Pies boi się burzy - co zrobić, jak go uspokoić?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Psy boją się grzmotów i jest ich cecha wspólna. Strach przed grzmotami zazwyczaj objawia się szczekaniem, chowaniem się, skomleniem a nawet oddawaniem moczu. Nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego psy tak boją się grzmotów. Wydaje się, że u niektórych ras strach przed grzmotami występuje znacznie częściej niż u innych. Lęk przed grzmotami trudno jest leczyć, ale warto próbować, ponieważ lęk zazwyczaj pogłębia się wraz z wiekiem. Psy, które boja się burzy mogą wykazywać zachowania lękowe dużo wcześniej, zanim jeszcze pojawią się grzmoty.Czynnikiem mogącym wywołać reakcjęlękową może być odgłos deszczu na dachu, błyski jasnego światła lub nawet spadek ciśnienia przed burzą. Psy, które boją się burzy, bardzo często także boją się fajerwerków.
Nie karz i nie przytulaj
Jeżeli Twój pies boi się grzmotów, bardzo ważne jest aby nie karać go w momencie gdy zacznie wykazywać objawy lęku ani nie przytulać go zbytnio, ponieważ to może tylko pogłębić problem.Karanie psa może sprawić, że będzie się on bał jeszcze bardziej, ponieważ będzie kojarzył grzmoty nie tylko ze strachem, ale także z karą.
Zbytnie przytulanie psa nie jest także zalecane, ponieważ uczy Twojego psa, że zachowania lękowe są właściwe i pies jest za nie nagradzany.
Bezpieczny i spokojny
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić dla psa, który boi się grzmotów jest zapewnienie mu bezpiecznego miejsca, aby mógł w nim przeczekać burzę.Dobre mogą być klatki dla psów (stosowane do ich transportu), miejsce pod łóżkiem lub pod krzesłem. Psy wybierają takie miejsca, ponieważ czują się w nich bezpiecznie, zaś hałas który powoduje u nich lęk, jest stłumiony.Jeżeli Twój pies nie ma jeszcze takiego miejsca, przygotuj je dla niego. Możesz w nim zostawić jakieś przekąski, aby zachęcić go do przeczekania w nim burzy.
Przygotowanie bezpiecznego miejsca do przeczekania burzy pomaga przy niektórych objawach lęku, ale nie rozwiązuje przyczyn problemu.Jest to zadanie znacznie trudniejsze i niekiedy potrzebny może być tutaj lekarz weterynarii lub behawiorysta.Kluczem do sukcesu jest odwrażliwienie psa na odgłos grzmotów lub inne bodźce związane z burzą. Im wcześniej zaczniemy terapię, tym szybkiej zobaczymy jest korzystne efekty.
Przyzwyczajenie jest kluczem do sukcesu
Odwrażliwianie musi być prowadzone stopniowo.Generalnie chodzi w nim o to, aby pies przyzwyczaić się do odgłosu grzmotu i traktował go jako coś normalnego. Można to zrobić odtwarzając nagrane odgłosy burzy przy niskim natężeniu głosu oraz w krótkich odstępach czasu.
Odgłosy burzy powinny pojawiać się nieregularnie, aby naśladować prawdziwą burzę.Podczas tego procesu musisz cały czas kontrolować zachowanie psa.Próbuj także odwracać jego uwagę podczas odsłuchiwania odgłosów burzy próbują się z nim bawić lub angażując go w atrakcyjne dla niego czynności. Jeżeli Twój pies jest zbyt przestraszony, aby brać w nich udział, musisz zmniejszyć natężenie odgłosów burzy i po jakimś czasie spróbować ponownie. Może to być długi proces, wymagający wiele cierpliwości, ale w efekcie Twój pies może czuć się znacznie pewniej podczas burzy.