Czy psy mogą jeść soję?

Opublikowany przez Erin Ollila
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kochasz swojego psa i ważne jest dla Ciebie, aby podawać mu zdrową dietę, dzięki której będzie aktywny, energiczny i szczęśliwy przez długie lata. Niektóre składniki mogą jednak sprawić, że zaczniesz zastanawiać się, czy mogą one być spożywane przez Twojego pupila. Istnieje duża szansa, że jednym z tych składników jest soja... Czy psy mogą jeść soję? Czy produkty takie jak sos sojowy są bezpieczne dla Twojego psa? Niektórzy uważają go za zdrowy dodatek do diety, a inni mówią, aby go unikać. Sprawdźmy, czy soja jest zdrowym składnikiem karmy dla psów i czy można ją spożywać w różnych postaciach.

Czy psy mogą jeść soję?

W większości przypadków tak, psy mogą spożywać soję, o ile nie mają zdiagnozowanej alergii na soję. Ważne jest jednak to, ile soi spożywa Twój pies.

Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii przed podaniem psu czegokolwiek nowego. Jeśli wprowadzasz nowości do diety swojego pupila i nie wiesz, jak zareaguje, zacznij stopniowo. Wprowadzaj tylko jeden nowy rodzaj pokarmu na raz, aby móc stwierdzić, czy wystąpiły jakieś reakcje na nowy pokarm. Ponadto, jeśli zauważysz jakąkolwiek reakcję, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby ustalić, czy zwierzę ma reakcję alergiczną.

Żółty mieszany labrador stoi w kuchni z uszami do tyłu i srebrną miską w pysku.

Czy soja jest dobrym składnikiem karmy dla psów?

Obecnie badania mówią, że tak. W artykule dla Your Dog z Tufts University Cummings School of Veterinary Medicine, Cailin Heinze, VMD, DACVM, podaje: „Niektórzy myślą, że soja jest stosowana w dietach jako tani, gorszy zamiennik mięsa, ale tak nie jest. Nie jest gorszy. Soja jest najlepszym gatunkiem białka roślinnego [...] Podczas gdy niektóre białka zwierzęce są bardziej strawne i użyteczne dla psów, inne białka zwierzęce nie są tak dobre jak soja. Zatem obecność białka sojowego w diecie nie oznacza, że jakość białka jest zła, a obecność mięsa lub innych białek zwierzęcych w diecie nie oznacza, że jakość białka jest dobra”.

W rzeczywistości soja ma wiele zalet – jest bogata w witaminy, kwas foliowy i aminokwasy. Zawiera również duże ilości kwasów tłuszczowych, jest dobrym źródłem błonnika i potasu.

Więc, jaki jest problem z soją (i produktami sojowymi)?

Karmienie psa zbyt dużą ilością niektórych z najpopularniejszych produktów sojowych może nie być najzdrowszym wyborem. Nie wiesz, jakie produkty zawierają soję? Tofu, edamame, miso, tempeh i tamari to jedne z najpopularniejszych produktów sojowych. Nie zapominaj też o produktach na bazie soi, takich jak mleko sojowe, ser sojowy, jogurt sojowy i inne.

Czasami soja jest tylko jednym z wielu składników żywności. Soję często znajdziesz w pieczywie, płatkach śniadaniowych, maśle orzechowym, oleju roślinnym, wysokobiałkowych batonach energetycznych.

Jak już wspomniano, soja ma wiele zalet dla Twojego psa, ale w połączeniu z innymi składnikami niektórych popularnych karm może powodować problemy.

Weźmy na przykład sos sojowy. Czy psy mogą jeść soję? Odpowiedź brzmi: nie, ale nie z powodu zawartości soi. Sos sojowy zawiera dużo sodu, a spożycie zbyt dużej ilości sodu może sprawić, że Twój pupil się rozchoruje. Jeśli zauważysz, że Twój pies zlizał sos sojowy, upewnij się, że zwierzę pije dużo wody.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest ograniczyć spożycie pokarmu przez psa do zdrowej karmy i przysmaków dla psów, aby nie martwić się, że zwierzę zje coś niezdrowego lub zbyt dużo czegoś, co jest dozwolone. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy soja jako składnik karmy dla psów jest dla nich szkodliwa, możesz spać spokojnie. Odpowiednio zbilansowany posiłek zawierający soję przynosi wiele korzyści. W razie wątpliwości lekarz weterynarii może pomóc w zaplanowaniu diety psa.

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz pomaga informować —a nawet zmieniać— swoich odbiorców. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co jest związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Instagramie @ErinOllila lub dowiedz się o niej więcej na stronie http://erinollila.com.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »