Koty i woda z kranu

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Niektóre koty są bardzo wybredne w stosunku do wody. Możesz zapewnić im dostęp do świeżej wody przez cały dzień, a dopiero w momencie gdy odkręcisz kran, przybiegną aby się napić. Dlaczego bieżąca woda jest tak atrakcyjna dla kotów?

Koty czasem piją z miski, ale wychlapują wodę łapkami. Czasami przewracają miskę, a potem piją rozlaną wodę z podłogi. Niektóre koty balansują na desce klozetowej, aby napić się z muszli. A jeżeli masz wychodzącego kota, może woleć brudną deszczówkę od świeżej wody, którą mu wystawiasz.

Dlaczego tak dziwnie się zachowują?

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego koty są tak wymagające w stosunku do wody, ale istnieje kilka teorii. Być może chodzi o instynktowną awersję do stojącej wody. W naturze koty piją zwykle tylko płynącą wodę, co pomaga zapobiegać chorobom. Możliwe też, że kot zorientował się, że woda z kranu czy deszczówka jest chłodniejsza.

Kot może też po prostu traktować wodę jako zabawkę. Przesuwanie miski z wodą albo próby łapania spadających z kranu kropli stanowią doskonałą zabawę, której dodatkową zaletą jest zaspokojenie pragnienia.

Koty nie muszą pić dużo wody, zwłaszcza gdy są karmione karmą z puszki lub saszetki, zawierającą jej duże ilości. Jednak pomimo tego ważne jest, aby zapewnić kotu stały dostęp do świeżej wody.

Picie z miski

Możesz zrobić kilka rzeczy, aby zachęcić kota do picia z miski.

Spróbuj przenieść miskę z wodą daleko od jedzenia. Kot może grymasić, jeżeli jedzenie i woda stoją obok siebie.

Jeśli masz wrażenie, że kotu nie odpowiada temperatura wody, wrzuć do miski parę kostek lodu.

Możesz spróbować wymienić miskę na inną. Woda ma różny smak, w zależności od typu miski. Jeżeli kot pije z plastikowej, zamień ją na metalową, ceramiczną, albo nawet szklaną. Jeśli kot lubi przewracać miskę, poszukaj szerszej z gumową podstawą. Nawet najbardziej uparty kot nie będzie w stanie jej wywrócić.

Istnieją również fontanny dla kotów, które przez cały czas dostarczają płynącej wody albo uruchamiają się, gdy kot do nich podejdzie. Takie urządzenie wymaga zasilania elektrycznego, więc trzeba umieścić je blisko gniazdka.

Możesz od czasu do czasu zostawić cieknący kran, żeby kot mógł się napić. Jeżeli będzie bardzo spragniony, to napije się z każdego źródła, ale woda z kranu może być dla niego rarytasem.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane