Podstawowe reguły

Opublikowany przez
Czas czytania

Spełnianie każdej zachcianki to zły pomysłDog image


W miarę jak szczeniak rośnie, zwiększa się jego potrzeba podkreślania własnej pozycji. Szczenięta często traktują pory posiłków jako pole bitwy. Jednak ustępowanie psu jest błędem. Musi on zdawać sobie sprawę, że nie będziesz ulegać wszystkim jego żądaniom. Powinieneś przekonać go, by zaakceptował Ciebie i Twoją rodzinę i nauczył się zgodnie współżyć z otoczeniem. Szczenięta mogą na przykład wykazywać skłonność do obrony terytorium, być zaborcze, gdy chodzi o ich miskę i awanturować się, gdy ktoś podchodzi do nich kiedy jedzą. Może to prowadzić do problematycznych i aspołecznych zachowań, musisz więc powstrzymać takie zachowania, co nie jest zbyt trudne, ale wymaga cierpliwości. Jeśli krok po kroku zastosujesz podane niżej zasady, Twój szczeniak będzie zachowywał się przy jedzeniu jak należy.

 

Mniej znaczy więcej

Włóż do miski szczeniaka niewielką porcję jedzenia i odejdź. Kiedy pies skończy jeść, podejdź do niej znowu i dołóż kolejną porcję karmy. Dzięki temu będzie przyjmował z radością to, że do niego podchodzisz.

 

Staraj się by był zadowolony

Zadowolenie psa poznasz po tym, że zaczyna merdać ogonem, gdy się do niego zbliżasz, ale teraz musisz przyzwyczaić go do tego, że podchodzisz kiedy je.

 

A teraz wszystko razem

Możesz już podać mu cały posiłek na raz. Kiedy je, stań lub usiądź obok niego i włóż do jego miski szczególny przysmak. Nagradzając go, zwracaj się do niego łagodnie i głaszcz go. Powtarzaj to co kilka posiłków, dopóki szczeniak nie zacznie się zachowywać zupełnie spokojnie.

 

Program nadobowiązkowy

Szczeniak musi nauczyć się, że ludzie wokół niego, a w szczególności małe dzieci, bywają czasem trochę nieprzewidywalni. Powinien zrozumieć, że takie zachowania nie stanowią dla niego zagrożenia. Możesz mu w tym pomóc, naśladując zachowanie dzieci: rusz szybkim krokiem w kierunku jego miski, a następnie wrzuć tam przysmak. Rób coś, co go rozproszy – ostrożnie wpadnij na niego kiedy je lub turlaj w jego stronę zabawki, ale jeśli jest spokojny i nie przestaje jeść, nagrodź go wrzucając do miski przysmak. Rób to dosyć często, ale nie przy każdym posiłku. Jeżeli szczeniak zamiera w połowie kęsa, warczy na Ciebie czy patrzy ze złością, daj mu spokój i spróbuj innym razem. Jeśli to nie pomoże, najlepiej poszukać rady u profesjonalnego tresera zwierząt.

Artykuły powiązane

 • Zalety mokrych karm dla psów

  Dowiedz się, w jaki sposób dzisiejsze mieszanki mokrej karmy poprawiły wygląd twarzy i jak zapewnisz swojemu psu odpowiednie pożywienie w postaci, którą kocha.
 • Czy psy mogą jeść arbuza?

  Watermelon is usually a healthy treat for dogs, but learn the tips about its safety, which parts are OK to feed your dog, and how much is a healthy amount.
 • Czy psy mogą jeść indyka?

  Czy mięso z indyka jest bezpieczne dla psów? Dowiedz się, czy podawanie psu indyka jest bezpieczne i zdobądź przydatne informacje na temat różnych przypraw oraz skóry i kości indyka.
 • Mrożone i zabawne psie przysmaki na gorące letnie dni

  Dowiedz się, jak przygotować mrożone przysmaki dla Twojego pupila, które zapewnią mu letnie orzeźwienie i pomogą nawodnić organizm.

Produkty powiązane