Psychologia kociąt: Zrozum, co myśli Twój kot

$authorText
MIN: CZAS CZYTANIA

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zrozumienie kociątZdjęcie kota

W pierwszym odczuciu wydaje się, że koty są enigmatyczne i trudno je zrozumieć. Warto jednak spróbować zrozumieć, co kocię myśli i dlaczego zachowuje się w konkretny sposób. Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie zrozumieć jego intencje i nawiązać z nim bliższą więź, ale też pomoże Ci to uporać się z problematycznym problematycznymi zachowaniami i sprawi, że wyrośnie ono na kota, z którym będziesz uwielbiał dzielić dom.

W jaki sposób kocię staje się bystrym kotem

Kocięta uczą się przez doświadczenie. Jeśli doświadczenie jest przyjemne, będą chciały je powtórzyć. Jeśli doświadczenie jest nieprzyjemne, będą chciały go unikać. Najważniejszą rzeczą, którą należy zapamiętać w kwestii szkolenia kociąt jest to, że nagradzanie działa. Krzyk z całą pewnością nie poskutkuje i tylko wystraszy kocię.

Aby zniechęcić kociaka do jakiegoś zachowania, wywołaj u niego pozytywne skojarzenie z pożądanym zachowaniem. Na przykład, jeśli chcesz, żeby przestało drapać meble, zachęć je do używania drapaka. Zrób z niego ekscytujące centrum aktywności, umieszczając wokół niego zabawki i kocimiętkę i nagradzaj kocię, kiedy z niego skorzysta.

Zwykle niepożądane zachowanie wynika z nudy. Jeśli Twoja relacja z kociakiem jest przyjemna i pełna zabawy, spędzacie razem czas i zapewniasz mu dużo stymulujących zabawek, nie będzie miał on czasu na psoty.

Dlaczego do licha koty to robią?

To tyle, jeśli chodzi o normalne zachowanie! Czasem będziesz zauważał, że kocię robi dziwne rzeczy. Oto kilka wyjaśnień.

Dlaczego kocię ssie różne przedmioty?

Czasem możesz zauważyć, że kocię ssie kocyk lub zawabkę. Niektórym ludziom zdarzyło się nawet obudzić i odkryć, że kocię ssie ich ucho! Niektóre rasy mają większe predyspozycje do tego typu zachowania, a kocięta, które zostały wcześniej odstawione od piersi, mają często większą skłonność do ssania przedmiotów. Staraj się wymieniać kociakowi zabawki tak, żeby były dla niego interesujące, ale jeśli to zachowanie stanie się nadmierne, skontaktuj się z wykwalifikowanym behawiorystą zwierzęcym.

Zespół Pica występuje, gdy zwierzęta jedzą przedmioty, które nie nadają się do spożycia. Zespół Pica może być niebezpieczny, jeśli koty jedzą rzeczy, które mogą zablokować trawienie, jak np. tkaniny czy sznurki. Niektóre rośliny domowe również mogą być trujące dla kotów. To normalne, że kot je trawę, dlatego tym nie powinieneś się martwić. W niektórych przypadkach zespół Pica może być powiązany z innymi chorobami, dlatego jeśli masz jakiekolwiek obawy, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego kocię tyle śpi?

Większość kotów śpi od 13 do 18 godzin dziennie, choć zależy to od ich osobowości oraz wieku. Twoje kocię prawdopodobnie śpi nawet dłużej. W rzeczywistości, nowonarodzone koty śpią przez większość czasu.

Wiele osób uważa, że koty są zwierzętami nocnymi, ale to nieprawda. Są to tak naprawdę tzw. zwierzęta zmierzchowe, co oznacza, że są one najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie. Jeśli Ty lub Twoje dziecko zauważycie, że kot nie wydaje się być zainteresowany interakcją z wami w innych porach dnia, pomocnym rozwiązaniem może być zabawa o bardziej naturalnej dla niego porze. 

Być może słyszałeś powiedzenie: „Psy mają opiekunów, koty mają służących”. Cóż, jest to mądre stwierdzenie. Koty są najszczęśliwsze, gdy żyją na własnych warunkach, więc pozwól im, w miarę możliwości, decydować o tym, kiedy się bawią, poznają świat i szukają pożywienia, i staraj się zapewnić im spokój, gdy odpoczywają.

Recenzji dokonała dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

 • Dlaczego koty miauczą?

  Wszyscy znamy odgłos miauczenia kota. Dlaczego kot miauczy? Co oznacza kocia mowa? Przeczytaj wszystko o dźwiękach wydawanych przez Twojego kota.
 • Znaczenie terenu moczem i oddawanie moczu w mieszkaniu

  Cat and toilet paper Większość kotów jest bardzo przywiązana do swoich toaletowych zwyczajów i konsekwentnie korzysta z kuwety albo załatwia się w ogrodzie. Jeżeli znakuje teren i oddaje mocz w kącie pokoju, może to być bardzo niepokojące.
 • Drapanie kota

  Twój kot drapie meble, dywany, drzwi a czasem i Ciebie? Czy drapanie kota jest normą? Jak chronić meble przed ostrymi pazurkami? Sprawdź.
 • Ruja u kotek

  Kotka w rui wymaga szczególnej opieki. Jak rozpoznać pierwszą rujkę, jakie są jej objawy, ile trwa i jak załagodzić ruję? Poznaj informacje o płodności kotów.

Powiązane produkty