Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Nierzadko liczymy kalorie w jedzeniu, które sami spożywamy, ale czy kiedykolwiek sprawdzałeś, ile kalorii ma karma dla psów? A co z kaloriami w karmie dla kotów? Zrozumienie tego, co i w jakich ilościach je Twój pupil, jest ważne, by upewnić się, że otrzymuje on składniki odżywcze, których potrzebuje, by zachować zdrowie.
Ilu kalorii potrzebuje Twój pies lub kot?
Zapotrzebowanie kaloryczne zależy od wielu różnych czynników, więc może się znacznie różnić w zależności od zwierzęcia. Podstawowe spoczynkowe zapotrzebowanie kaloryczne, czyli minimalna ilość kalorii potrzebna zwierzęciu do utrzymania podstawowych funkcji organizmu, jest obliczana na kilogram masy ciała. Inne czynniki, takie jak poziom aktywności, wiek, ciąża oraz to, czy Twój pupil ma nadwagę, są następnie uwzględniane, by obliczyć całkowite zapotrzebowanie kaloryczne. Na przykład, jeśli Twój pies jest bardzo aktywny i codziennie z Tobą biega, będzie potrzebował większej ilości kalorii w spożywanym pokarmie, aby uzupełnić energię, którą zużywa podczas ćwiczeń.
Ważne jest jednak, aby nie dokonywać założeń dotyczących ilości kalorii, które zwierzę powinno spożywać w ciągu dnia. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, jaki przedział kaloryczny jest odpowiedni dla Twojego pupila. Aby określić ile kalorii dziennie powinien spożywać Twój pies lub kot, lekarz weterynarii weźmie pod uwagę jego rozmiar, sylwetkę oraz styl życia.
Liczenie kalorii w karmie dla zwierząt
Martwisz się o ilość kalorii w karmie dla psów lub kotów, ale nie wiesz, jak określić, jak karmić swojego pupila? Dobrym punktem wyjścia jest przestrzeganie zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu, dopasowując je odpowiednio do potrzeb swojego pupila. Jeśli zawartość kaloryczna nie jest podana na etykiecie, możesz znaleźć tę informację na stronie internetowej producenta lub kontaktując się z nim bezpośrednio.
Patrząc na wytyczne producenta dotyczące karmienia, pamiętaj, by podawać swojemu pupilowi karmę w oparciu o to, ile powinien on ważyć. Zapytaj lekarza weterynarii, czy waga Twojego pupila jest prawidłowa. Jeśli nie, być może będziesz musiał podawać mu nieco inną ilość karmy lub zmienić pokarm. Lekarz weterynarii może również pomóc, jeśli nie jesteś pewien, jak zinterpretować informacje dotyczące zawartości kalorycznej karmy lub nie do końca wiesz, jak karmić swojego pupila tak, by zaspokoić jego potrzeby żywieniowe.
Decyzję o zmianie karmy dla zwierząt lub ułożeniu nowego planu żywieniowego dla zwierzęcia, które dopiero z Tobą zamieszkało, powinieneś podjąć wspólnie z lekarzem weterynarii. W zależności od tego, czy karmisz swojego pupila karmą mokrą czy suchą, czy też mieszanką obu karm, lekarz weterynarii powinien być w stanie określić, jak należy dozować poszczególne karmy podczas karmienia.
Co jeszcze wpływa na spożycie kalorii?
Nawet jeśli spotkałeś się z lekarzem weterynarii, ułożyłeś plan żywieniowy oparty o indywidualne potrzeby Twojego pupila i zacząłeś z namaszczeniem czytać etykiety umieszczone na opakowaniach karm dla zwierząt, czynniki zewnętrzne nadal mogą mieć wpływ na ilość kalorii spożywanych na co dzień przez Twoje zwierzę. Bądźmy szczerzy: wszyscy dajemy smakołyki naszym pupilom, a nawet najzdrowsze przysmaki zwiększają ilość spożywanych przez zwierzę kalorii. Najlepiej by było, gdyby kalorie ze smakołyków nie przekraczały 10% dziennego spożycia kalorii przez zwierzę.
Bądź szczery z lekarzem weterynarii podczas opracowywania planu diety. Poinformuj go, ile smakołyków zwykle dajesz swojemu pupilowi w ciągu dnia. Powiedz mu też, jakiego rodzaju smakołyki podajesz swojemu psu lub kotu. W przypadku zapakowanych smakołyków, wielkość porcji jest umieszczona na etykiecie, ale obliczenie kalorii podawanych w resztach ze stołu wymaga trochę więcej wysiłku. Lekarz weterynarii może zalecić ograniczenie liczby smakołyków, w tym resztek ze stołu, w celu utrzymania prawidłowej masy ciała psa lub kota. Gdy to możliwe, zabieraj kilka krokietów z dziennej porcji karmy i używaj ich jako smakołyków między posiłkami.
Wszyscy wiemy, że od tłustego pokarmu przybywa nam kilogramów i to samo dotyczy zwierząt. Wynika to z faktu, że jeden gram tłuszczu zawiera 2,5 razy więcej kalorii niż jeden gram węglowodanów czy białka. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te grupy pokarmowe, wraz z witaminami i minerałami, są niezbędne do zdrowej, zbilansowanej i kompletnej diety. Proporcje mogą różnić się w zależności od zwierząt i ich stylu życia, ale dobrej jakości karmy dla zwierząt zapewniają Twojemu pupilowi idealną równowagę żywieniową.
Co się dzieje w przypadku zbyt dużej (lub zbyt małej) ilości kalorii
Podobnie jak w przypadku ludzi, kalorie są metodą pomiaru ilości energii spożywanej dzięki pożywieniu. W wyniku naturalnych procesów biologicznych psy i koty rozkładają spożywany pokarm i przekształcają go w energię. Następnie Twój pupil spala tę energię przez cały dzień, nie tylko poprzez zabawę i ćwiczenia, ale także utrzymując funkcje życiowe.
Ważne jest, by zrozumieć, w jaki sposób spożycie kalorii wpływa na ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Jeśli Twój pies lub kot przybiera na wadze, być może przyjmuje za dużo kalorii lub nie ma wystarczającej ilości ruchu. Odwrotnie jest w przypadku zwierząt, które są zbyt chude.
Jeśli przestrzegałeś zaleceń lekarza weterynarii dotyczących diety i ćwiczeń, a waga Twojego pupila wciąż nie jest prawidłowa, być może nadszedł czas na kolejne badanie weterynaryjne, by wykluczyć ukryte dolegliwości zdrowotne. Wiele chorób może mieć wpływ na metabolizm psa lub kota, powodując spalanie zbyt dużej lub zbyt małej ilości kalorii. W takim wypadku lekarz weterynarii może zalecić karmę terapeutyczną opracowaną z myślą o konkretnych potrzebach zdrowotnych zwierzęcia.
Dokonywane przez Ciebie wybory żywieniowe pomagają utrzymać zdrowie i poczucie szczęścia Twoich pupili. Przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii dotyczących ilości spożywanego pokarmu i częstotliwości posiłków pomaga w utrzymaniu aktywności zwierząt przez całe życie.
Informacja o autorce

Erin Ollila
Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet ukierunkować odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest miłośniczką SEO i wszystkiego, co jest związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się o niej więcej na http://erinollila.com.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS