Czym należy karmić małego psa seniora?

Opublikowany przez DR. EMMA MILNE BVSC FRCVS
min: Czas czytania

Zza ogrodzenia wyłania się czarno-brązowy pies. Został uchwycony w powietrzu podczas skoku, lecz wygląda tak, jakby stał

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zanim przejdziemy do tego, czym należy karmić małego psa seniora, powinniśmy doprecyzować, co mamy na myśli, mówiąc o małych psach seniorach. Do psów małych ras zwykle zalicza się te, których waga w dorosłym życiu nie przekracza 12-15 kg. To, kiedy dokładnie pies jest uznawany za seniora, zależy częściowo od jego wielkości. Małe psy zwykle żyją dłużej niż psy ras dużych i olbrzymich. Tak więc, mimo że np. labrador może zostać uznany za seniora w wieku siedmiu lat, mały pies, taki jak Jack Russell terier, raczej nie będzie uznany za seniora przed ukończeniem 9-10 roku życia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o karmieniu małych psów i o tym, czym różnią się one od większych ras, możesz przeczytać o tym tutaj. W skrócie, małe rasy:

  • Mają szybszy metabolizm, więc potrzebują więcej kalorii na kilogram masy ciała.

  • Dojrzewają szybciej niż duże rasy, więc potrzebują nieco innej równowagi mineralnej.

  • Mają mniejsze pyski, więc potrzebują mniejszej karmy.

  • Mogą być bardziej podatne na stres niż większe rasy, więc karma zawierająca naturalne składniki obniżające uczucie lęku może być dla nich korzystna.

  • Żyją dłużej, więc dodatkowe przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać zużycie i starzenie się komórek, mają na nie korzystny wpływ.

Dlaczego starsze psy muszą być karmione inaczej niż psy dorosłe?

Podobnie jak ludzie, z wiekiem psy zaczynają się zmieniać. Stopniowo stają się mniej aktywne, układy organizmu mogą stać się mniej wydajne, a problemy zwyrodnieniowe, takie jak zapalenie stawów, mogą zacząć ograniczać ich mobilność. Jednym z powodów, dla których psy żyją obecnie coraz dłużej, jest doskonałe odżywianie, a przejście na karmę dla seniorów w odpowiednim momencie pomoże psu utrzymać wszystkie optymalne korzyści płynące z odpowiedniego odżywiania przez całe życie. Karma dla seniorów jest zwykle korzystna dla starszych psów pod następującymi względami:

 

  • Mniejsza ilość kalorii. Ze względu na zmniejszoną aktywność i możliwe problemy z poruszaniem się starsze psy mają tendencję do przybierania na wadze. Nadwaga nigdy nie jest dobra, ale w przypadku problemów ze stawami jest jeszcze gorsza, dlatego też utrzymanie szczupłej sylwetki psa jest naprawdę ważne. Karmy dla seniorów zapewniają psu uczucie sytości, ale zawierają mniej kalorii. Możemy mieć również do czynienia z odwrotną sytuacją, ponieważ problemy stomatologiczne i inne problemy zdrowotne mogą powodować ból i brak motywacji do jedzenia. Ponadto, wraz z zaawansowanym wiekiem, psy zaczynają w naturalny sposób tracić masę mięśniową, a tym samym masę ciała. Zachowanie prawidłowej wagi i masy mięśniowej jest ważne, więc zapytaj lekarza weterynarii o zaawansowane żywienie, by wesprzeć swojego psa seniora.

  • Kontrolowana zawartość białka i minerałów. Starsze psy są bardziej podatne na problemy z sercem i nerkami, ponieważ ich narządy mogą być mniej wydajne. Kontrolowany poziom białka i minerałów może pomóc odciążyć te narządy. Aby pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej, białko musi być lekkostrawne i wysokiej jakości.

  • Zwiększona zawartość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega 3. Przeciwutleniacze pomagają zwalczać zużywanie się komórek, a kwasy tłuszczowe omega 3 działają przeciwzapalnie i mają wiele innych zalet. Zwiększony poziom obu tych substancji może również pomóc w zwalczaniu oznak starzenia się mózgu i zaburzeń funkcji poznawczych.

Czym więc należy karmić małego psa seniora?

Zanim pomyślisz o zmianie karmy dla psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i pamiętaj, by wszelkie zmiany w diecie wprowadzać stopniowo przez pięć do siedmiu dni. Pozwoli to uniknąć rozstroju żołądka spowodowanego nagłą zmianą. 

Warto wybrać karmę, która zaspokoi potrzeby zarówno małych, jak i starszych psów. Karma musi być również kompletna i zbilansowana, co oznacza, że musi ona zawierać odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych potrzebnych psu. Możesz podawać psu karmę mokrą, suchą lub łączyć oba rodzaje, w zależności od jego upodobań i swoich preferencji. Starsze psy mogą mieć zmniejszony apetyt, więc podawanie im mokrej karmy pomoże pobudzić ich apetyt.

Warto też rozważyć umieszczenie misek z jedzeniem i wodą wyżej, stawiając je na schodach lub na specjalnym stojaku. Pomyśl o antypoślizgowej podłodze, zwłaszcza w miejscach, w których pies będzie jadł, ponieważ poślizgnięcia mogą być dla starszych psów bardzo bolesne. Dzięki tym zmianom psom dotkniętym zapaleniem stawów będzie wygodniej podczas jedzenia. Niektórym starszym psom może również odpowiadać częstsze spożywanie mniejszych porcji posiłków.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele karm opracowanych specjalnie dla małych psów seniorów, więc będziesz mógł zapewnić swojemu starszemu przyjacielowi duży wybór i różnorodność. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jaka dieta jest najbardziej odpowiednia dla Twojego psa, żebyście mogli ze swoim pupilem jak najdłużej cieszyć się złotymi latami.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA