8 najczęstszych problemów zdrowotnych u psów seniorów

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Bez względu na to, jak bardzo urosną, lubimy myśleć o naszych psach jak o wiecznych szczenięciach, które będą z nami na zawsze. Choć możesz zaprzeczać, że Twój pies się starzeje, ważne jest, aby zwracać uwagę na choroby psów seniorów w celu poprawy jakości ich życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o problemach zdrowotnych występujących u psów seniorów, które mogą kiedyś dotknąć Twojego pupila.

Kiedy psa uważa się za seniora?

Pies senior leżący w trawie na podwórku, uśmiechający się do kamery
Według organizacji Dogs Trust, pies uznawany jest za seniora, gdy osiągnie wiek siedmiu lat, choć zależy to od wielkości i rasy psa. Bardzo duże rasy starzeją się szybciej niż rasy małe. Podczas gdy Great Dane jest uznawany za seniora w wieku sześciu lat, malutki Chihuahua może osiągnąć ten status dopiero w wieku ośmiu lub dziewięciu lat. Oczywiście, inne czynniki, takie jak warunki środowiskowe, mogą mieć wpływ na starzenie się psa. Kiedy pies zaczyna wykazywać oznaki problemów zdrowotnych związanych z wiekiem, można go uznać za psa seniora bez względu na jego prawdziwy wiek.

Oto osiem problemów zdrowotnych często występujących u psów seniorów.

1. Utrata słuchu i wzroku

Starsze psy mogą mieć pogarszający się wzrok i słuch – informuje organizacja RSPCA. Starsze psy są również podatne na rozwój zaćmy, którą PDSA definiuje jako nieprawidłowe zmętnienie oka, spowodowane zmianami w strukturze soczewki, które może prowadzić do częściowej lub całkowitej ślepoty. Nawet bez operacji usunięcia zaćmy psy są w stanie dobrze poruszać się dzięki swojemu zmysłowi węchu i doskonałemu słuchowi. Ubytek słuchu i głuchotę może powodować wiele czynników, od genetyki po przewlekłe infekcje uszu. Psy niesłyszące mogą nie słyszeć, co mówisz, ale będą w stanie wyczuć wibracje na podłodze, kiedy się do nich zbliżysz. Do porozumiewania się z nimi można również używać sygnałów ręcznych. Zawsze zachowuj środki ostrożności, gdy przebywasz na zewnątrz z psem, który dobrze nie słyszy lub nie widzi. Nie chcesz, aby się błąkały i wpadły w kłopoty!

2. Problemy ze stawami

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest bardzo częstą przyczyną bólu i sztywności stawów u psów – informuje organizacja PDSA. Jest to postępująca choroba zwyrodnieniowa, która powoduje utratę lubrykacji i zużywanie się chrząstki w stawach. Chociaż nie ma na to lekarstwa, istnieje szereg metod leczenia, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i spowolnieniu postępu choroby. Żywienie, a w szczególności kwasy tłuszczowe omega-3, odgrywają istotną rolę we wspieraniu psów z problemami stawowymi. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o dostępne karmy wspomagające zdrowie stawów oraz o to, czy karma dietetyczna byłaby korzystna dla Twojego psa. 

3. Demencja/zaburzenia funkcji poznawczych

Podobnie jak ludzie, psy mogą z wiekiem tracić funkcje poznawcze, co powoduje objawy podobne do tych występujących u ludzi w przypadku starości lub choroby Alzheimera – informuje Kennel Club UK. Dezorientacja i zaburzenia orientacji, skomlenie lub szczekanie bez wyraźnego powodu, wrażenie gubienia się w znanym otoczeniu i wypadki w łazience mogą być oznakami zaburzeń funkcji poznawczych. Objawy te mogą również wskazywać na inne schorzenia, dlatego w przypadku zaobserwowania takich zachowań u swojego psa najlepiej porozmawiać z lekarzem weterynarii. Podobnie jak w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, nie ma lekarstwa na demencję, ale często można jej pomóc, stosując określone leki i żywność wzbogaconą w przeciwutleniacze. 

4. Nowotwór

Starsze psy są podatne na powstawanie guzków i zgrubień, ale na szczęście nie wszystkie z nich są złośliwe. Jednak wiek zwiększa ryzyko zachorowania na raka u psów, dlatego najlepiej jest poddać kontroli wszystkie dziwne guzki – informuje Kennel Club UK. Regularne badania kontrolne i przesiewowe w kierunku nowotworów mogą pomóc w wykryciu guzów, które nie są łatwo widoczne lub wyczuwalne.

5. Choroby serca

Choroby serca mogą również rozwijać się wraz z wiekiem psów. Według PDSA, do najczęstszych chorób serca występujących u psów należą: wada zastawki mitralnej, kardiomiopatia (choroba mięśnia sercowego) i arytmia (nieregularne bicie serca). Choroba serca może prowadzić do zastoinowej niewydolności serca, która występuje wtedy, gdy serce nie jest w stanie wydajnie pompować krwi i dochodzi do gromadzenia się płynu w sercu, płucach i jamie klatki piersiowej. Kaszel, trudności z oddychaniem, nietolerancja wysiłku fizycznego, utrata przytomności i niewyjaśnione wymioty są oznakami możliwej choroby serca i powinny być natychmiast zbadane przez lekarza weterynarii.

Starszy bokser rasy mieszanej z białą mordą, w ortezie, pływa w basenie.

6. Otyłość

Z wiekiem psy często tracą na wadze z powodu utraty mięśni. Jednak niektóre starsze psy mogą być nadal zagrożone przyrostem masy ciała i otyłością. Może to mieć znaczący wpływ na ich zdrowie, zwłaszcza gdy starzeją się i stają się mniej aktywne. Kennel Club UK ostrzega, że psy z nadwagą są bardziej podatne na takie schorzenia jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i nerek. Oprócz zapewnienia starszemu psu takiej ilości ruchu, jaką może bezpiecznie tolerować, ważne jest podawanie mu posiłków dostosowanych do jego wieku, aby upewnić się, że otrzymuje on odpowiednio zbilansowane pożywienie oraz właściwą dzienną dawkę kalorii.

7. Problemy żołądkowo-jelitowe i nietrzymanie moczu

 Wiele problemów może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe u starzejącego się psa. Problemy żołądkowo-jelitowe, choć nie zawsze poważne, mogą wskazywać na takie problemy, jak choroba nerek, dlatego jeśli wymioty lub biegunka nie ustępują szybko, najlepiej jest porozmawiać z lekarzem weterynarii. Ponadto u starszych psów zdarzają się wypadki przy oddawaniu moczu, ponieważ mięśnie kontrolujące pęcherz słabną. Nietrzymanie moczu może być oznaką większego problemu, takiego jak zakażenie dróg moczowych lub demencja. Jeśli te problemy nie występują jednorazowo, najlepiej porozmawiać z lekarzem weterynarii.

8. Problemy z nerkami

Starzejące się nerki tracą swoje funkcje wraz z wiekiem psa. Chociaż przewlekła choroba nerek ma charakter postępujący i nie da się jej wyleczyć, to – jak zauważa Blue Cross – dzięki odpowiedniemu leczeniu można ją opanować, przedłużając życie psa i poprawiając jego jakość. Rutynowe badania krwi u starszych zwierząt mogą wykryć chorobę nerek we wczesnym stadium i zwiększyć szanse psa na przeżycie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czym karmisz swojego starszego psa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Starzenie się jest tak samo trudne dla psa seniora, jak i dla Ciebie. Jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego starzejącego się psa, jest przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych co sześć miesięcy w celu wykrycia tych powszechnych problemów zdrowotnych. Obserwowanie ich w domu i zgłaszanie lekarzowi weterynarii wszelkich nietypowych zachowań może również pomóc we wczesnym wykryciu tych chorób, zwiększając szanse psa na długie i zdrowe życie. Może nie jest już szczeniakiem, ale zawsze będzie Twoim psem!

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to właścicielka zwierząt domowych i pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsa w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzanej gromadki.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty