Lęk separacyjny u psa

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli musisz zostawić psa samego, może to wywołać lęk separacyjny u niego. Zwykle jest to spowodowane nadmierną zależnością od właściciela. Może to być wynikiem zbyt wczesnego odstawienia od matki, porzucenia lub po prostu ze względu na temperament psa.

Zostawiasz psa samego przez dwadzieścia minut, kiedy biegasz po zakupy, a kiedy wrócisz, on wyrzucił śmieci na podłogę w kuchni, zniszczył poduszkę lub nasikał w korytarzu. Jeśli tego rodzaju zachowanie zdarza się często, Twój pies może cierpieć z powodu lęku separacyjnego.


Nadmierna zależność

Lęk przed separacją jest powszechny u psów i zwykle jest spowodowany nadmiernym uzależnieniem od właściciela. Ta zależność może być wynikiem zbyt wczesnego odstawienia od matki, porzucenia lub po prostu ze względu na temperament psa.

Jest to trudny, ale nie niemożliwy do wyleczenia. Cierpliwością możesz całkowicie wyeliminować destrukcyjne zachowanie związane z lękiem separacyjnym Twojego pas.


Na co zwracać uwagę

Rodzaje zachowań zwykle związanych z problemem to oddawanie moczu i / lub defekacja w nieodpowiednich miejscach, destrukcyjne gryzienie i obgryzanie, nadmierne szczekanie lub skomlenie, odmowa jedzenia lub picia, a także lizanie.

Kiedy wracasz do domu, zazwyczaj pojawia się również przedłużone, nadmiernie entuzjastyczne powitanie.


Kara nie jest odpowiedzią

Ukaranie Twojego psa to ostatnia rzecz, którą powinieneś zrobić w tej sytuacji. Nie będzie w stanie skojarzyć bałaganu, który popełnił, kiedy byłeś poza domem z karą, którą otrzymał kilka godzin później. Twój pies może wydawać się winny, ale to po prostu uległe zachowanie - psy nie czują się winne, ale mogą przewidzieć karę.

Patrząc w dół, wtykając ogon między nogi, skradając się, pokazując brzuch, są to wszystkie sposoby, którymi Twój pies pokazuje uległość, a nie poczucie winy. Zasadniczo mówi: "Hej, wiem, że jesteś szefem, nie bij mnie". Kara obejmuje tylko objawy lęku separacyjnego, a nie przyczynę.


Chodź i idź

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zmniejszenie zależności i niepokoju odczuwanego przez Twojego psa. Można to zrobić przez zastosowanie pewnych zachować podczas Twoich wyjść i przyjść.

Kiedy wychodzisz, nie rób zamieszania ani nie żegnaj się, bo to tylko zwiększy jego niepokój. Podobnie, kiedy wrócisz, przywitaj się z nim dopiero jak się uspokoi.

Możesz nawet poćwiczyć w “praktyce”  wejścia i wyjścia z domu, aby przyzwyczaić go do pewnych ruchów. Rób to kilka razy dziennie i przechodź przez całą procedurę tak, jakbyś faktycznie chciał odejść.

Niech zabrzęczą klucze, podnieś torbę lub teczkę, załóż kurtkę i wyjdź przez drzwi. Można nawet wskoczyć do samochodu i na chwilę odjechać.. Po minucie lub dwóch wróć.

Gdy Twój pies przyzwyczaja się do tych krótkich wycieczek, stopniowo zwiększaj ich czas trwania. Twoim celem jest móc wyjść z domu i powrócić  do niego podczas gdy Twój pies nie  wpadnie  w szał lub źle się zachowa gdy Ciebie nie będzie.

Kiedy będziesz mógł być całkiem pewien, że możesz zostawić go samego na godzinę, możesz spróbować z całym ranekiem lub popołudniem.


Po prostu go zignoruj!

Jeśli nadal będziesz mieć problemy z Twoim psem, być może będziesz musiał zająć się zależnością bezpośrednio. Jest to trudne, ponieważ wymaga ignorowania Twojego psa przez tydzień lub dwa.

Poproś kogoś, aby go karmił, chodził z nim na spacery i bawił  się z nim. Jeszcze lepiej, poproś o to kilka osób. Nie będzie łatwo zignorować Twojego psa, zwłaszcza gdy desperacko szuka Twojej uwagi, ale po kilku tygodniach okaże się, że jest znacznie mniej przywiązany.

Jak zawsze, jeśli masz problemy ze Swoim psem, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie ustalić, czy złe zachowanie Twojego psa jest spowodowane lękiem separacyjnym lub jakimś  stanem chorobowym.

Lekarz  może również polecić dobrego specjalistę od zachowań zwierząt, aby pomóc rozwiązać problem.

 

Artykuły powiązane

 • Czym jest syndrom małego psa?

  A small white dog lays in its owners arms, with a bright and happy expression Poznaj przyczyny syndromu małego psa i dowiedz się, jak zapobiegać problemom behawioralnym u małych psów. Odkryj więcej porad behawioralnych i zdrowotnych na Hill's Pet Polska.
 • Czy mój pies lubi być głaskany?

  Czy Twój pies naprawdę lubi być głaskany? Jesteś nowym opiekunem szczenięcia? Sprawdź, gdzie psy lubią być głaskane najbardziej, oraz dowiedz się, których części ciała należy unikać podczas głaskania.
 • Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

  Martwisz się, że Twój pies przesypia całe dnie? Dowiedz się, ile godzin pies powinien spać i dlaczego takie czynniki jak wiek mają wpływ na jego nawyki związane ze snem.
 • Nauka o psie i jego zachowaniu

  Odkryj, w jaki sposób nauka o psach daje nam coraz więcej informacji na temat wewnętrznego funkcjonowania naszych najlepszych futrzanych przyjaciół.

Produkty powiązane