Smaki i rodzaje karmy dla psów: Czy mój pies lubi swoje jedzenie?

Opublikowany przez Dr. Laci Schaible
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Według organizacji The Dogs Trust, psy, podobnie jak ludzie, potrafią rozkoszować się różnymi smakami, ale na tym podobieństwa się kończą. Wygląda na to, że psy potrafią rozróżniać specyficzne smaki wody, co być może tłumaczy, dlaczego nie znudziły im się płyny, które ludzie czasami określają jako „bezsmakowe”.

Ale czy psy odczuwają te same smaki w taki sam sposób, jak ludzie? Wydaje się, że skoro znane są ze zjadania przedmiotów niebędących pożywieniem, przeszukiwania zjełczałych śmieci i innych nieczystości, to niekoniecznie... Może to wynikać z faktu, że psie kubki smakowe są w stanie wykrywać te same smaki co nasze, ale mają znacznie mniej kubków smakowych na językach. Jak zauważa PetMD, ludzie mają ich około 9000, podczas gdy psy tylko około 1700. Zastanawiasz się, co najbardziej lubi jeść Twój pies: czy kurczaka czy wołowinę, ciepłą, zimną, mokrą czy suchą karmę dla psów? A skąd w ogóle wiemy, czy karma dla psów smakuje psom? Poznajmy kilka rodzajów karmy i czynników, które może preferować podniebienie Twojego psa.

Czynniki wpływające na smak karmy dla psów

 • Smaki: Według badań przeprowadzonych przez Pet Food Industry, kurczak jest najpopularniejszym smakiem karmy dla psów na świecie. Oczywiście, może to nie wynikać z preferencji psów, ale z tego, że kurczak jest powszechnie dostępny, jeśli chodzi o źródła białka w karmie dla psów. Przed zakupem dużej torby karmy dla psów, warto jest pobrać próbki od lekarza weterynarii lub sklepu z karmą dla zwierząt. W przypadku karmy w puszkach i woreczkach, możesz zaopatrzyć się w kilka pojedynczych porcji, aby upewnić się, że Twój pies lubi ten konkretny smak karmy dla psów zanim zrobisz większy zapas.
 • Konsystencja/Formuła: Jeśli chodzi o konsystencję, psy preferują bardziej miękkie i żujące pokarmy, ale większość psów nie będzie kręcić nosem na żadną teksturę. Niektórzy opiekunowie twierdzą, że ich pupil to najbardziej snobistyczny pies pod względem jedzenia. Jest to spowodowane tym, że pies przewrotnie wyszkolił swojego opiekuna do oferowania najsmaczniejszych —i nie zawsze najzdrowszych— przysmaków. Mieszanie mokrej karmy z suchą to świetna kombinacja dla niektórych wybrednych smakoszy.
 • Temperatura: Cook's Illustrated wyjaśnia, że naukowcy dowiedli, że ludzkie kubki smakowe są dość wrażliwe na temperaturę i pracują o wiele bardziej efektywnie, gdy pokarmy są spożywane w ciepłych temperaturach. Wyjaśnia to ogólną preferencję ludzi do odgrzewanych potraw (chociaż zimna pizza na śniadanie pozostaje wyjątkiem). Pomimo, że badanie dotyczyło ludzi, to logika powinna być również zachowana w przypadku naszych psich członków rodziny, którzy często wolą lekko podgrzane jedzenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że cząsteczki zapachu uwalniają się z żywności w wyższych temperaturach, co dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność. I chociaż mamy o wiele więcej kubków smakowych niż psy, to według VCA Animal Hospitals, psy mają od 1000 do 10 000 razy lepszy węch niż ludzie.
 • Suplementy i dodatki: Chociaż suplementy w płynie, sosy i proszki mają swoje miejsce na półkach sklepowych, lekarze weterynarii niechętnie popierają te produkty ze względu na niewielki nadzór i regulacje. W niektórych przypadkach, np. gdy wiadomo, że pies cierpi na chorobę przewlekłą, taką jak niewydolność nerek, dodanie do karmy pikantnego smakowitego sosu może być jedynym sposobem na zapewnienie mu jedzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że nadmiar składników odżywczych może być tak samo szkodliwy, jak niedobór. Jeśli więc zauważasz, że stosowanie dodatków do jedzenia staje się koniecznością, czas zasięgnąć porady lekarza weterynarii, aby upewnić się, że Twoje zwierzę nie ma innych problemów zdrowotnych.

Inne pytania, które warto zadać lekarzowi na temat jedzenia dla psa

Zadaj lekarzowi weterynarii pytania, które pomogą Ci wybrać najzdrowszą i najsmaczniejszą karmę dla Twojego psa. Większość opiekunów psów pamięta o tym tylko podczas wizyty z nowym szczeniakiem, ale ważne jest, aby poruszać te tematy regularnie, w zdrowiu i chorobie. Oto kilka pytań przewodnich:

 • Czy mój pies lubi smak swojego jedzenia?
 • Czy masz jakieś konkretne zalecenia dotyczące karmy, które opierają się na stylu życia mojego psa lub przyszłych zagrożeniach dla jego zdrowia?
 • Czy na podstawie wyników badań laboratoryjnych lub badania fizycznego istnieją wskazania do zmiany diety, takie jak nadwaga lub niedowaga?
 • Czy mój pies ma jakieś choroby skóry? Problemy z uzębieniem? Problemy z układem pokarmowym lub moczowym?
 • Czy mój pies ma alergie pokarmowe?

Czy mój pies lubi smak swojego jedzenia?

Nie ma potrzeby stresować się smakami czy wyborem między mokrą a suchą karmą dla psów. Zazwyczaj pies lubi, jak smakuje jego jedzenie. Nie wahaj się skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie wyboru najlepszej karmy dla psów, ponieważ smak nie jest jedyną drogą do serca Twojego pupila. Wysokiej jakości posiłki, odpowiednio zbilansowane, są kluczowe dla długiego i zdrowego życia Twojego psa. Czas spędzony razem i wspólne wspomnienia to prawdziwy klucz do szczęścia Twojego zwierzaka.

Informacja o autorce

Dr Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible jest lekarką weterynarii zajmującą się małymi zwierzętami i przedsiębiorcą. Jest autorką tysięcy publikacji i doradcą w kilku nowych przedsięwzięciach w branży weterynaryjnej.


Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i Brana Bonder, B.S, M.S

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »