Czy wielkość rasy odgrywa rolę w inteligencji psa?

Opublikowany przez Jean Marie Bauhaus
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Z pewnością znasz rankingi, które mówią o tym, które rasy psów są najbardziej inteligentne. Choć rankingi te mogą się nieco różnić, mają jedną wspólną cechę – dominują w nich większe rasy psów. Ale co z małymi psami? Czy nie są one też mądre? Być może wiesz, że Twoja chihuahua lub pudel miniaturowy to geniusz, więc dlaczego te rasy nigdy nie są uwzględniane? Wiemy, jak małe i duże psy wypadają pod względem inteligencji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego Twoja ulubiona mała rasa nigdy nie trafia na listę.

Inteligentne psy

Pies przewodnik pomagający niewidomemu w mieście
Tak jak ludzie mają różne rodzaje inteligencji i uzdolnień — jedna osoba może być uzdolniona matematycznie, a inna muzycznie, artystycznie lub sportowo i... tak samo jest z psami. Powołując się na badania czołowego eksperta w dziedzinie psiej inteligencji, profesora Stanleya Corena, Pets4Homes wyróżnia trzy kategorie inteligencji. Należą do nich:

  • Inteligencja instynktowna. Jest to zdolność psa do wykonywania zadań, do których został wyhodowany. Na przykład, psy gończe są hodowane do tropienia i polowania na ofiary, psy pasterskie do wypędzania owiec i bydła, a inne rasy robocze do wykonywania określonych zadań. Miara ta określa, jak dobrze psy wykonują instynktowne zadania. Wskazuje również, jak dobrze psy towarzyszące odczytują nastroje i sygnały emocjonalne swoich opiekunów. Każdy pies posiada pewną dozę instynktownej inteligencji.
  • Inteligencja adaptacyjna. Ta miara inteligencji określa, jak dobrze pies potrafi rozwiązywać problemy bez udziału człowieka. Na przykład, pies wymaga inteligencji adaptacyjnej, aby sięgnąć po kawałek jedzenia, który spadł w trudno dostępnym miejscu, bez pokazania mu, jak to zrobić.
  • Inteligencja pracy i posłuszeństwa. Ta miara inteligencji pokazuje, jak dobrze i szybko można wyszkolić psa, aby zachowywał się i wykonywał zadania na polecenie. Psy, które osiągają dobre wyniki w tej kategorii, mają tendencję do doskonalenia się w posłuszeństwie, zwinności, sporcie i innych rodzajach szkolenia.

Rankingi inteligentnych ras psów zazwyczaj skupiają się na trzeciej kategorii, ignorując dwie pierwsze. Poza nielicznymi wyjątkami, duże rasy, ważące od 25 do 40 kg, mają najlepsze wyniki w tej ostatniej kategorii.

Małe psy vs. Duże psy

Czy to oznacza, że mniejsze rasy psów – te ważące mniej niż 15 kg – są głupie? Zdecydowanie nie! Wiele małych psów osiąga dobre wyniki w innych miarach inteligencji. Warto zauważyć, że testy IQ psów skupiają się bardziej na rozumowaniu i umiejętności rozwiązywania problemów niż na posłuszeństwie i zdolności do szkolenia. Dlaczego więc małe psy mają tendencję do osiągania słabych wyników w tej ostatniej kategorii? Istnieje kilka teorii, z których żadna nie wymaga od Twojego małego psa stania na głowie.

Kształt głowy

Jedno z ciekawych badań łączy kształt głowy psa z łatwością szkolenia – czytamy w Psychology Today. Teoria mówi, że zarówno psy brachycefaliczne – te o krótkich głowach i płaskich nosach, jak buldogi i puguary – jak i dolichocefaliczne – te o wąskich, wydłużonych głowach, jak charty – zostały wyhodowane do konkretnych zadań: pierwsze do walki i pilnowania, drugie do biegania i gonienia zdobyczy. Tymczasem psy mezocefaliczne – te o przeciętnym kształcie głowy, jak labradory retrievery – zwykle nie mają takiej specjalizacji, co według badaczy może zapewniać im większą elastyczność poznawczą, dzięki której lepiej uczą się nowych zadań.

Temperament

uroczy pies maltańczyk siedzący w trawie
Temperament psa może również wpływać na jego podatność na szkolenie i uległość. Rasy, które zazwyczaj znajdują się na listach psów inteligentnych, takie jak golden retrievery czy border collie, są zazwyczaj bardzo przyjazne i chętne do zabawy. Z drugiej strony, według badań przeprowadzonych w 2010 r. w Applied Animal Behaviour Science, małe psy są często bardziej niespokojne i pobudliwe, wykazują upór i słabe posłuszeństwo.

Niektórzy twierdzą, że posiadanie własnego umysłu i woli czyni małe psy bardziej inteligentnymi niż ich większe, bardziej radosne odpowiedniki. Jeśli chodzi o strachliwość i pobudliwość, to zrozumiałe jest, że świat jest bardziej przerażający dla małych psów niż dla dużych. Możliwe, że małe psy są zbyt zajęte wypatrywaniem potencjalnych zagrożeń, aby przejmować się nauką nowych sztuczek.

Wpływ rodziców zwierząt

Inna teoria mówi, że słabsze wyniki małych psów w kategorii posłuszeństwa i szkolenia nie mają nic wspólnego z wrodzonymi zdolnościami, a wszystko zależy od ich traktowania i kondycji. Badanie opublikowane w Applied Animal Behaviour Science wykazało, że rodzice małych psów mają tendencję do wchodzenia w interakcje ze swoimi pupilami w sposób, który wzmacnia agresję, pobudliwość i lękliwość oraz utrudnia naukę posłuszeństwa. Na przykład, rodzice małych psów są zazwyczaj mniej konsekwentni w szkoleniu i kontaktach ze swoimi psami niż rodzice dużych psów. Rodzice małych psów mają również tendencję do częstszego stosowania kar, takich jak besztanie czy szarpanie za smycz, w celu korygowania zachowania swoich psów, co, jak wykazano, wzmacnia strach i agresję u psów. Badanie wykazało również, że rodzice małych psów rzadziej angażują się w zabawę i wspólne zajęcia, takie jak aportowanie czy spacery – czynności, które zazwyczaj sprawiają, że psy są bardziej grzeczne i posłuszne.

Choć może wydawać się, że rankingi najinteligentniejszych psów skłaniają się ku większym psom, to prawda jest taka, że zazwyczaj obejmują psy, które są chętne do zabawy i łatwe w szkoleniu. Nie zrozum nas źle – z pewnością trzeba być mądrym psem, aby nauczyć się dobrych manier i wykonywać pewne zadania. Wiele ras znajdujących się na liście psów inteligentnych to doskonałe psy służbowe, policyjne i wojskowe, które budzą nasz szacunek.

Ale to Ty najlepiej znasz swojego psa. Jeśli uważasz, że Twój mały pies jest genialny, nie mylisz się! Wniosek jest taki, że nie potrzebujesz rankingu, który określi, czy Twój pies jest inteligentny. Poza tym, Twój pies nie musi być inteligentny, aby zasługiwać na miłość i uczucia!

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to posiadająca zwierzęta domowe i pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsa w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty