Dlaczego psy jedzą trawę?

Published by
min min read

Twój pies jest potomkiem potężnego wilka, szlachetnego myśliwego i wytrawnego mięsożercy. Serwujesz im posiłki najlepszej możliwej jakości, dlaczego więc upierają się, aby jeść trawę?

Choć nikt nie jest do końca pewien, dlaczego psy jedzą trawę, intuicjoniści zwierząt są przekonani, że jest to normalne psie zachowanie i nie ma się czym przejmować.

Wypas

Istnieją dwa główne typy psiego trawożerstwa. Pierwszy z nich to zwykły wypas, podczas którego pies z radością chrupie trawę i nie odczuwa żadnych skutków ubocznych.

Niektórzy lekarze weterynarii sugerują, aby psy jadły trawę w celu uzupełnienia niedoborów żywieniowych, ale nawet psy, które stosują dobrze zbilansowaną dietę, będą jadły trawę. Możliwe, że po prostu lubią ten smak. To dla nich jak sałata. Dlatego nawet jeśli dobrze karmisz swojego psa, może on mieć ochotę na trochę zieleniny!

Instynktowne zachowanie

Inny rodzaj zjadania trawy to taki, kiedy pies zje trochę trawy i ją zwymiotuje. Uważa się, że jest to celowa, instynktowna próba wywołania wymiotów po połknięciu czegoś, co sprawiło, że poczuły się źle.

Psy, które jedzą trawę, w celu sprowokowania wymiotów, zazwyczaj połykają ją tak szybko, jak to możliwe, ledwo ją przeżuwając. Uważa się, że długie, nieprzeżute kawałki trawy łaskoczą ich gardła, wywołując odruch wymiotny.

Jeśli Twój pies zjada trawę, a potem wymiotuje i wydaje się, że nic mu nie dolega, to prawdopodobnie uporał się z tym, co mu dokuczało. Jeśli ciągle ma odruch wymiotny i nie jest w stanie zwymiotować albo ciągle je trawę i wymiotuje, należy zabrać go do lekarza weterynarii.

Czy można ją bezpiecznie jeść?

W przypadku wszystkich zachowań związanych z jedzeniem trawy, zwracaj baczną uwagę na to, jaką trawę spożywa Twój pies. Nie pozwól mu jeść niczego, co zostało poddane działaniu pestycydów lub nawozów sztucznych. Na większości produktów do pielęgnacji trawnika znajdziesz informację, czy są one bezpieczne dla zwierząt.

Powiązane artykuły

 • Rasy małych psów: co należy o nich wiedzieć

  Zastanawiasz się nad nabyciem małego psa? Poznaj zalety i wady małych ras psów, takie jak wymagania dotyczące jedzenia i przestrzeni życiowej, aby zdecydować, czy są one odpowiednie dla Ciebie.
 • Co chce Ci powiedzieć Twój pies

  Ludzie porozumiewają się za pomocą słów, ale dla psów komunikacja opiera się na mowie ciała i dźwiękach. Dowiedz się, jak odczytywać sygnały wysyłane przez Twojego pupila
 • Co oznacza zachowanie mojego szczenięcia?

  Naucz się odczytywać mowę ciała Twojego szczenięcia wyrażającą się np. w merdaniu ogonem i postawie ciała i dowiedz się, jak zmienia się jego zachowanie w miarę dorastania.
 • Dlaczego Twój szczeniak szczeka?

  Ujadanie jest całkowicie naturalnym elementem psiego zachowania, spodziewaj się więc, że Twój szczeniak wyrośnie na szczekającego psa.

Powiązane produkty