Historia „walki jak pies z kotem”

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

„Walczą jak kot z psem!” – to częsta metafora, ale czy trafna? Czy koty i psy dogadują się ze sobą?

Mit, że koty i psy są ze sobą skłócone, stał się synonimem kłótni. I nie chodzi o zwykłą kłótnię, ale o walkę z wielką złością (z wyciągniętymi pazurami, że tak powiem). Jednak wspólne życie psów i kotów nie musi być skomplikowane.

Koty i psy, często uważane za „naturalnych wrogów” ze względu na ich diametralnie różne role w dzikim królestwie, współistniały w Afryce w niezbyt pokojowych warunkach przez tysiące lat, zanim zostały udomowione przez ludzi, kiedy to wydaje się, że nadal pozostają ze sobą skłócone.

Nie oznacza to jednak, że Twoi futrzani przyjaciele są skazani na bycie arcywrogami na zawsze. W rzeczywistości czasami mogą być najlepszymi przyjaciółmi!

Żółty szczeniak labrador i kocięta śpiące razemJak się to wszystko zaczęło

Pochodzenie wyrażenia „walczyć jak pies z kotem” jest dość niejednoznaczne, sięga kilkuset lat wstecz, ale udomowienie kotów i psów ma znaczenie.

Dowody na to, że psy i koty żyją razem, sięgają znacznie dalej, bo około 12 tys. lat wstecz, do czasów, kiedy koty zostały po raz pierwszy udomowione, gdy świat przestawił się na gospodarkę opartą na rolnictwie, a rolnicy odnosili korzyści z tego, że dobrzy myszarze trzymali szczury i inne szkodniki z dala od magazynów żywności.

Jednak, jak pokazują nowe badania DNA, psy zostały udomowione już 40 tys. lat temu, głównie jako towarzysze polowań. Science News donosi: „Nowe dane dotyczące starożytnych psów wskazują, że psy odróżniły się od wilków między 20 tys. a 40 tys. lat temu”. Naukowo uznaje się, że psy pochodzą od wilków, a koty od swoich afrykańskich krewnych żbików. Ale jak to się stało, że te dwa przeciwieństwa zaczęły ze sobą współżyć?

W początkowym okresie relacji kot-pies koty pozostawały niezależne i przebywały w budynkach na zewnątrz, gdzie miały łatwy dostęp do jedzenia, podczas gdy psy zajmowały miejsce w domu, przed palącym się ogniem. Następnie, jak zauważa magazyn Smithsonian, pomimo zachowania cech „dzikiego kota”, koty postanowiły włączyć się do akcji i udomowić się na kolanach swoich rodziców i na terytorium psów.

Aby wyjaśnić ten pozornie naturalny antagonizm między psami i kotami, dr John Bradshaw, honorowy pracownik naukowy Szkoły Weterynaryjnej na Uniwersytecie w Bristolu, pisze w The Guardian, że „rywalizacja o skąpe resztki jedzenia mogła prowadzić do częstych bójek” między kotami i psami grasującymi po ulicach. W obliczu wrogiej sytuacji psy odziedziczyły wiele sygnałów komunikacyjnych, które pozwalają im przekazywać innym psom swoje zamiary, w tym informację o tym, że zamierzają wycofać się z walki.Koty są jednak „samotnymi drapieżnikami”, jak wyjaśnia Bradshaw, które nie mają tych wyrafinowanych umiejętności komunikacyjnych, a ani koty, ani psy nie odziedziczyły zdolności komunikowania się ze sobą. Czy koty i psy mogą się ze sobą dogadać? Oczywiście, choć zależy to od wielu czynników, takich jak wiek zwierzęcia w momencie pierwszego spotkania, wcześniejsze doświadczenia z innymi psami/kotami, temperament zwierzęcia i sposób prowadzenia procesu zapoznawczego.

Współżycie

Pomimo instynktownej tendencji do bycia zaprzysięgłymi wrogami, relacje między kotami i psami są bardziej złożone niż potyczka przy misce z jedzeniem.

Szczeniak i kotek bawiący się na kanapie

Antagonizm

Spójrzmy prawdzie w oczy – czasami koty i psy nie chcą się dogadać. Jest to szczególnie ważne, gdy jedno lub oba zwierzęta doświadczyły wrogiego środowiska życia przed wprowadzeniem się do kochających rodziców. Twój szczeniak może nie docenić nowego kociego przyjaciela lub odwrotnie, co może prowadzić do agresji jednego lub obu zwierząt. Koty i psy nie mają wspólnych sygnałów behawioralnych, co może prowadzić do wielu nieporozumień.

Dowiedz się więcej o zaangażowaniu firmy Hill's w zrównoważony rozwój

Psy często gonią koty, ponieważ te uciekają, próbując dotrzeć do bezpiecznego miejsca, co u wielu psów wywołuje instynktowną reakcję pogoni. 

Agresywne zachowanie nie musi oznaczać, że Twoi futrzani członkowie rodziny nie mogą żyć razem w harmonii. Jak Jackson Galaxy i Zoe Sandor z Animal Planet's Cat vs. Dog wyjaśniają w wywiadzie, możliwe jest współżycie zwierząt w jednym domu. Specjaliści wyjaśniają, że możesz pomóc swoim futrzanym członkom rodziny, nadzorując ich interakcje i zapewniając każdemu zwierzęciu własną przestrzeń, do której może się wycofać, np. klatkę lub odgrodzony pokój. Upewnij się też, że nie muszą o nic rywalizować, np. o jedzenie czy miejsce do odpoczynku. Jeśli Twój pies i kot mają naturalną tendencję do dobierania się do swojego jedzenia, pamiętaj o rozdzieleniu ich w porze karmienia. To nie tylko ogranicza wszelkie zachowania bojowe, ale także sprawia, że jedno zwierzę nie spożywa więcej kalorii niż powinno.

Kot dyrektor

Jeśli Twój kot jest szefem domu, da to do zrozumienia Tobie i psu. Koty wyewoluowały z samotnych drapieżników, które musiały bronić dużych terytoriów i znajdujących się na nich zasobów, dlatego niektóre koty mogą przejawiać agresję, jeśli czują się zagrożone. Dotyczy to zarówno psa i kota żyjących razem, dwóch kotów, jak i kota i jego ludzi. Kot może okazywać swoją agresję za pomocą mowy ciała, np. poprzez wygięty w łuk grzbiet, podwinięty ogon, a także poprzez zachowania takie jak gryzienie czy drapanie. Koty mogą też warczeć, syczeć lub szczerzyć zęby, aby trzymać inne zwierzęta na dystans.

Współżycie

Zdarza się, że pies i kot mieszkają razem, ale nie poświęcają sobie nawzajem czasu. Chociaż ignorowanie siebie nawzajem jest bardziej pożądane niż ciągłe kłótnie, Twoje zwierzęta mogą żyć pełniej i przyjemniej, jeśli będą ze sobą współpracować. Zarówno psy, jak i koty mają niesamowity zmysł węchu i mogą być skłonne do wąchania się nawzajem, jednak podczas gdy psy zazwyczaj próbują wąchać swoje pupy, koty wolą najpierw powąchać się nosami. Możesz ułatwić sobie sesje wąchania, ucząc psa spokojnego leżenia na komendę, a następnie nagradzając go, gdy pozostanie w tej pozycji, gdy kot będzie wąchał jego pyszczek. Możesz również odwrócić uwagę kota i nagrodzić go małym smakołykiem, podczas gdy pies będzie wąchał jego pupę (i ewentualnie resztę sierści).

Najlepsi kumple

Choć może się to wydawać niemożliwe, koty i psy mogą żyć razem – nie tylko jako współlokatorzy, ale jako prawdziwi najlepsi przyjaciele. Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego związku jest zainwestowanie czasu i cierpliwości w okres zapoznania się obu zwierząt, w tym socjalizacji. Kto wie, może pewnego dnia Twój kot i pies będą się do siebie przytulać.

Przedstawiając psa kotu, „ważne jest, aby wszystko odbywało się powoli”. Organizacja Cat's Protection podkreśla, że „dużo łatwiej jest poradzić sobie z kontrolowanym wprowadzeniem niż z naprawą zniszczonej relacji.” Zaleca się, aby zacząć od wymiany zapachów przed wprowadzeniem kontaktu pyszczkiem w pyszczek, a kiedy dojdzie do wprowadzenia kontaktu fizycznego, upewnij się, że kot ma łatwą drogę ucieczki, z której może skorzystać, jeśli nie czuje się komfortowo.

Mit vs. rzeczywistość

Czy koty i psy dogadują się ze sobą? Tak, mogą to zrobić. Istnieje wiele mitów na temat psów i kotów, a przekonanie, że te dwa gatunki nie mogą pokojowo współistnieć, jest naprawdę jednym z nich (niezależnie od tego, co mówi popularne powiedzenie).

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien jest dr nauk humanistycznych w dziedzinie języka angielskiego, wspaniałą pisarką i miłośniczką zwierząt przez całe życie. Jest profesjonalną członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Kotów, a jej prace otrzymały Medale Muz i Certyfikaty Doskonałości. Kiedy nie zgłębia wiedzy na temat zdrowia i zachowania zwierząt, jest zajęta wychowywaniem jednego dziecka i czterech zwierząt.

 

Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty