trzymaj kota z daleka od tych pomieszczeń, dopóki zapachy trochę nie wywietrzeją, a następnie wymieszaj je ze znajomą wonią domu. Możesz przyspieszyć ten proces, roznosząc własnoręcznie trochę kocich zapachów. Weź kawałek bawełnianej tkaniny i pocieraj nim delikatnie twarz kota (znajdują się tam gruczoły produkujące woń charakterystyczną dla danego osobnika). Zebrana w ten sposób wydzielina zawiera feromony, które przekazują do mózgu kota sygnały, że coś jest mu znane i bezpieczne. Pocieraj tkaniną o meble i ściany problematycznego pomieszczenia na wysokości głowy kota i powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie. Kot będzie prawdopodobnie mniej znakował teren, jeżeli będzie czuł na nim swój zapach. Lekarz weterynarii może zalecić produkt zawierający kocie feromony (Feliway, Ceva Animal Health), działający w podobny sposób. Jeżeli na przykład planujesz wymienić kanapę, często pomaga przykrycie jej na kilka tygodni narzutą, która uczyni zapach nowego mebla bardziej znajomym i akceptowalnym dla kota.

Pomóż kotu czuć się pewnie

Nawet gdy przyczyna znaczenia moczem nie jest oczywista, istnieją sposoby, aby kot poczuł się pewniej. Na przykład ogranicz terytorium, które musi patrolować do jednego lub dwóch pokoi. Zwiększy to jego poczucie bezpieczeństwa i ograniczy potrzebę znaczenia. Jeżeli kota po prostu stresuje sytuacja trudna do rozwiązania, warto przemyśleć przeprowadzkę przestraszonego (lub agresywnego) zwierzęcia do domu, w którym będzie on jedynym kotem. Wobec braku presji dogadywania się z innymi osobnikami, nie będzie znaczyć terenu i w ten sposób zapewnisz mu szczęśliwsze życie. Nawet agresywne koty stresują się, gdy w ich otoczeniu jest dużo osobników tego samego gatunku, a zostanie jedynakiem może się dla nich okazać korzystne.


Pomoc specjalisty

Znaczenie moczem i posikiwanie można wyeliminować u wielu kotów, stosując opisane powyżej sposoby. jednak w niektórych przypadkach problem może być silniej zakorzeniony i należy wówczas zasięgnąć porady lekarza weterynarii, zamiast liczyć na to, że sam się rozwiąże. Ref: Feline Advisory Board - www.fabcats.org

Artykuły powiązane