Techniki tresowania kociąt

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wszyscy wiemy, że psy można nauczyć podstawowych komend, ale jak to jest z kotami? Koty nie są tak towarzyskie jak psy, więc nie doceniają pochwał w taki sam sposób jak psy. Jednak jak wiesz, koty są bardzo inteligentne i potrafią nauczyć się różnych zachowań.

Szary kot żujący i ciągnący papier toaletowy.

Jak wytresować kocię

Ważne jest, żeby jak najszybciej rozpocząć szkolenie kociaka, żeby dorastając, uczył się zasad panujących w domu. Nie chcesz przecież, żeby kot wspinał się po zasłonach, drapał meble albo ciągle wskakiwał na kuchenny blat. Tresura kocięcia sprawi, że jego ciało i umysł będą aktywne, nauczy je odpowiednich umiejętności społecznych i właściwych zachowań oraz wzmocni jego więź z Tobą.

Sesje treningowe powinny być krótkie, ponieważ kocięta nie potrafią długo się koncentrować i łatwo się one nudzą. Każdy trening powinien być poświęcony jednej komendzie, żeby nie zdezorientować kociaka. Ćwicz komendy w różnych miejscach w domu, żeby kocię przywykło do odpowiadania na komendy w różnych środowiskach.

Najprostszą formą szkolenia jest odwracanie uwagi kocięcia od niepożądanych zachowań. Miej do dyspozycji różne zabawki, a kiedy kocie zacznie robić coś, czego nie powinno, przekieruj jego uwagę na zabawkę. Zabawa zabawkami sprawi, że kocię będzie miało zajęcie psychiczne i fizyczne (i zmniejszy prawdopodobieństwo, że będzie robiło coś, czego nie powinno). Możesz też posypać zabawki kocimiętką, żeby jeszcze bardziej zachęcić kocię do zabawy.

Najczęstsze problemy behawioralne u kotów

Niektóre powszechne, lecz problematyczne zachowania kociąt można wyeliminować dzięki treningowi, który pozwoli też zacieśnić między wami więzi.

  • Drapanie mebli.
  • Agresywne zachowanie wobec ludzi lub innych zwierząt.
  • Strach przed transporterem i wizytami u lekarza weterynarii.
  • Problemy z przyjmowaniem leków.

Właściwe podejście do szkolenia kociaka

Jedną z najpopularniejszych technik szkoleniowych jest tresura oparta na pozytywnym wzmocnieniu, czyli na nagrodach. Na przykład, jeśli chcesz nauczyć kocię siadania, przytrzymaj smakołyk w pobliżu jego nosa, a następnie przesuń go w kierunku jego czoła (tak, aby jego nos się uniósł a jego pupa opadła). Pozwól mu wziąć smakołyk, gdy tylko jego pupa dotknie podłogi. Po wystarczającej liczbie powtórzeń, gdy kocię będzie siadało, możesz dodać werbalną komendę, np. „siad”, dzięki czemu niedługo kocię będzie potrafiło powtórzyć to zachowanie, gdy usłyszy komendę. Pozytywne wzmocnienie może też być pomocne w innych aspektach związanych z tresurą kota, np. aby nauczyć go stać nieruchomo podczas pielęgnacji lub żeby przyzwyczaić go do jazdy samochodem.

Przy odrobinie szczęścia kocię będzie chętne do nauki. Jest jednak możliwość, że kocię Cię zignoruje. Każde kocię jest inne, a szkolenie może być prawdziwym testem cierpliwości. Wygospodaruj trochę czasu na trening każdego dnia. Jeśli masz w domu kilka kotów, pamiętaj, że każdy z nich ma inną osobowość i może uznawać za nagrodę coś innego.

Pamiętaj, że koty nie rozumieją kar i nie reagują na nie dobrze. Kara sprawi, że kocię się zestresuje i ucieknie, żeby się przed Tobą schować, co również może spowodować problemy behawioralne i zdrowotne. Zachęcanie do właściwego zachowania poprzez nagradzanie jest o wiele bardziej skuteczne, a nagrodą może być drapanie po głowie, zabawa specjalną zabawką i/lub smaczny smakołyk. Szkolenie oparte na nagrodach sprawia, że kocię ma pozytywne skojarzenie z dobrym zachowaniem.

Jak podejść do niepożądanego zachowania u kota

Kot może rozrabiać z wielu powodów. Może być zestresowany jakąś zmianą w domu, może być chory lub po prostu nie rozumieć, że takie zachowanie jest niepożądane. Może Ci się wydawać, że kot źle się zachowuje, bo jest zdenerwowany lub złośliwy, ale zwykle tak nie jest. Należy pamiętać, że to, co ludzie nazywają „złym zachowaniem”, np. drapanie, to tak naprawdę normalne zachowanie u kotów. Nie można - i nie powinno się - eliminować tych zachowań, ponieważ są one wrodzone i sprzyjają dobrostanowi kota.

Przekierowanie uwagi jest skuteczniejsze od karania i sprzyja właściwemu zachowaniu kociaka. Karanie może sprawić, że kocię będzie się czuło zagrożone, co w rezultacie może zwiększyć poziom stresu, sprawić, że nabierze ono innych złych nawyków oraz zniszczyć waszą więź. Możesz odwrócić jego uwagę, zachęcając go do właściwego zachowania. Na przykład, jeśli kocię drapie kanapę, delikatnie przenieś je na drapak i nagródź je, jeśli zacznie go drapać. Pamiętaj też, żeby zawsze chwalić kocię za dobre zachowanie. Daj mu smakołyk za dobrze wykonane zadanie, dzięki czemu skojarzy ono tę czynność z nagrodą.

Jeśli podejrzewasz, że niepożądane zachowanie kociaka może być spowodowane chorobą, niezwłocznie poproś o poradę lekarza weterynarii. Młode i małe zwierzęta mogą zachorować szybciej niż dorosłe osobniki.

Recenzji dokonały dr Emma Milne BVSc FRCVS i dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

  • Kot i dziecko

    Jak Twój kot zareaguje na niemowlę? Jak dopilnować aby kot i dziecko żyły w zgodzie? Przeczytaj artykuł o wychowaniu w jednym domu kota z małym dzieckiem.
  • Jak wyszkolić kota? Czy to w ogóle możliwe?

    Chcesz nauczyć Twojego kotka odpowiednich zachowań i go wytrenować? Postaw na pozytywne wzmocnienie. Wybierz kliker dla kota i rozpocznij trening.
  • Jak nauczyć kocię korzystania z kuwety

    Dowiedz się, jak nauczyć kocię korzystania z kuwety dzięki naszemu przewodnikowi z łatwymi do wykorzystania wskazówkami. Aby uzyskać porady dotyczące zdrowia i szkolenia zwierząt, odwiedź stronę Hill's Pet Polska.
  • Jak nauczyć kota aportowania

    Domestic Cat Carrying A Ball As Though He Were A Dog Czy mój kot może bawić się w aportowanie? Tak, to możliwe! Poznaj skuteczną metodę szkolenia, dzięki której nauczysz swojego kota aportowania, a także dowiesz się, jakich komunikatów należy używać.

Powiązane produkty