Psychologia kociąt

Published by
Czas czytania

Jak zrozumieć kociakaCat Image

Warto spróbować zrozumieć jak kociak myśli oraz dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Jest to sposób na wytworzenie jeszcze silniejszej więzi między wami. Dodatkowo ułatwia to wykorzenienie niszczycielskich skłonności zwierzaka, tak by stał się kotem, z którym przyjemnie się mieszka.

W jaki sposób kociak staje się mądrym kotem

Kociak uczy się drogą doświadczeń: jeśli dane doświadczenie jest przyjemne, zwierzak będzie chciał je powtórzyć, jeśli nie – będzie go unikał. Jeśli chodzi o wychowywanie kota, najważniejsze, by pamiętać, że powinno się ono opierać na nagradzaniu. Krzyki nie są dobrą metodą, mogą one co najwyżej wystraszyć zwierzę.

Aby zniechęcić kociaka do robienia jakiejś rzeczy, stwórz miłą atmosferę wokół tego, co mu wolno. Żeby na przykład powstrzymać go przed drapaniem mebli, nakłoń go, by zamiast tego zainteresował się drapakiem. Uczyń z niego miejsce ekscytującej rozrywki. Umieść tam zabawki kociaka, trochę kocimiętki i chwal pupila, gdy korzysta z drapaka.

Twój kociak nawet nie pomyśli o tym, by źle się zachowywać, jeśli wasza relacja jest wesoła i oparta na zabawie, a Ty spędzasz z nim czas i zapewniasz mu wiele stymulujących zabawek, którymi może się zająć. Najczęstszą przyczyną nieznośnego zachowania jest po prostu nuda.

Dlaczego mój kociak ssie przedmioty?

Możesz czasem dostrzec jak Twój kociak ssie koc lub zabawkę. Zdarza się nawet, że człowiek budząc się zauważa, że pupil ssie jego ucho! Nie istnieje jednoznaczne wyjaśnienie takiego zachowania, możliwe jednak, że kocięta odsadzone zbyt wcześnie, częściej ssą rzeczy dla odprężenia. Możliwe też, że robią to z nudy. Spróbuj zająć kociaka turlając jego zabawki.

Jedzenie przez kota przedmiotów nieprzeznaczonych do spożycia jest nazywane łaknieniem spaczonym. Może być ono niebezpieczne, jeśli zwierzę połyka rzeczy które mogą zatkać przewód pokarmowy, takie jak kawałki materiału czy sznurek. Poza tym niektóre rośliny doniczkowe są trujące dla kotów. Nie musisz się martwić, jeśli Twój kociak je trawę, gdyż jest to u kotów normalne. Ponieważ łaknienie spaczone może towarzyszyć pewnym chorobom, jeśli masz wątpliwości, zwróć się bez wahania do lekarza weterynarii.

Dlaczego mój kociak tyle śpi?

Większość kotów przesypia od 13 do 18 godzin na dobę, choć zależy to od ich osobowości i wieku. Twój kociak najprawdopodobniej śpi jeszcze dłużej. Tuż po urodzeniu kocięta przesypiają większość czasu. Dzięki temu trzymają się blisko matki, co zmniejsza ryzyko, że się oddalą i narażą na niebezpieczeństwo.

Ponieważ koty są stworzeniami nocnymi, wolą spać w ciągu dnia i być aktywne nocą. Może to powodować problemy, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, które będą chciały bawić się z kotkiem w dzień lub jeśli Twój pupil ma skłonności do „nocnych szaleństw”. Bawiąc się z pupilem w ciągu dnia, a zwłaszcza przed położeniem się do łóżka, zwiększasz szansę, że będzie on w nocy spał..

 

Artykuły powiązane

 • Poznaj znaczenie tego, jak wita Cię kot

  Jednym z najwspanialszych aspektów posiadania pupila jest to, że nasz futrzany towarzysz wita nas, gdy tylko przekroczymy próg.
 • Zrozumieć swojego kociaka

  Koty bardzo umiejętnie okazują właścicielowi czego chcą, posługując się przy tym głosem lub mową ciała. Zrozumienie tego, co Twój kociak próbuje Ci powiedzieć, nie zajmie więc dużo czasu.
 • Kot łapiący myszy

  Koty uwielbiają łapać myszy, To urodzeni myśliwi. Nawet jeśli dobrze go karmisz Twój kot i tak będzie polować, to jego naturalny instynkt.
 • Znaczenie terenu moczem i oddawanie moczu w mieszkaniu  

  Cat and toilet paper Większość kotów jest bardzo przywiązana do swoich toaletowych zwyczajów i konsekwentnie korzysta z kuwety albo załatwia się w ogrodzie. Jeżeli znakuje teren i oddaje mocz w kącie pokoju, może to być bardzo niepokojące.

Produkty powiązane

 • Science Plan™ Feline Adult Mięsiste kawałki w sosie z wołowiną

  Twój kot będzie szczęśliwy otrzymując saszetki Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Mięsiste Kawałki w Sosie z Wołowiną. Każda saszetka to pełnoporcjowa karma zawierająca odpowiednie połączanie witamin i skłądników mineralnych, aby Twój kot otrzymywał to, co najlepsze dla jego zdrowia. 
 • Science Plan™ Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat Kurczak

  U sterylizowanych kotów ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Mature Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Sterilised Cat Young Adult Kurczak

  U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Adult Light with Tuna

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Light z Tuńczykiem pomaga utrzymać idealną masę ciała.  Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz wysoką zawartością L-karnityny, która pomaga przekształcić tłuszczu w energię. Odpowiednia do codziennego żywienia.