Kot skacze? Jak utrzymać łapki na podłodze

Opublikowany przez Kara Murphy
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

 

W świecie kota nic nie jest zabronione: można przebywać w pudełkach, pod łóżkiem, na klawiaturze. Dla kota, który chce się bawić, odpoczywać, chować lub jest po prostu ciekawski, to wszystko jest uczciwą grą. Ten koci przywilej obejmuje—w ich mniemaniu—blaty robocze, górne partie półek z książkami, a nawet górną część lodówki. W końcu umiejętności kociego skakania są najwyższej klasy.

Koty mogą z łatwością przekraczać wysokość sześciokrotnie większą od ich wzrostu. Badanie opublikowane w Journal of Experimental Biology wykazało, że koty są lepszymi skoczkami ze względu na długość kończyn i masę mięśniową tylnych łap. Koty rozpoczynają skok w bardzo głębokim kucu, a następnie podnoszą przednie łapy przed "gwałtownym wydłużeniem" tylnych łap.

Chociaż nie ma argumentu, że zdolność kota do skakania jest imponująca, może to być również denerwujące (i niebezpieczne, jak zauważa Blue Cross:wbrew popularnemu mitowi, koty nie zawsze lądują na czterech łapach), gdy koty regularnie skaczą do niedozwolonych miejsc w domu.

Jak rodzice zwierząt mogą utrzymać koty z dala od mebli, półek, blatów i innych miejsc w domu, które są niedostępne?

Sprzątanie półekKoty są z natury ciekawskie. Długopis, zestaw kluczy lub mały drobiazg mogą przyciągnąć ich uwagę i zachęcić do podskoczenia i zbadania "zabawki", którą pozostawiono im do eksploracji. Utrzymując półki w czystości, możesz również zmniejszyć zainteresowanie kota odkrywaniem miejsc, w których nie chcesz, aby się znalazł. Może to być również korzystne dla Ciebie, ponieważ koty są znane ze strącania rzeczy z półek i niestety nie potrafią posługiwać się szufelką i szczotką, aby posprzątać po sobie bałagan.Młody rudy kot tabby na górze szafki kuchennej.

Trzymaj jedzenie z dala od blatów kuchennych

Zmysł węchu kota jest znacznie lepszy niż Twój, więc jeśli poczuje coś smacznego, prawdopodobnie podskoczy i spróbuje skubnąć. To może być dla nich niebezpieczne, w zależności od tego, co to za pokarm. Utrzymując powierzchnie w czystości, wolne od jedzenia i okruchów, ograniczysz możliwość wskoczenia przez kota na blat kuchenny. Jeśli zauważysz, że Twój kot jest bardzo ciekawy, co robisz na obiad—i nie chce odejść od blatu, kiedy gotujesz—po prostu zamknij go w innym pomieszczeniu, dopóki kuchnia nie będzie czysta.

Zamknij żaluzje

Koty lubią wskakiwać na parapety, aby podziwiać widoki na zewnątrz. Jeśli masz parapet, z którego nie chcesz, aby Twój kot korzystał, po prostu zasuń żaluzje, aby pozbawić go „telewizora”. Pamiętaj jednak, aby dać kotu przynajmniej jedno miejsce do obserwacji na zewnątrz, ponieważ koty lubią patrzeć na świat.

Daj im alternatywę

Wieża dla kota daje Twojemu futrzastemu przyjacielowi miejsce do skakania, ćwiczeń i odkrywania. Aby było to dla nich interesujące, zmieniaj zabawki, dawaj im pudełka, w których mogą się chować, i zmięte kartki papieru, którymi mogą się bawić. Postaw na pomysłowość! Drzewka dla kotów to także doskonały sposób na to, aby koty mogły skakać i wspinać się do woli. Upewnij się, że to, które wybierzesz, jest solidne i nie będzie się chybotać ani przewracać, jeśli Twój kot zaangażuje się w jakieś energiczne akrobacje. Pamiętaj, że nie należy całkowicie pozbawić kota możliwości skakania. To wrodzone zachowanie, które odziedziczyły po etapie życia jako dzikie koty, kiedy to wspinały się na drzewa, aby uciec przed drapieżnikami, i z wysoka obserwowały swoje ofiary przed atakiem. Zapewnienie kotu pewnego miejsca do ćwiczeń i skakania pomoże mu również utrzymać go z dala od innych wysokich miejsc, w których może nie być mile widziany.

Użyj taśmy dwustronnej

Koty nie znoszą dotyku taśmy dwustronnej na łapach, więc może być ona dobrym środkiem odstraszającym dla kota, który ciągle skacze w zabronione miejsce.

Przyjrzyj się ich zachowaniu w czasie skoków

To prawda, że skoki są zakodowane w DNA kota. Mają one wbudowaną przyjemność przebywania wysoko, gdzie są bezpieczne, ale dobrze jest też, gdy rodzic rozumie ich potrzebę ukrycia się przed wszystkimi. Jeśli zauważysz, że Twój kot częściej podskakuje wysoko lub nieśmiało wchodzi do trudno dostępnych miejsc, takich jak szafki, może to być spowodowane tym, że jest zestresowany lub nie czuje się najlepiej. Koty są drapieżnikami, ale ich mały rozmiar czyni je również ofiarami, a koty, które są chore lub zranione, maskują oznaki choroby lub nawet chowają się, żeby być poza zasięgiem drapieżników. Jeśli się boją, mogą też próbować uciec przed jakimś innym zagrożeniem. Zastanów się, czego mogą się bać, aby móc zarządzać środowiskiem i sprawić, że poczują się bezpieczniej i będą mogły ponownie zacząć się normalnie zachowywać.

Koty są naturalnymi skoczkami, więc nie należy całkowicie zniechęcać ich do tego zachowania. Jednak dzięki odrobinie treningu możesz nauczyć kota, gdzie nie powinien skakać.

Informacja o autorce

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy jest niezależną pisarką w Erie w Pensylwanii. Ma kota o imieniu Olive.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

 • Kot i dziecko

  Jak Twój kot zareaguje na niemowlę? Jak dopilnować aby kot i dziecko żyły w zgodzie? Przeczytaj artykuł o wychowaniu w jednym domu kota z małym dzieckiem.
 • Jak nauczyć kocię korzystania z kuwety

  Dowiedz się, jak nauczyć kocię korzystania z kuwety dzięki naszemu przewodnikowi z łatwymi do wykorzystania wskazówkami. Aby uzyskać porady dotyczące zdrowia i szkolenia zwierząt, odwiedź stronę Hill's Pet Polska.
 • Jak wyszkolić kota? Czy to w ogóle możliwe?

  Chcesz nauczyć Twojego kotka odpowiednich zachowań i go wytrenować? Postaw na pozytywne wzmocnienie. Wybierz kliker dla kota i rozpocznij trening.
 • Co robić, a czego nie, podczas uczenia kota prawidłowego zachowania

  Masz problem ze złym zachowaniem kota? Dowiedz się, jak skutecznie uczyć kota, jak oduczyć go gryzienia i wpłynąć na zmianę złego zachowania pupila.

Powiązane produkty