Pojawienie się w domu pierwszego kociaka

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Poza tym, że kocięta są urocze, mają one jeszcze wiele innych zalet. Z natury są one bardzo czyste i dosyć samodzielne, kiedy dorastają, co oznacza, że często opieka nad nimi wymaga mniej czasu niż np. opieka nad psami. 

Kocięta są figlarne i bardzo zabawne, ale do opieki nad nimi nie można podchodzić beztrosko. Kocię może żyć od 15 do 20 lat, więc ważne jest, by być przygotowanym na długoterminowe zobowiązanie względem czworonożnego przyjaciela. 

W tym artykule przyjrzymy się temu, czego będziesz potrzebował przed przyjęciem kociaka, jak sprawić, by pierwsze dni przebiegły jak najspokojniej oraz jak rozpoznać, że kocię źle się czuje.

Podstawowe potrzeby kociąt

Kocięta potrzebują kilku podstawowych rzeczy, aby dobrze zacząć życie i wyrosnąć na zdrowe, szczęśliwe i przyjazne koty.

Po pierwsze, kocię będzie potrzebowało przynajmniej jednej lub dwóch kuwet. Pamiętaj, że kuweta jest dla kotów tym, czym dla nas toaleta. Nie chcielibyśmy przecież, żeby toaleta znajdowała się przy stole lub w miejscu, w którym każdy mógłby nas zobaczyć! Tak samo jest w przypadku kotów. Kocię chętniej skorzysta z kuwety, jeśli będzie się ona znajdowała w zacisznym miejscu i z dala od jedzenia. 

Większość kociąt wie, jak korzystać z kuwety dzięki mamie i rodzeństwu. Dla wielu kociąt jest to instynktowne, ale niektóre z nich potrzebują nieco zachęty, żeby udać się we właściwe miejsce. Możesz pomóc kociakowi nauczyć się, gdzie chodzić do toalety, umieszczając go w kuwecie po jedzeniu lub po drzemce. Obserwuj też znaki świadczące o tym, że szuka ono miejsca, do którego mogłoby się udać. Kiedy kocię jest małe, dobrze jest rozmieścić w domu kilka kuwet, żeby zawsze był do nich łatwy dostęp.

Kocię będzie też potrzebowało drapaka. Drapanie jest normalnym, naturalnym zachowaniem kotów, które pomaga im się rozciągać, ćwiczyć, zachować zdrowe pazury i wydzielać w środowisku ważne feromony. Jeśli nie zapewnisz kotu odpowiedniego drapaka stojącego i/lub poziomego, Twój kot wybierze zamiast tego meble!

Dieta i odżywianie to również bardzo ważny aspekt opieki nad kocięciem. Kocię może wyrosnąć na zdrowego, silnego kota, tylko jeśli spożywa odpowiedni pokarm i składniki odżywcze. Zawsze podawaj mu wysokiej jakości, pełnowartościową i zbilansowaną karmę przeznaczoną dla kociąt, a nie dorosłych kotów, ponieważ koty w okresie wzrostu mają inne potrzeby niż koty dorosłe. 

Kocięta mają małe żołądki, więc na początku potrzebują ciągłego dostępu do pokarmu, a następnie powinny spożywać od 4 do 6 posiłków dziennie. Podajniki jedzenia z wbudowanym minutnikiem są naprawdę przydatne, jeśli spędzasz dzień poza domem. Pamiętaj, że kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

Kocięta powinny też regularnie chodzić do lekarza weterynarii na badania kontrolne, szczepienia, a w późniejszym czasie na zabieg kastracji. Kocięta zwykle szczepi się między 8 a 9 tygodniem życia, a zabieg kastracji wykonywany jest między 4 a 6 miesiącem życia. Zapytaj lekarza weterynarii, w jakim wieku najlepiej zaszczepić i wykastrować Twojego kociaka.

Przygotuj się do przyjęcia czworonoga

Koty są bardzo subtelnymi i złożonymi istotami, dlatego też warto wcześniej o nich poczytać, żeby mieć pewność, że jest się w stanie zaspokoić ich wszystkie potrzeby. 

Przybycie do nowego domu jest przytłaczające, zwłaszcza jeśli mieszkają w nim dzieci lub inne zwierzęta. Powinieneś uzbroić się w cierpliwość i dać kociakowi kilka dni na zadomowienie, żeby poczuł się bezpiecznie i komfortowo. Na początku umieść kocię w cichym miejscu, np. w wolnej sypialni, i nie martw się jeśli się schowa. Upewnij się, że w swojej bezpiecznej przestrzeni kocię ma dostęp do jedzenia, wody, kuwety i drapaka, i daj mu czas, żeby mógł do Ciebie przyjść, kiedy będzie na to gotowy. Staraj się nie przytłaczać go pieszczotami i nadmierną uwagą, bo może go to przestraszyć.

Koty są z natury samotnikami, często nie lubią być przytulane ani brane na ręce i wykorzystują trójwymiarową przestrzeń. Oznacza to, że potrzebują one dostępu do różnych wysoko położonych miejsc, by móc odpoczywać, nadzorować, poznawać świat i - w razie potrzeby - uciec od zgiełku ludzkiego życia.

Jak rozpoznać, że kocię jest chore

Powinieneś wiedzieć, jakie zachowania są normalne u Twojego kociaka. Koty bardzo dobrze ukrywają chorobę, a kliniczne objawy nie zawsze są tak oczywiste, jak np. atak biegunki. Obserwowanie nawyków związanych z jedzeniem, toaletą, zabawą i snem pozwala na wczesne rozpoznanie objawów choroby u kocięcia, dzięki czemu może ono szybciej otrzymać odpowiednią pomoc medyczną.

Ze względu na niewielkie rozmiary kocięta mogą szybko stać się bardzo słabe. Zwracaj uwagę na objawy, takie jak nieżyt nosa, katar oczu, kichanie oraz kaszel. To normalne, że kocię dużo śpi, ale jeśli nie bawi się ono regularnie w ciągu dnia albo nie je lub nie pije, jak najszybciej zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii. Jeśli zaobserwujesz wymioty lub biegunkę, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czasem rozstrój żołądka jest normalny ze względu na stres związany z przeprowadzką, ale kocięta mogą szybko się odwodnić, więc jeśli coś Cię niepokoi, dla bezpieczeństwa poproś o poradę.

Recenzji dokonały dr Emma Milne BVSc FRCVS i dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty