Czy pomidory są szkodliwe dla psów? Co należy wiedzieć

Opublikowany przez Angela Tague
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znowu się zdarzyło. Pod Twoją nieuwagę pies zwinął kilka przysmaków ze stołu. Jeśli Twój zwierzak zjadł ostatni kawałek pizzy, siedząc obok piekarnika, albo sięgnął po miskę pełną salsy na stoliku do kawy, prawdopodobnie teraz zastanawiasz się, czy pomidory są bezpieczne dla Twojego psa...

Sprawdźmy, czy psy mogą jeść pomidory i produkty na bazie pomidorów, takie jak sos do pizzy. A jeśli tak, to jakie jedzenie jest dla nich bezpieczne?

Zabawne zwierzątko stojące przy stole ze smaczną pizzą odczuwa głód i czeka na nakarmienie, uroczy piesek patrzy na pyszną włoską mozzarellę z pomidorami i bazylią na tarasie restauracji

Czy psy mogą jeść pomidory?

Organizacja Pet Poison Helpline twierdzi, że pomidory są „ogólnie bezpieczne dla psów”. Jednak tylko niektóre części rośliny są wskazane do spożywania przez psy. Czerwone (pomarańczowe lub żółte w przypadku niektórych odmian pomidorów) mięsiste części, które jemy i gotujemy, gdy są dojrzałe, są bezpieczne dla Twojego zwierzaka.

Wątpliwości pojawiają się, gdy Twój pupil zjada inne części rośliny, takie jak liście, kwiaty, pnącza, łodygi lub zielone pomidory. Zawierają one tomatynę – substancję chemiczną, która po spożyciu może wywołać u psa chorobę.

Kennel Club ostrzega, że jeśli zauważysz objawy zatrucia po tym, jak Twoje zwierzę zje zielone części pomidora, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii:

 • Rozstrój żołądka (może obejmować wymioty lub biegunkę)
 • Utrata koordynacji
 • Drgawki lub napady
 • Osłabienie mięśni

gotowanie, jedzenie i koncepcja domu – zbliżenie męskiej ręki krojącej pomidora na desce do krojenia podczas domowego gotowania

Jak bezpiecznie pozwolić zwierzęciu cieszyć się pomidorami

Dojrzałe pomidory są klasyfikowane jako nietoksyczne dla zwierząt domowych, ale należy je traktować jako przysmak, a nie posiłek. Dlatego podzielenie się świeżo zerwanym pomidorem koktajlowym z ogrodu lub podanie plasterka pomidora podczas przygotowywania obiadu nie zaszkodzi Twojemu psu. Pamiętaj, aby usunąć wszystkie łodygi i liście.

Jeśli chodzi o wspomnianą wcześniej pizzę i salsę, najlepiej jest unikać podawania zwierzęciu pokarmów dla ludzi, które mają wiele składników. Na przykład, w salsie lub sosie do pizzy może znajdować się pokrojona w kostkę cebula lub czosnek, a żywność z rodziny Allium (cebula, pory, szczypiorek) nie jest bezpieczna dla Twojego zwierzęcia, jak podaje Vital Pet Club.

urocze zdjęcie uśmiechniętego spaniela za płotem w ogrodzie z zieloną, jasną trawą w świetle słońcaCzy mogę mieć psa i uprawiać pomidory?

Tak! Jeśli lubisz ogród, rozważ uprawę pomidorów w doniczkach trzymanych z dala od miejsc, w których pies bawi się na zewnątrz. Niektórzy plantatorzy umieszczają doniczki z pomidorami na patio lub na progu domu jako element wystroju. Możesz też zawiesić doniczki z miniaturowymi pomidorkami koktajlowymi czy winogronowymi wysoko nad miejscem zabaw Twojego pupila na ogrodzeniu czy haku.

Możesz też postawić małe ogrodzenie wokół ogrodu. Dzięki temu zniechęcisz swojego pupila do wąchania sadzonek i smakowania toksycznych zielonych części roślin pomidora.

Czy pomidory są szkodliwe dla psów? Dojrzałe pomidory nie są toksyczne, ale zielone łodygi, liście i niedojrzałe pomidory mogą być szkodliwe dla psów i te powinny trzymać się od nich z daleka. Z tego względu lepszym pomysłem może być postawienie na bezpieczne smakołyki i ograniczenie swojemu pupilowi dostępu do ogrodu.

Informacja o autorce

Angela Tague

Angela Tague

Angela Tague jest mamą zwierząt domowych i pisarką mieszkającą na Środkowym Zachodzie. Kiedy nie robi bałaganu w kuchni, nie przemierza szlaków z psem lub nie uczestniczy w warsztatach jogi, pisze na pełen etat dla wielu marek lifestylowych i technologicznych. Możesz ją znaleźć na Twitterze i LinkedIn @AngelaTague.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i Brana Bonder, B.S, M.S

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »