Żywność, która szkodzi kotom
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Gdy chodzi o Twojego kota chcesz, by dostawał najlepszą karmę, dopasowaną do jego potrzeb żywieniowych. Od czasu do czasu pozwalasz sobie jednak na poczęstowanie kota czymś ze stołu lub nieodpowiednią przekąską — pamiętaj, że niektóra żywność może być dla kota trująca. Oto kilka pozycji najbardziej toksycznych dla kotów.
Cebule i czosnek
Cebule, czosnek, szalotki i dymka mogą spowodować u kota uszkodzenie czerwonych krwinek i prowadzić do anemii. Ten rodzaj pożywienia jest zazwyczaj trujący w przypadku spożycia dużych ilości, ale narażenie na skoncentrowane formy cebuli lub czosnku, np. w mieszance zupy cebulowej i sproszkowanego czosnku, może być również toksyczne. Koty senne, słabe, o zmniejszonym apetycie, bladych dziąsłach oraz moczu w kolorze od pomarańczowego do ciemnoczerwonego, należy natychmiast zabrać do lekarza weterynarii.
Surowe jajka, surowe mięso i kości
Tak samo jak u ludzi, spożycie przez koty surowych jajek lub surowego mięsa może prowadzić do zarażenia salmonellą lub bakteriami E. coli. Symptomy tego zarażenia są różne i mogą obejmować wymioty, biegunkę oraz senność. Salmonella oraz bakterie E. coli mogą być również przenoszone na ludzi, więc należy pamiętać o prawidłowym umyciu rąk po gotowaniu i nie dopuszczać kota w pobliże surowej żywności tego typu. Surowe jajka zawierają również enzym, który może powodować problemy ze skórą i sierścią. Nie należy też pozwalać kotu na zjadanie surowych kości — może się nimi zadławić, uszkodzić przewód pokarmowy lub zęby.
Czekolada i napoje z kofeiną
Wszyscy wiemy, że czekolada może być śmiertelna dla psów. W przypadku kotów jest ona równie trująca. Czekolada zawiera substancje zwane metyloksantynami, które mogą powodować wymioty i biegunkę, wysoką ciepłotę ciała, drżenie mięśni, nieprawidłowy rytm serca, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej oraz drgawki. Metyloksantyny można znaleźć również w napojach z kofeiną — i z tego powodu należy ich unikać. Jeśli u Twojego kota pojawią się powyższe objawy, udaj się z nim do lekarza weterynarii. Jako zasadę należy przyjąć, że czekolady ciemne są bardziej niebezpieczne niż czekolady mleczne i białe.
Alkohol i surowe ciasto
Napoje alkoholowe oraz żywność zawierająca alkohol mogą być dla kota niebezpieczne. Ich spożycie może spowodować wymioty, biegunkę, drgawki, dezorientację, problemy z oddychaniem, śpiączkę, a nawet śmierć. Należy również uważać, aby kot nie spożył surowego ciasta. Surowe ciasto może zacząć rosnąć w żołądku lub wytworzyć w nim alkohol. Jeśli uważasz, że kot spożył nawet niewielką ilość alkoholu, natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii.
Mleko i produkty mleczne
Nawet jeśli kot jest zadowolony z picia mleka, niekoniecznie jest ono dla niego zdrowe. Koty mają problemy z trawieniem laktozy z mleka, co może powodować problemy żołądkowe lub biegunkę. Większość kotów spożywa laktozę wyłącznie wraz z mlekiem matki, kiedy są jeszcze kociętami. Ponieważ koty odżywiają się mlekiem matki tylko przez kilka tygodni, ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do ponownego rozpoczęcia trawienia laktozy. Choć część kotów przyswaja mleko bez problemów, to powinny pić mleko tylko od swoich matek gdy są jeszcze kociętami, ponieważ mogą u nich wystąpić problemy trawienne.
Winogrona i rodzynki
Już niewielka ilość winogron i rodzynek może spowodować rozchorowanie się kota, a nawet prowadzić do szybkiego uszkodzenia nerek. W okresie 12 godzin od spożycia czasami mogą pojawić się wymioty. Inne symptomy, mogące pojawić się w okresie 24 godzin, obejmują senność, biegunkę, zmniejszony apetyt, ból w jamie brzusznej oraz zmniejszenie ilości oddawanego moczu.
Choć nie jest jasne dlaczego, winogrona i rodzynki mogą powodować u kotów uszkodzenie nerek i nawet ich niewielka ilość może spowodować chorobę. Powtarzające się wymioty oraz nadpobudliwość są tego wczesnymi symptomami. Pomimo, iż u niektórych kotów nie występują efekty związane z ich spożyciem, najlepiej nie umieszczać winogron ani rodzynek na blatach ani w innych miejscach dostępnych dla kota.
Karma dla psów
Choć karma dla psów nie jest dla kotów toksyczna, kot potrzebuje zupełnie innych substancji odżywczych niż pies. Karma dla kotów powinna zawierać dużo witaminy A, taurynę, kwas arachidonowy i białko. Karma dla psów posiada o wiele niższe poziomy tych składników odżywczych. Psom potrzebne są o wiele niższe poziomy witaminy A i białka, natomiast kotom o wiele wyższe. Psy posiadają również zdolność wytwarzania tauryny i kwasu arachidonowego, natomiast koty muszą otrzymywać te kwasy w pożywieniu. W przypadku braku odpowiedniej ilości tauryny u kotów mogą pojawić się choroby serca oraz problemy ze wzrokiem i stomatologiczne.
Zapobieganie spożycia przez koty niebezpiecznej żywności
Życie oraz dobre samopoczucie kota zależy od żywności, jaką spożywa. Przechowując żywność trującą i niebezpieczną w miejscu niedostępnym, oraz zapewniając, że kot ma zrównoważoną dietę, pomagasz mu w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.
Oto kilka wskazówek pomagających w łatwym zapobieganiu spożycia przez kota żywności niebezpiecznej i toksycznej:
- Przechowuj żywność w miejscu niedostępnym dla kota. W przypadku ciekawskich kociaków może być potrzebne zamontowanie zamków chroniących przed otwarciem szafki przez kota.
- Podczas gotowania lub jedzenia nie pozwalaj kotu przebywać na blacie.
- Nie dawaj kotu resztek ze stołu.
- Szczególnie należy uważać podczas wakacji. Jest bardzo prawdopodobne, że na stole będzie więcej kuszącej żywności, która może spowodować problemy żołądkowe u kota, a nawet mu zaszkodzić.
Jeśli zauważysz lub podejrzewasz, że Twój kot zjadł taką żywność, natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii. Choć część takiej żywności może spowodować u kota tylko nieznaczny dyskomfort, to część może być o wiele bardziej niebezpieczna dla jego zdrowia. Jeśli nie masz pewności, zasięgnij porady lekarza weterynarii.