Czy psy mogą jeść brokuły (i czy jest to bezpieczne?)

Opublikowany przez CHRISTINE O'BRIEN
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zanim podzielisz się swoimi warzywami z psem, możesz zastanawiać się, czy psy mogą jeść brokuły i czy są one dobre dla psów?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, brokuły to bezpieczny i smaczny przysmak dla naszych psich przyjaciół. Może nawet mieć pewne korzyści dla zdrowia. Jest jednak kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, podając to warzywo swojemu psu.

Czy brokuły są dobre dla psów?

Ze względu na wysoką wartość odżywczą, brokuły są uznawane za superżywność dla ludzi, ale mogą przynieść wiele korzyści także psom.

Zawierają mnóstwo błonnika, który wspomaga trawienie i kontrolę wagi. Są też pełne witamin – w tym A, B, C, D, E i K – które mogą pomóc w poprawieniu ogólnego samopoczucia. Brokuły zawierają również luteinę – substancję odżywczą, która wspomaga zdrowie oczu i serca oraz inne przeciwutleniacze, które zmniejszają stan zapalny.

Ponieważ psy są wszystkożerne, warzywa takie jak brokuły mogą być zdrowym dodatkiem do ich planu żywieniowego. Jednak warzywa krzyżowe są znane z wywoływania gazów, więc mogą sprawić, że Twój pies będzie miał problemy z oddawaniem gazów.

Jakie są powody do niepokoju?

Mówiąc o gazach, ten efekt uboczny jedzenia brokułów może być powodem do niepokoju. Nadmierne gazy mogą wskazywać, że pies ma problemy z trawieniem. Jeśli więc Twój pies często puszcza bąki, zadzwoń do lekarza weterynarii, aby wykluczyć coś poważnego.

Dodatkowo, podając psu brokuły, należy pamiętać o trzech innych kwestiach...

1. Kontrolowanie porcji

Powiedzenie „co za dużo, to niezdrowo” odnosi się także do brokułów. Chociaż psy mogą je jeść, zbyt duża ilość brokułów może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak podaje Światowe Stowarzyszenie Weterynarzy Małych Zwierząt. Wyjaśniają, że warzywa te powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennych posiłków Twojego pupila, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych. Brokuły zawierają izotiocyjanian – naturalnie występujący związek, który wraz z błonnikiem i cukrami złożonymi może powodować łagodne lub skrajne zaburzenia trawienia, w tym gazy, rozstrój żołądka, biegunkę i zatory.

Pies Jack Russell terrier leżący na drewnianej podłodze ziewa z brokułami między łapami.

2. Niebezpieczeństwo zadławienia

Łodygi brokułów są jadalne, ale mogą stanowić ryzyko zadławienia dla psów, zwłaszcza małych. Aby zapobiec zadławieniu, przed podzieleniem się z psem brokułami pokrój je na kawałki. Dodatkowo możesz pozostać w pobliżu, gdy Twój pies będzie delektować się przekąską, aby wypatrywać wszelkich oznak niepokoju.

3. Szkodliwe bakterie

Do objawów zakażenia Salmonellą u psów należą:

 • Biegunka
 • Wymioty
 • Gorączka
 • Odwodnienie
 • Utrata apetytu
 • Zwiększone tętno
 • Ospałość

Jeśli u Twojego psa wystąpi którykolwiek z tych objawów po zjedzeniu brokułów, przerwij ich podawanie i natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia metod leczenia.

Czy psy mogą jeść brokuły? Oczywiście, pod warunkiem, że z umiarem. Brokuły powinny być traktowane jako pożywna przekąska – nie jako posiłek. Podawaj to warzywo wraz z dobrze zbilansowaną karmą dla psów, opracowaną z myślą o specyficznych potrzebach żywieniowych Twojego pupila.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Dr Christine Brovelli-O'Brien jest profesjonalną członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Kotów (CWA), edukatorką STEAM i oddanym opiekunem kotów. Pisze o zwierzętach, edukacji, zdrowiu kobiet i kwestiach związanych ze STEAM-em. Znajdź ją i śledź na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »