Czy oliwki są bezpieczne dla mojego kota?

Opublikowany przez Dr. Sarah Wooten
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy Twój kot przybiega, gdy tylko otwierasz puszkę z oliwkami? Może nawet zdarzyło Ci się zaproponować kotu oliwkę i zobaczyć, że reaguje na nią z niepohamowaną ekscytacją. Ale czy koty powinny spożywać oliwki? A co z oliwą z oliwek? Chociaż dzielenie się tymi słonymi przekąskami z kotem może być świetną zabawą, to zanim to zrobisz, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Dlaczego koty kochają oliwki?

Nie ma badań naukowych, które zgłębiałyby tajemnicze powody, dla których koty szaleją za oliwkami, ale jest kilka teorii. Niektóre koty mogą po prostu uwielbiać ich smak lub cieszyć się interakcją z Tobą w czasie podawania smakołyków. Innym może podobać się samopoczucie po zjedzeniu oliwek. Dzieje się tak dlatego, że oliwki, a zwłaszcza zielone oliwki, zawierają aktywny związek chemiczny o strukturze bardzo podobnej do związku występującego w kocimiętce, zwanego nepetalaktonem, jak podaje serwis Wired. Nepetalakton to aktywny związek chemiczny, który uważa się za odpowiedzialny za beztroskie zachowanie kotów po spożyciu liści, łodyg i kwiatów kocimiętki.

Każdy nieznany i ciekawy zapach, jakim może być nepetalakton, koty analizują za pomocą narządu womeronasalnego. Jak pisze Mental Floss, narząd womeronowy to w zasadzie nos-mózg, który wyczuwa zapachy i znajduje się w górnej części tylnej partii gardła u kotów i innych ssaków. Kot używa swojego pyszczka do zasysania powietrza, które jest filtrowane przez narząd womeronowy. Narząd womeronowy może również wykrywać feromony, czyli chemiczne „posłańce”, które koty uwalniają ze specjalnych gruczołów na całym ciele, aby „komunikować się” między sobą. W szczególności do nepetalaktonu, zawartego w kocimiętce, koty wykorzystują głównie swój dodatkowy układ węchowy, który aktywuje część mózgu zaangażowaną w zachowania seksualne. Ogólnie rzecz biorąc, nepetalakton stymuluje takie zachowania jak wąchanie, żucie, turlanie się, ocieranie się i drapieżne zachowania. Po spożyciu nepetalaktonu Twój kot może turlać się, zachowywać się śmieszniej i bardziej figlarnie niż zwykle oraz mieć rozszerzone oczy. W związku z tym wysunięto hipotezę, że koty lubią oliwki, ponieważ prowadzą one do podobnych efektów działania jak kocimiętka.

Nie wszystkie koty zachowują się beztrosko po zjedzeniu kocimiętki czy oliwek. Twój kot może z przyjemnością jeść oliwki i nie odczuwać żadnych zmian w swoim zachowaniu po tej przekąsce.

Czarno-biały kot z zielonymi oczami oblizuje wargi.

Czy koty mogą bezpiecznie spożywać oliwki?

Ogólnie rzecz biorąc, oliwki nie są niebezpiecznym pokarmem dla kotów; uważa się, że można je bezpiecznie spożywać w bardzo małych ilościach. Jedzenie niewielkiej przekąski z oliwek, czyli mniej niż całej oliwki, kilka razy w tygodniu nie powinno zaszkodzić Twojemu kotu, jeśli w przeszłości jadł on oliwki bez żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Ale czy koty mogą spożywać oliwki i oliwę z oliwek? Dla ludzi stanowią one zdrowe przekąski, ale dla kotów to tylko puste kalorie. A oliwa z oliwek może nie być mile widzianym dodatkiem w diecie Twojego kota – więcej na ten temat napiszemy później. Choć oliwki smakują wyśmienicie i mają zabawny wpływ na zachowanie Twojego kota, to wiadomo, że zawierają dużo sodu, dlatego nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii Twojego kota, tak jak każdy inny smakołyk.

Czy koty mogą spożywać oliwę z oliwek?

Oliwa z oliwek jest uważana za zdrowy element żywienia ludzi, ale czy koty mogą ją jeść? Tak, choć może to nie być dobry pomysł.

Chociaż oliwa z oliwek nie jest uważana za trującą dla kotów, spożywanie zbyt dużej ilości jakiegokolwiek tłuszczu, w tym oliwy z oliwek, może spowodować u kota biegunkę i wymioty. Jeśli używasz oliwy z oliwek do gotowania, zjedzenie przez kota małego kawałka jedzenia ugotowanego w oliwie nie powinno stanowić powodu do niepokoju, o ile kot nie wykazuje po tym żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Należy jednak wspomnieć, że oliwa z oliwek ma bardzo wysoką zawartość tłuszczu i niesie ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia, dlatego przed podaniem kotu karmy, która nie została opracowana specjalnie dla niego, zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Obawy związane z bezpieczeństwem oliwek

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje niewiele obaw związanych z bezpieczeństwem kotów jedzących oliwki lub oliwę z oliwek, poza możliwością wystąpienia łagodnych zaburzeń żołądkowych lub biegunki. Unikaj podawania kotu oliwek w przyszłości, jeśli zauważysz jakiekolwiek negatywne skutki uboczne po spożyciu tej przekąski.

Oliwki są często nadziewane pysznymi, przyjaznymi dla człowieka smakołykami, takimi jak ser pleśniowy, migdały, czosnek, kiełbasa czy marynowane jalapenos. Oliwki nie są toksyczne dla kotów, ale produktyy, którymi są nadziewane, już tak. Unikaj podawania kotu oliwek nadziewanych czymkolwiek innym niż pimento lub oliwek z pestkami, ponieważ pestki mogą być przyczyną zadławienia lub niedrożności jelit, jeśli zostaną połknięte.

Innym głównym problemem związanym z oliwkami i oliwą z oliwek jest toksyczność sodu. Jak podaje The Guardian, przed spożyciem oliwki muszą zostać poddane procesowi peklowania, a popularnym sposobem peklowania jest solenie ich w słonej wodzie. Solone oliwki zawierają dużo sodu, a regularne podawanie ich kotu może narażać go na szkodliwe działanie soli.

Oliwki nie są dobrym przysmakiem, jeśli Twój kot ma problemy zdrowotne związane z sodem, takie jak choroby serca czy nerek. Warto też zauważyć, że mycie oliwek wodą nie zmniejsza ilości zawartego w nich sodu. Jednak zdrowe koty mogą zazwyczaj spożywać ćwierć dużej oliwki lub pół małej oliwki kilka razy w tygodniu bez żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Zawsze staraj się ograniczyć przekąski, które są oddzielone od regularnego pożywienia kota, tak aby nie przekraczały 10% jego dziennej zawartości kalorycznej. Przed podaniem jakiejkolwiek karmy, która nie jest przeznaczona specjalnie dla kotów, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii.

Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, która w 2002 r. ukończyła Szkołę Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, jest znanym międzynarodowym mówcą w dziedzinie weterynarii i ochrony zdrowia zwierząt. Ma 10 lat doświadczenia w wystąpieniach publicznych i pracy z mediami, pisze dla wielu publikacji internetowych i drukowanych poświęconych zdrowiu zwierząt. Dr Wooten jest również certyfikowaną dziennikarką weterynaryjną, członkinią AVMA i ma 16-letnie doświadczenie w praktyce weterynaryjnej dotyczącej małych zwierząt.

Oprócz tego, że jest mówczynią, autorką, lekarką weterynarii i współtwórczynią szalenie popularnej gry karcianej Vets Against Insanity, wraz z mężem, z którym są małżeństwem od 21 lat, jest współwłaścicielką grupy restauracji Elevated Eateries w Greeley, Kolorado, USA. Razem wychowują też trzy nieco zdziczałe mini-ludziki. Kiedy jest czas na zabawę, można ją spotkać na nartach w Kolorado, nurkującą z rekinami na Karaibach lub trenującą karate kenpo w lokalnym dojo. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę drsarahwooten.com.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i Brana Bonder, B.S, M.S

Powiązane artykuły

  • Czym i jak często karmić swojego dojrzałego kota?

    Cat eating stew Chcesz się dowiedzieć czym i jak często karmić swojego kota? Podawanie dojrzałemu kotu karmy w odpowiednich ilościach i o właściwych porach jest bardzo ważne.
  • Wybredny, a może chory kot? Dlaczego kot nie chce jeść

    154502253 Twój kot przestał jeść lub stał się wybredny? Czy przyczyna tkwi w kapryśnym charakterze naszego pupila? Poznaj zdrowotne przyczyny tego, że kot nie chce jeść.
  • Jak prawidłowo karmić małego kota

    Czym karmić małego kotka i ile razy dziennie? Co i ile powinien jeść 2 miesięczny kotek? Przeczytaj poradnik żeby wiedzieć wszystko o prawidłowym żywieniu kociąt.
  • Podawanie ryb kotom

    154502253 Czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Większość z nich uwielbia smak ryb. Przeczytaj, czy kot może jeść surową rybę z ośćmi? Jakie ryby może jeść kot?

Powiązane produkty