Czy można podawać kotu chleb?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Kromka ciepłego chleba to smaczny przysmak dla wielu opiekunów zwierząt, ale czy należy się nią dzielić z futrzanym przyjacielem? Czy koty mogą jeść chleb, czy chleb jest dla nich szkodliwy? Zanim podasz swojemu pupilowi część swojej kanapki lub bagietki, oto, co musisz wiedzieć o kotach i chlebie.
Czy koty mogą jeść chleb?
Podobnie jak w przypadku wielu pokarmów dla ludzi, niewielkie ilości pieczonego chleba mogą być spożywane przez koty z umiarem. Koty nie powinny jeść chleba regularnie – to raczej przysmak zarezerwowany raz na jakiś czas.
Pod względem zdrowotnym w pieczywie nie ma nic złego dla kota, ale należy je spożywać z umiarem. Chociaż chleb, zwłaszcza pełnoziarnisty, jest dobrym źródłem składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, błonnik i węglowodany, spożywanie go w nadmiarze nie jest dobre dla kota, zwłaszcza jeśli jest to chleb wysoko przetworzony. Dla porównania, kromka białego chleba dostarcza jednej piątej wszystkich kalorii, których przeciętny kot potrzebuje w ciągu dnia. Tak więc, podczas gdy dwie kromki chleba mogą ledwo zaspokoić Twój apetyt, dla Twojego kociego przyjaciela to zdecydowanie za dużo.
Chleb może się przydać, jeśli musisz podawać kotu leki doustne. Możesz ukryć tabletkę w miękkim pieczywie lub nawet rozlać na nie płynne lekarstwo. Jednak Twój kot może nie dać się nabrać na tę sztuczkę. Wiele kotów będzie unikać karmy z lekami ze względu na jej gorzki smak. Lekarze weterynarii radzą, że lepiej sprawdzi się karma dla kotów w puszkach, ale jeśli Twój kot lubi smaczny kawałek chleba, możesz spróbować przemycić leki w ten sposób.
Czy chleb jest szkodliwy dla kotów?
Teraz, gdy znamy już odpowiedź na pytanie, czy koty mogą jeść chleb, która brzmi „tak, z umiarem”, dochodzimy do kolejnego pytania: „Czy chleb może być niebezpieczny dla kotów?”. Niektóre odmiany pieczywa są bezpieczniejsze dla kotów niż inne. Dobrą zasadą jest to, że im najmniej przetworzone pieczywo, tym prawdopodobnie lepsze jest dla kota.
Światowe Stowarzyszenie Weterynarzy Małych Zwierząt podkreśla, że to, co jest bezpieczne dla człowieka, może być toksyczne dla zwierzęcia – i chleb nie jest tu wyjątkiem. Jeśli pieczony chleb jest przyprawiony pomidorem, cebulą lub czosnkiem, należy go uznać za jeden z toksycznych pokarmów dla kotów. Unikaj dawania kotu ziół i przypraw, chyba że możesz potwierdzić, że są bezpieczne dla kotów. Przed podaniem kotu jakiegokolwiek ludzkiego jedzenia zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
W tym artykule prawdopodobnie zauważasz wzmiankę o „pieczonym” chlebie. Aby wyjaśnić, że chociaż większość pieczonego chleba nie należy do pokarmów niebezpiecznych dla kotów, to ciasto chlebowe, które zawiera aktywne drożdże, stanowi istotne ryzyko dla zdrowia kota.
Drożdże
Surowe ciasto —każdy rodzaj ciasta drożdżowego, nie tylko chleb— może się rozszerzyć, tak jak na blacie, wewnątrz kota i doprowadzić do rozdęcia żołądka i poważnych wzdęć. W rzadkich przypadkach wymagana jest operacja usunięcia masy ciastowatej. Ponadto, jak zauważa Związek Kynologiczny, „namnażające się drożdże mogą zacząć wytwarzać alkohol”, co może być przyczyną poważnych problemów dla Twojego pupila.
Dodatkowo, spożycie niegotowanych drożdży może spowodować odurzenie kota. Znana również jako „toksykoza alkoholowa”, pojawia się, ponieważ „produkty fermentacji drożdży zawierają etanol, który jest wchłaniany do krwiobiegu, powodując upojenie i kwasicę metaboliczną (nadmierne ilości kwasu, który zmienia substancje chemiczne we krwi)” – opisuje Merck Veterinary Manual. Alkohol jest zakazany dla wszystkich zwierząt ze względu na toksyczność etanolu, który po spożyciu może być śmiertelny.
Objawy spożycia drożdży to wymioty, biegunka i nadmierne gazy lub wzdęcia. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot zjadł surowe ciasto zawierające drożdże, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub pogotowiem ratunkowym.
Jak chleb wpływa na żywienie kotów?
Koty są obligatoryjnymi mięsożercami, co oznacza, że część swoich wartości odżywczych muszą czerpać z mięsa. Innymi słowy, muszą zjeć jakieś mięso. Potrzebują one karmy opracowanej z odpowiednich składników, które zapewniają właściwą równowagę składników odżywczych, w tym białka pochodzącego z mięsa, aminokwasów, witamin, minerałów i energii, aby zapewnić optymalny poziom zdrowia.
Dlatego zanim podasz swojemu kotu chleb, weź pod uwagę nie tylko ilość spożywanych przez niego pokarmów, ale także jego ogólny stan zdrowia. Na przykład, jeśli Twój kot ma cukrzycę, przed podaniem mu chleba skonsultuj się z lekarzem weterynarii. „Twój lekarz weterynarii może zalecić podawanie kotu karmy o obniżonej zawartości węglowodanów, co, jak wykazano, poprawia kontrolę poziomu glukozy we krwi” – podaje College Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Cornella.
Ogólnie rzecz biorąc, należy ograniczyć przekąski dla kota, ponieważ podawanie mu pokarmów, do których nie jest przyzwyczajony, może powodować rozstrój żołądka – nawet jeśli nie ma żadnych problemów zdrowotnych. I pamiętaj, że chleb nie powinien być stałym punktem w planie żywieniowym kota. To wytrawny przysmak, którym możesz dzielić się co jakiś czas, w bardzo małych kęsach.