Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jak zrozumieć kociakaCat Image

Warto spróbować zrozumieć jak kociak myśli oraz dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Jest to sposób na wytworzenie jeszcze silniejszej więzi między wami. Dodatkowo ułatwia to wykorzenienie niszczycielskich skłonności zwierzaka, tak by stał się kotem, z którym przyjemnie się mieszka.

W jaki sposób kociak staje się mądrym kotem

Kociak uczy się drogą doświadczeń: jeśli dane doświadczenie jest przyjemne, zwierzak będzie chciał je powtórzyć, jeśli nie – będzie go unikał. Jeśli chodzi o wychowywanie kota, najważniejsze, by pamiętać, że powinno się ono opierać na nagradzaniu. Krzyki nie są dobrą metodą, mogą one co najwyżej wystraszyć zwierzę.

Aby zniechęcić kociaka do robienia jakiejś rzeczy, stwórz miłą atmosferę wokół tego, co mu wolno. Żeby na przykład powstrzymać go przed drapaniem mebli, nakłoń go, by zamiast tego zainteresował się drapakiem. Uczyń z niego miejsce ekscytującej rozrywki. Umieść tam zabawki kociaka, trochę kocimiętki i chwal pupila, gdy korzysta z drapaka.

Twój kociak nawet nie pomyśli o tym, by źle się zachowywać, jeśli wasza relacja jest wesoła i oparta na zabawie, a Ty spędzasz z nim czas i zapewniasz mu wiele stymulujących zabawek, którymi może się zająć. Najczęstszą przyczyną nieznośnego zachowania jest po prostu nuda.

Dlaczego mój kociak ssie przedmioty?

Możesz czasem dostrzec jak Twój kociak ssie koc lub zabawkę. Zdarza się nawet, że człowiek budząc się zauważa, że pupil ssie jego ucho! Nie istnieje jednoznaczne wyjaśnienie takiego zachowania, możliwe jednak, że kocięta odsadzone zbyt wcześnie, częściej ssą rzeczy dla odprężenia. Możliwe też, że robią to z nudy. Spróbuj zająć kociaka turlając jego zabawki.

Jedzenie przez kota przedmiotów nieprzeznaczonych do spożycia jest nazywane łaknieniem spaczonym. Może być ono niebezpieczne, jeśli zwierzę połyka rzeczy które mogą zatkać przewód pokarmowy, takie jak kawałki materiału czy sznurek. Poza tym niektóre rośliny doniczkowe są trujące dla kotów. Nie musisz się martwić, jeśli Twój kociak je trawę, gdyż jest to u kotów normalne. Ponieważ łaknienie spaczone może towarzyszyć pewnym chorobom, jeśli masz wątpliwości, zwróć się bez wahania do lekarza weterynarii.

Dlaczego mój kociak tyle śpi?

Większość kotów przesypia od 13 do 18 godzin na dobę, choć zależy to od ich osobowości i wieku. Twój kociak najprawdopodobniej śpi jeszcze dłużej. Tuż po urodzeniu kocięta przesypiają większość czasu. Dzięki temu trzymają się blisko matki, co zmniejsza ryzyko, że się oddalą i narażą na niebezpieczeństwo.

Ponieważ koty są stworzeniami nocnymi, wolą spać w ciągu dnia i być aktywne nocą. Może to powodować problemy, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, które będą chciały bawić się z kotkiem w dzień lub jeśli Twój pupil ma skłonności do „nocnych szaleństw”. Bawiąc się z pupilem w ciągu dnia, a zwłaszcza przed położeniem się do łóżka, zwiększasz szansę, że będzie on w nocy spał..

 

Artykuły powiązane

Produkty powiązane