Czy psy mogą jeść arbuza?

Published by
min czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy psy mogą jeść arbuza? To pyszna przekąska na lato dla nas, ale czy arbuz jest bezpieczny dla psów? Jeśli smakuje Tobie ten soczysty owoc, ale boisz się, że może być niezdrowy dla Twojego psa, to możesz mieć rację. Arbuz może być zdrową przekąską dla psa — jeśli jest podany we właściwy sposób.

Czy psy mogą jeść arbuza?

Jack russell terrier eating watermelon.Mięsisty, różowy środek arbuza jest pełen zdrowych składników odżywczych, które są tak samo korzystne dla ludzi, jak i dla naszych psich towarzyszy.

Arbuz nie ma cholesterolu i praktycznie nie zawiera sodu ani tłuszczu. Zgodnie z informacjami podanymi przez organizację charytatywną zajmującą się zdrowiem zwierząt, PDSA, arbuz jest dobrym źródłem potasu, witaminy C, witaminy A i witaminy B6. Jest również bogaty w błonnik, który wspiera zdrowe trawienie, a wysoka zawartość wody (92%) zapewnia psom chłód i nawodnienie – idealny słodki, letni przysmak! Arbuz ma wysoką zawartość cukru, ale nie powoduje niezdrowych skoków cukru we krwi, ponieważ jego zawartość błonnika pomaga psom powoli wchłaniać cukier do krwiobiegu.

Czy arbuz jest bezpieczny dla psów?

Miąższ arbuza jest bezpieczny i pożywny dla psów, ale jedzenie zbyt dużej ilości może spowodować rozstrój żołądka. Arbuz zawiera również cukier, chociaż wysoka zawartość wody oznacza, że nie powinien powodować żadnych niezdrowych skoków cukru we krwi.

Twój pies może jeść arbuza najlepiej jako małą przekąskę lub okazjonalny smakołyk!

A co z nasionami i skórką? Fundacja Battersea Dogs Home ostrzega, że inne części owocu mogą być niebezpieczne dla Twojego psiaka. Podają, że nasiona arbuza nie mogą być prawidłowo trawione przez psy, co może powodować problemy jelitowe u naszych psich przyjaciół.

Jedno lub dwa nasiona prawdopodobnie nie spowodują problemów zdrowotnych u dużych psów, nie potrzeba wcale tak wielu nasion, aby spowodować problemy u małych psów.

Jest to nie tylko bolesne dla psa, ale może również być na tyle poważne, że wymaga operacji. Nierozsądne jest również podawanie psu twardej, zielonej zewnętrznej skóry arbuza. Może to również spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które prowadzą do wymiotów lub biegunki.

Jak podawać psu arbuza (i czego unikać)

Golden retriever puppy licks watermelon slice being held out on a fork.Jak więc podzielić się tym smakołykiem ze swoim psim towarzyszem? Oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać podając arbuza psu:

 • Podawaj swojemu psu tylko arbuza bez pestek lub kawałki arbuza, z których usunięto wszystkie nasiona.
 • Wybierz miąższ za pomocą łyżki do melona lub pokrój na małe kawałki, dokładnie usuwając skórę.
 • Podawaj psu tylko prawdziwego arbuza. Sztucznie aromatyzowane arbuzowe smakołyki lub słodycze mogą zawierać inne składniki, dodatki cukrów lub sztuczne słodziki, które mogą zaszkodzić Twojemu pieskowi.

Wszelkiego rodzaju przysmaki powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennego spożycia kalorii psa, zgodnie z zaleceniami organizacji The Dogs Trust. Niezależnie od wielkości psa, przestrzegaj tej zasady przy określaniu ilości podawanego arbuza, pamiętając, że porcja 100 g arbuza zawiera około 30 kalorii. Nawet jeśli Twój pies będzie błagalnie patrzył na Ciebie, pamiętaj, że jest całkowicie zadowolony z jedzenia swojej zwykłej karmy dla psów każdego dnia. Chociaż możesz ulec pokusie, aby od czasu do czasu dzielić się smakołykiem, Twój pies najlepiej pobiera składniki odżywcze z codziennej karmy dla zwierząt domowych.

Przed podaniem psu jakiegokolwiek jedzenia dla ludzi, dokładnie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że spokojnie możesz to zrobić. Chociaż arbuz może być zdrową przekąską dla wielu psów, najlepiej jest potwierdzić, że nie wpłynie negatywnie na unikalny układ trawienny psa.

Więc następnym razem, gdy będziesz na pikniku, możesz z radością podzielić się z psem kilkoma kęsami arbuza bez pestek. Jeśli podajesz go bezpiecznie i z umiarem, arbuz jako przysmak dla psa jest świetnym wyborem.

Jean Marie Bauhaus

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty