Jak rozpoznać rozstrój żołądka u psa i jak go leczyć

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Psy słyną z jedzenia najróżniejszych, nie zawsze odpowiednich rzeczy Czasami może to prowadzić do rozstroju żołądka, wymiotów i biegunki. Jeśli Twój pies jest zdrowy, sporadyczny rozstrój żołądka nie powinien mu zaszkodzić. Ale jeśli Twój pies ma częste problemy żołądkowo-jelitowe, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Choroba może szybko spowodować odwodnienie, a w dłuższej perspektywie wodniste kupy. Lepiej jest zachować ostrożność niż później żałować, więc jeśli kiedykolwiek martwisz się zaburzeniami trawienia, poproś o radę swojego lekarza weterynarii.

Symptomy rozstroju żołądka u psa

Jak rozpoznać, że pies cierpi na rozstrój żołądka? Wiele objawów przypomina ludzkie objawy problemów żołądkowych. Według PDSA, symptomy rozstroju żołądka (zapalenia żołądka i jelit) obejmują:

 • Biegunka, w tym stolce o różnych kolorach, takie jak zielona lub żółta kupa.
 • Wymioty lub nudności
 • Brak apetytu
 • Zmęczenie lub apatia
 • Gorączka
 • Ból brzucha


PDSA dodaje, że Twój pies może okazywać ból brzucha poprzez skowyt lub warczenie, gdy go podnosisz lub dotykasz jego brzucha. Może również przyjąć „pozycję medytacji”, czyli stać z wyciągniętymi przednimi nogami, zgiętymi tylnymi nogami i ogonem do góry. Wygląda to dokładnie tak, jak podczas skłonu.

Przyczyny problemów żołądkowych mogą być wewnętrzne (w żołądku) lub zewnętrzne (poza żołądkiem). Wewnętrzne przyczyny rozstroju żołądka obejmują błąd dietetyczny (wymyślny sposób na powiedzenie tego, że Twój pies zjadł coś, czego nie powinien, alergie pokarmowe, przejedzenie, pasożyty, zaparcia, wrzody czy guzy. Przyczyny zewnętrzne to ból, udar cieplny, stres, problemy z wątrobą lub nerkami, zapalenie trzustki, problemy hormonalne, problemy z mózgiem, problemy z uchem wewnętrznym lub nowotwór.

Jak rozpoznać, czy Twój pies ma wrażliwy żołądek lub rozstrój żołądka, który minie.

Szczeniak rasy mieszanej leżący na boku, owinięty w koc w żółto-szare paski.

Niektóre psy mają jelita jak ze stali – mogą jeść wszystko i nigdy nie chorują. Z kolei inne psy zwymiotują każdy kęsek różniący się od ich codziennego pożywienia.

Możesz stwierdzić, czy Twój pies ma wrażliwy żołądek po częstotliwości występowania objawów. Jeśli Twój pies często doświadcza jakichkolwiek objawów rozstroju żołądka (raz w miesiącu lub częściej), może mieć wrażliwy żołądek.

Przyczyny nadwrażliwości żołądka nie zawsze są łatwe do ustalenia. Mogą obejmować one zarówno nadwrażliwość pokarmową i alergie pokarmowe, jak i zmiany w populacjach bakterii w układzie pokarmowym, zwanych mikrobiomem jelitowym.

Oznaki nadwrażliwości pokarmowej, oprócz podanych powyżej, mogą również obejmować problemy skórne, np. zaczerwienione i swędzące podrażnienia skóry, utratę sierści i odgłosy jelit.

Jak pomóc psu w przypadku rozstroju żołądka

Sposób leczenia rozstroju żołądka u Twojego psa zależy od jego nasilenia i przyczyny. Jeśli, na przykład, przyczyną rozstroju żołądka jest zapalenie trzustki, leczenie będzie inne niż w przypadku psa, u którego rozstrój żołądka jest wynikiem alergii pokarmowej. Jeśli rozstrój żołądka jest łagodny, leczenie może nie być konieczne. Blue Cross zaleca dla pewności udanie się do lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli masz młodszego psa lub jeśli objawy wydają się szybko nasilać.

Lekarze weterynarii mają wiele sposobów, aby pomóc psu z rozstrojem żołądka. W zależności od tego, na co cierpi Twój pies, leczenie może obejmować leki przeciwchorobowe lub przeciwbiegunkowe, leki zobojętniające sok żołądkowy, płyny dożylne, podskórne lub leki odrobaczające. Niektóre psy wymagają hospitalizacji i/lub chirurgii.

Odpowiednia żywność może pomóc

Szczeniak Doberman w zielonej obroży śpi na łóżku.

Lekarze weterynarii mają wiele sposobów, aby pomóc psu w takiej sytuacji. Najbardziej niezawodnym sposobem na złagodzenie rozstroju żołądka jest poproszenie lekarza weterynarii o lekkostrawną karmę na kilka dni. Karmy te dostarczają psu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a Twój lekarz weterynarii może chcieć dostosować wybór w zależności od stopnia nasilenia choroby. Gdy wszystko się uspokoi, możesz ponownie wprowadzić normalne jedzenie w ciągu kilku dni.

Na szczęście istnieje wiele dostępnych opcji, aby pomóc Twojemu psu szybko stanąć na nogi. Wraz z pomocą zespołu weterynaryjnego możesz sprawić, że Twój pies poradzi sobie z rozstrojem żołądka i wróci do merdania ogonem w mgnieniu oka!

Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten ukończyła Szkołę Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis w 2002 r. Członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Weterynaryjnych, dr Wooten dzieli swój czas zawodowy między prowadzeniem gabinetu weterynaryjnego dla małych zwierząt w Greeley w stanie Kolorado, wystąpienia publiczne na tematy z powiązanymi zagadnieniami, doradztwo i komunikację z klientem oraz pisanie. W wolnym czasie lubi biwakować z rodziną, jeździć na nartach, nurkować i brać udział w triathlonach.

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

 • Karmienie szczeniaków - podstawowe reguły

  W miarę jak szczeniak rośnie, zwiększa się jego potrzeba podkreślania własnej pozycji. Jakich zasad się trzymać, aby karmienie szczeniaka było spokojne.
 • Szczepienia profilaktyczne dla szczeniaka

  Szczepienia ochronią szczeniaka przed kilkoma poważnymi chorobami. Przeczytaj o najczęściej spotykanych chorobach szczeniąt, na które powinniśmy szczepić maluchy.
 • Jak dbać o zęby psa? Higiena jamy ustnej

  Możesz wierzyć albo nie, ale higiena zębów u Twojego psa jest tak samo ważna jak higiena Twoich własnych. Dowiedz się jak dbać o zęby Twojego psa.
 • Zdrowa skóra i zdrowa sierść psa

  Duże znaczenie dla zdrowia psów ma dbałość o ich skórę i sierść. Przeczytaj, co robić aby Twój pies miał błyszczącą, zdrową sierść i zapobiegać problemom skórnym.

Powiązane produkty