Karmienie szczeniaków - podstawowe reguły

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Spełnianie każdej zachcianki to zły pomysł

Obraz psa

W miarę jak szczeniak rośnie, zwiększa się jego potrzeba podkreślania własnej pozycji. Szczenięta często traktują pory posiłków jako pole bitwy. Jednak ustępowanie psu jest błędem. Musi on zdawać sobie sprawę, że nie będziesz ulegać wszystkim jego żądaniom. Powinieneś przekonać go, by zaakceptował Ciebie i Twoją rodzinę i nauczył się zgodnie współżyć z otoczeniem. Szczenięta mogą na przykład wykazywać skłonność do obrony terytorium, być zaborcze, gdy chodzi o ich miskę i awanturować się, gdy ktoś podchodzi do nich kiedy jedzą. Może to prowadzić do problematycznych i aspołecznych zachowań, musisz więc powstrzymać takie zachowania, co nie jest zbyt trudne, ale wymaga cierpliwości. Jeśli krok po kroku zastosujesz podane niżej zasady, Twój szczeniak będzie zachowywał się przy jedzeniu jak należy.

Mniej znaczy więcej

Włóż do miski szczeniaka niewielką porcję jedzenia i odejdź. Kiedy pies skończy jeść, podejdź do niej znowu i dołóż kolejną porcję karmy. Dzięki temu będzie przyjmował z radością to, że do niego podchodzisz.

Staraj się by był zadowolony

Zadowolenie psa poznasz po tym, że zaczyna merdać ogonem, gdy się do niego zbliżasz, ale teraz musisz przyzwyczaić go do tego, że podchodzisz kiedy je.

A teraz wszystko razem

Możesz już podać mu cały posiłek na raz. Kiedy je, stań lub usiądź obok niego i włóż do jego miski szczególny przysmak. Nagradzając go, zwracaj się do niego łagodnie i głaszcz go. Powtarzaj to co kilka posiłków, dopóki szczeniak nie zacznie się zachowywać zupełnie spokojnie.

Program nadobowiązkowy

Szczeniak musi nauczyć się, że ludzie wokół niego, a w szczególności małe dzieci, bywają czasem trochę nieprzewidywalni. Powinien zrozumieć, że takie zachowania nie stanowią dla niego zagrożenia. Możesz mu w tym pomóc, naśladując zachowanie dzieci: rusz szybkim krokiem w kierunku jego miski, a następnie wrzuć tam przysmak. Rób coś, co go rozproszy – ostrożnie wpadnij na niego kiedy je lub turlaj w jego stronę zabawki, ale jeśli jest spokojny i nie przestaje jeść, nagrodź go wrzucając do miski przysmak. Rób to dosyć często, ale nie przy każdym posiłku. Jeżeli szczeniak zamiera w połowie kęsa, warczy na Ciebie czy patrzy ze złością, daj mu spokój i spróbuj innym razem. Jeśli to nie pomoże, najlepiej poszukać rady u profesjonalnego tresera zwierząt.

Artykuły powiązane

 • Jaka jest najlepsza karma dla psów małych ras?

  A small white dog stands up on its hind legs as a bowl of dry kibble is held out in front of it. The dog looks happy and excited with bright eyes and a wide mouth Znajdź najlepszą dietę dla psów małych ras i dowiedz się, która karma jest najlepiej dostosowana do ich potrzeb zdrowotnych. Odkryj więcej wskazówek dotyczących małych psów na Hill's Pet Polska.
 • Czym należy karmić małego psa seniora?

  A black and tan dog appears from behind a fence. It has jumped and is captured mid-air appearing as though it is standing Poznaj potrzeby żywieniowe swojego małego psa seniora, by zapewnić mu dłuższe i zdrowsze życie. Znajdź odpowiednią karmę dzięki poradom ekspertów na Hill's Pet Polska.
 • Dlaczego mój pies tak szybko je?

  Często zdarza się, że psy jedzą szybciej niż ludzie. Sprawdź, dlaczego niektóre psy jedzą zbyt szybko i jakie problemy zdrowotne mogą się z tym wiązać.
 • Czy mój pies może jeść pizzę?

  Dowiedz się, czy dzielenie się kawałkiem pizzy z psem jest bezpieczne, jakie składniki mogą powodować problemy zdrowotne i jaka ilość pizzy stanowi zagrożenie dla psa.

Produkty powiązane