10 śmiesznych sposobów, jak koty budzą swoich opiekunów

$authorText
$readingTime

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kiedy w Twoim domu pojawi się kot, zaczniesz się zastanawiać, jak można żyć bez towarzystwa tych uroczych, futrzastych istot. Będziesz nieustannie zachwycać się zabawnym kocim zachowaniem, ale nie zapominaj, że to bardzo inteligentne zwierzęta, które doskonale wiedzą, czego chcą i jak mogą to dostać. Widać to szczególnie wyraźnie w przypadku kotów budzących swoich opiekunów.

Nie cofną się dosłownie przed niczym, aby wyciągnąć Cię z łóżka. Późna noc czy wczesny ranek – dla kota każda pora jest dobra, aby zakłócić sen opiekuna, używając jednego lub kilku z tych zabawnych sposobów.

1. Drapanie i ściąganie kołdry

Twój kot uwielbia mięciutkie, przytulne łóżko z delikatną pościelą, pluszowymi kocykami i puchatymi poduszkami... oczywiście do momentu, gdy nie uzna, że już się wyspał. Wtedy łapie za kołdrę i ściąga ją z łóżka, jednocześnie ostrząc sobie pazury o pościel. Z reguły Twój futrzak robi to, aby mieć łóżko tylko dla siebie lub skłonić Cię do przygotowania mu śniadania.

2. Głośne miauczenie

To jedna z najstarszych sztuczek, zawsze skutecznie wyciągająca opiekunów z łóżka (koty doskonale zdają sobie z tego sprawę). Koty posługują się charakterystycznymi miaukami o różnym znaczeniu i nawet najmniejszy kociak ma opanowaną sztukę budzenia człowieka, jeśli życzy sobie jedzenia, rozrywki lub chce zająć Twoje wygrzane miejsce na materacu. Kiedy nie śpisz, to brzmi naprawdę uroczo, ale gdy usiłujesz zasnąć, równie dobrze możesz się poddać bez walki.

3. Muskanie łapą twarzy

Inną sprawdzoną metodą stosowaną przez koty w celu obudzenia śpiącego opiekuna jest dotykanie łapką jego twarzy. Nasi futrzaści kompani stosują zazwyczaj delikatne, lecz uporczywe klepnięcia, a jedna mała łapka potrafi obudzić nawet śpiących najgłębszym snem, ponieważ kot nie podda się, dopóki nie otworzysz oczu.

4. Gryzienie i ciągnięcie włosów

Czasami aby obudzić swojego opiekuna, koty muszą uciec się do bardziej nietypowych metod. Ta sztuczka daje wspaniałe efekty, jeśli masz długie włosy, za które Twój futrzasty domownik może ciągnąć niczym podczas chwytania upolowanej ofiary.

5. Ugniatanie nóg

Pojęcie granic osobistych jest kotom obce (przynajmniej do chwili, gdy znikają w swojej kryjówce, gdy ktoś obcy podchodzi za blisko). Będą spacerować po Tobie w tę i z powrotem, ugniatając Twoje nogi lub nawet brzuch, jeśli poczują na to ochotę. Bez wątpienia to bardzo słodki zwyczaj, pomagający kotom poczuć się komfortowo, jednak gdy towarzyszą mu nieustanne dreptanie i miauczenie, ponad wszelką wątpliwość można założyć, że czegoś jednak od Ciebie chcą.

6. Podgryzanie stóp

To nie gryzienie sensu stricte, tylko delikatne podgryzanie palców i całych stóp, na tyle nieprzyjemne, że decydujesz się w końcu wynurzyć z krainy snu i zająć potrzebami swojego niespokojnego futrzastego przyjaciela. Delikatne ugryzienia, choć bez intencji sprawienia Ci bólu, oznaczają, że Twój kot jest zdeterminowany i nie cofnie się przed niczym.

7. Zrzucanie przedmiotów z mebli

Kot nigdy z tego nie zrezygnuje, chyba że usuniesz wszystkie wolno stojące przedmioty. Dlaczego? Ponieważ to działa. Książka, długopis, pilot do telewizora – Twój pupil to znajdzie i zrzuci na ziemię. A Ty to na pewno usłyszysz, obojętne w jakiej części domu kot uprawia ów proceder. „Ileż można”, wzdychasz obudzony. Kotu jednak udało się zdobyć Twoją uwagę – misja zakończona sukcesem.

8. Tarmoszenie przewodów elektrycznych

Ty pękasz z dumy, że udało Ci się usunąć wszystkie potencjalne zagrożenia z szafki nocnej czy regału, ale Twój kociak jest niewzruszony. W końcu potrafi znaleźć inne metody przerwania Twojej fazy REM. Nieustanne stukanie, gdy Twój kot rozpracowuje budzik lub uderza kablem nocnej lampki o ścianę? Nie brzmi to szczególnie szkodliwie w ciągu dnia, jednak w nocy może doprowadzić do szału.

9. Przynoszenie pluszaków do łóżka

Twój kociak to urodzony myśliwy, a jego instynkt najczęściej budzi się bladym świtem, gdy wciąż masz przed sobą kilka godzin snu. Nagle czuje palącą potrzebę przyniesienia Ci swojej „zdobyczy” i zaczyna zawodzić, dopóki się nie obudzisz i nie pochwalisz go za to, że tak się o Ciebie troszczy.

10. Wpatrywanie się w Ciebie

Innym dość niezwykłym zwyczajem Twojego nocnego stworzenia jest wpatrywanie się pustym wzrokiem bez żadnego konkretnego powodu. Kiedy budzisz się i widzisz, że futrzak gapi się na Ciebie, siedząc kilkanaście centymetrów od Twojej twarzy, masz prawo poczuć się trochę niepewnie. Od jak dawna się w Ciebie wpatruje? Lepiej po prostu wstać z łóżka, bez zbędnych pytań.

Zabawne sposoby, do których uciekają się koty, aby Cię obudzić, nie zawsze wydają się takie urocze w środku nocy. Jednak sprytne i kreatywne metody stosowane przez naszych futrzastych towarzyszy są dowodem na ogrom uwagi i miłości, jaki mają dla swoich opiekunów.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O’Brien jest pisarką, mamą i dumną właścicielką dwóch kotów rosyjskich niebieskich, które rządzą w jej domu. Jej artykuły ukazują się także w serwisach What to Expect, Word of Mom, xoJane, Fit Pregnancy oraz Care.com. Poczynania autorki możesz obserwować na Instagramie i Twitterze – @brovelliobrien.

 

Verwandte Artikel

Verwandte Produkte