Wysokobiałkowa karma dla psów: Jaka ilość białka jest odpowiednia dla Twojego psa?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wysokobiałkowa karma dla psów brzmi jak coś dobrego. W końcu psy są przede wszystkim mięsożercami, prawda? Twierdzenie to jest często powtarzane, ale jeśli znasz psy, wiesz, że pozostawione same sobie sięgną po każdą jadalną rzecz, do której będą mieć łatwy dostęp, czy to będzie mięso, warzywa czy chipsy. Obserwowanie nawyków żywieniowych psa bez nadzoru nie jest najlepszym sposobem na określenie, co jest dla niego dobre. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, ile i jaki rodzaj białka dla psów jest najlepszy.

Mięsożercy kontra wszystkożercy

Czarny pies jedzący karmę z miski na podłodze
Często uważa się, że psy to wyłączni mięsożercy, którzy wymagają wysokobiałkowej karmy dla psów. To przekonanie wynika częściowo z faktu, że psy są spokrewnione z wilkami, które rzeczywiście są mięsożercami, oraz z tego, że psy należą do przedstawicieli rzędu Carnivora, który obejmuje wilki i inne gatunki mięsożerne. Pomimo swojej nazwy, ten rząd obejmuje również zwierzęta roślinożerne i wszystkożerne, takie jak niedźwiedzie i szopy – czytamy w Encyklopedii Britannica. Prawda jest taka, że psy przez tysiąclecia wykształciły wiele różnic w stosunku do wilków. Jedna z tych różnic, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Nature, polega na tym, że genom psów nie tylko umożliwia im trawienie skrobi pochodzenia roślinnego, ale także pozwala na spożywanie pokarmów zawierających wiele różnych składników, takich jak owoce, warzywa, zioła, zboża, mięso, drób, ryby i inne, co czyni je prawdziwymi wszystkożercami.

Ile białka potrzebuje Twój pies?

Psy nie są mięsożercami, ale do prawidłowego rozwoju potrzebują niezbędnych aminokwasów zawartych w białku. Jednak niektórzy lekarze weterynarii nadal przestrzegają przed podawaniem dużych ilości białka psom z chorymi nerkami oraz starszym psom. W razie wątpliwości zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że pies odpowiednio się odżywia. Dlatego zamiast zwracać uwagę na ilość białka w karmie dla psów, należy zwrócić uwagę na jego jakość.

Psy mogą wykorzystać tylko pewną ilość białka, które jest trawione i wchłaniane jednorazowo, do naprawy i utrzymania mięśni i innych tkanek. Nadmiar musi zostać usunięty, co oznacza, że zostanie rozłożony i spalony na energię lub zmagazynowany w postaci tłuszczu. W każdym razie, nerki usuwają produkty uboczne rozpadu białka i wydalają je z moczem. Jeśli czasami zauważasz żółte plamy na trawniku po tym, jak pies się załatwił, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one spowodowane nadmiarem białka w organizmie. Ponadto, jeśli Twój pies przybiera na wadze, warto sprawdzić zawartość białka w jego karmie.

Kolejnym zagrożeniem jest podawanie psu zbyt małej ilości białka. Psy potrzebują białka, aby zapewnić sobie energię i zbudować silne mięśnie, kości i stawy. Jako ogólną wytyczną, Stowarzyszenie Producentów Żywności dla Zwierząt zaleca, aby karma dla dorosłych psów zawierała co najmniej 18 g białka na 100 g suchej masy (czyli tego, co zostaje po usunięciu całej wilgoci z karmy). Dla rosnących szczeniąt i matek karmiących zalecane jest co najmniej 20 g na 100 g suchej masy. Ponownie, warto zapytać swojego lekarza weterynarii, jaka ilość białka jest zalecana dla danego etapu życia i poziomu aktywności Twojego psa.

Wysokobiałkowa karma dla psów

Psi zaprzęg ciągnie człowieka i sanki przez zimowy krajobraz.
Karmy dla psów sprzedawane z wysoką zawartością białka zwierzęcego wykorzystują powszechne postrzeganie psów jako udomowionych wilków. Psy jednak nie są wilkami. Mają one nie tylko możliwość trawienia substancji roślinnych, ale także ich układy pokarmowe są wyposażone w dostęp do aminokwasów zawartych w białkach pochodzenia roślinnego. Według Petfood Industry, to nie ilość białka w diecie psa jest ważna, ale strawność i biodostępność aminokwasów. Często wysokobiałkowe karmy dla psów oparte na mięsie zawierają źródła białka, które nie są ani lekkostrawne, ani biodostępne dla Twojego psa. Niewykorzystane białko fermentuje i przechodzi do kału, przez co odchody stałe Twojego psa stają się bardziej cuchnące, podaje przedstawiciel Petfood Industry.

Wysokowartościowe białko dla psów

Jeśli chodzi o strawność i biodostępność, to tak naprawdę mieszanka białek pochodzenia zwierzęcego i roślinnego zapewnia psom największą ilość niezbędnych aminokwasów, tłumaczy przedstawiciel Petfood Industry. Wołowina, jagnięcina i drób same w sobie nie zapewniają optymalnego stosunku biodostępnych aminokwasów. Dlatego też wysokiej jakości karmy dla psów zawierają dodatkowe źródła białka, takie jak ryby i mączka rybna, jaja, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz białka pochodzenia roślinnego, takie jak gluten pszenny lub kukurydziany. Tak duża różnorodność źródeł białka sprawia, że ich organizmy wykorzystują niezbędne aminokwasy i są lepiej odżywione.

Wysokobiałkowa karma dla psów i alergie pokarmowe

Często uważa się, że ziarna i gluten powodują alergie i problemy skórne u psów. Według Związku Kynologicznego, alergie pokarmowe u psów zdarzają się stosunkowo rzadko, stanowiąc jedynie 10% wszystkich alergii u psów. Co więcej, kiedy zdarzają się, winowajcą jest zwykle mięso. Związek Kynologiczny wymienia białka znajdujące się w mięsie drobiowym i wołowinie jako dwie najczęstsze przyczyny alergii na karmę dla psów. Dlatego, chociaż wysokobiałkowe i bezzbożowe karmy dla psów są czasami reklamowane jako remedium na alergie, mogą one w rzeczywistości pogorszyć sytuację, jeśli nie wiesz, na co dokładnie uczulony jest Twój pies.

Pełne i zbilansowane odżywianie

Oczywiście białko jest tylko jednym ze składników karmy, która zapewnia psu pełne odżywianie. Podczas gdy niektórzy zwolennicy karm wysokobiałkowych twierdzą, że pies powinien jeść tylko mięso, najzdrowsze karmy dla psów równoważą strawne, biodostępne źródła białka ze zdrowymi źródłami błonnika, takimi jak ziarna, owoce i warzywa, zdrowe tłuszcze oraz witaminy i minerały. Te dodatkowe składniki dostarczają między innymi energii, wspomagają trawienie, wzmacniają i chronią stawy, ułatwiają przyswajanie witamin i minerałów oraz przyczyniają się do zachowania zdrowej skóry, włosów i zębów. Chociaż białko jest niezbędnym elementem diety Twojego psa, samo białko nie zapewnia wszystkiego, co jest potrzebne dla ogólnego zdrowia Twojego psa.

Kupując karmę dla swojego psa, ważne jest, aby nie skupiać się tylko na informacjach marketingowych na opakowaniu. Zamiast tego sprawdź listę składników i wartości odżywcze jedzenia. Na liście powinny znaleźć się wysokiej jakości źródła białka, ale także wysokiej jakości ziarna, warzywa i tłuszcze. Listę tę powinny uzupełniać witaminy i minerały. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że podajesz psu wysokiej jakości karmę, która dostarcza nie tylko jeden składnik, ale wszystkie składniki odżywcze potrzebne do długiego i zdrowego życia.

Recenzji dokonał Mark Brady, DVM, DACVECC

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty