Jak wyszkolić kota? Czy to w ogóle możliwe?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Aby wychowywać kociaka trzeba zrozumieć jego sposób myślenia i zachowanie.
Koty różnią się od psów, które jako zwierzęta stadne starają się zadowolić przywódcę (czyli Ciebie). Twój kociak będzie dbał przede wszystkim o własną przyjemność.
Mimo tego, nie ma powodu, dla którego przy odrobinie zrozumienia i cierpliwości nie dałoby się wychować kociaka i ważne, aby się tym zająć. Nie da się na przykład wyszczotkować zwierzaka, czy kontrolować stanu jego zdrowia jeśli nie przyzwyczai się go do brania na ręce. Poza tym, czy naprawdę zależy Ci na tym, żeby kociak mościł się na kuchennym blacie?
Podstawowe zasady
Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę, że koty nie rozumieją istoty kary. Dlatego lepsze efekty daje zachęcanie ich do właściwego zachowania. Brzmi skomplikowanie? Pamiętaj tylko o trzech podstawowych rzeczach – szacunku, pozytywnym wzmacnianiu i nagrodach.
Zacznijmy od szacunku. Ważne, by zachowywać się w sposób przyjazny kotu. Czy zdajesz sobie na przykład sprawę, że zwierzęta te nie cierpią gdy ktoś się w nie wpatruje, a nagłe hałasy czy gwałtowne ruchy są dla nich nie do zniesienia?
ozytywne wzmacnianie oznacza po prostu konsekwencję i powtarzalność. Jeśli Twój kociak robi coś, do czego chcesz go zniechęcić (np. wskakuje na kuchenny blat) zawsze w takiej sytuacji spokojnie, ale stanowczo mów nie. Jeśli z kolei robi coś, do czego warto go zachęcać, pamiętaj by zawsze głośno go za to chwalić.
To prowadzi nas prosto do kwestii nagród. Nagradzać można na dwa sposoby – chwaląc albo dając przysmak. Obie metody działają na kociaka bardzo motywująco.
Przyzwyczajanie kociaka do brania na ręce
Ponieważ większość kotów nie lubi, gdy się je podnosi, im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać do tego kociaka, tym lepiej.
Wielu ludzi mimowolnie wpaja swym kociakom złe nawyki. Podnoszą zwierzaka, a gdy ten się opiera, natychmiast odstawiają go na ziemię. W ten sposób uczy się on, że szarpiąc się może postawić na swoim.
Lepsze podejście to podnieść kociaka, a gdy zaczyna się szarpać, trzymać go dalej, delikatnie, ale pewnie. Gdy się uspokoi – pochwalić go, a następnie wypuścić.
Drapanie
Czy da się oduczyć kociaka drapania? Nie. Kocięta uwielbiają drapać, co jest naturalnym sposobem oznaczania terytorium i dobrą metodą rozciągania mięśni. Czy znaczy to, że musisz pogodzić się z niszczeniem mebli? Także nie. Musisz po prostu przyzwyczaić kociaka do drapania czegoś innego.
Kup kociakowi drapak (ponieważ szorstkie powierzchnie są dla kota szczególnie atrakcyjne możesz zdecydować się na model owinięty czymś w rodzaju sznurka). Baw się ze zwierzakiem w jego pobliżu, a gdy Twój pupil zacznie go drapać, pochwal go lub nawet daj mu przysmak.
Drapiąc mebel, zwierzak znaczy go, pozostawiając swój zapach. Dlatego użycie podczas czyszczenia środka zwalczającego odór może zniechęcić kota do ponownego drapania w tym samym miejscu. Niektórzy uważają, że dobrą metodą jest przykrycie mebla czymś takim jak np. pokrowiec z polietylenu, ponieważ kocięta generalnie nie przepadają za drapaniem śliskich powierzchni.
Zniechęcanie do gryzienia
Gryzienie podczas zabawy jest naturalnym kocim zachowaniem. Jeżeli w jej trakcie kociak ugryzie Cię w dłoń, natychmiast zakończ zabawę. W żadnym wypadku nie wyrywaj gwałtownie ręki. To tylko sprawi, że kociak będzie bawił się jeszcze lepiej. Na "ofiarę" lepiej nadają się zabawki i piłki.
Trening z klikerem
Trening z klikerem jest nowoczesną, przyjemną i naukowo sprawdzoną metodą szkolenia zwierząt. Stosujesz do niej te same zasady, które omówiono powyżej, z tą różnicą, że za każdym razem, gdy kociak zachowa się właściwie, nagradzany jest kliknięciem.