Zrozumienie potrzeb i opieka nad psem rasy miniaturowej

Published by
min czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Świat oczami małego psa

Po pierwsze, spróbuj zejść na poziom swojego psa – dosłownie – i dobrze się rozejrzyj. Tak wygląda otoczenie Twojego psa, więc ważne jest, aby spojrzeć na wszystko z jego perspektywy i zadać sobie kilka kluczowych pytań: Czy wszystko wydaje się straszniejsze z dołu? Czy kanapa wisi wysoko nad głową? Czy śliska podłoga kuchenna wydaje się nie mieć końca? Kiedy nad Tobą górują ludzie i przedmioty codziennego użytku, wszystko może być nieco onieśmielające. Wyobraź sobie odkurzacz, który jest większy od Ciebie, a poczujesz, jak może czuć się Twój pies!

  • Jak daleko od głównych miejsc odpoczynku lub zabawy znajdują się niezbędne rzeczy, takie jak naczynie z wodą? Wystarczy krótka przebieżka czy to maratonowy dystans?
  • Jeśli pies może wchodzić na meble, jak wysoko musi skoczyć? Czy Twojemu psu przydałby się stopień ułatwiający wejście na kanapę lub łóżko?

Psy ras małych: Wszystkie kształty i rozmiary

Rasy małe, miniaturowe i toy to szeroka grupa różnych ras: niektóre są kompaktowe i wytrzymałe, jak Jack Russell Terrier, buldogi francuskie lub West Highland White Terriers. Inne, takie jak charty włoskie, ratlerki praskie i chihuahua, mogą być dość wrażliwe i delikatne, naturalnie wymagają łagodnego traktowania i ostrożności. Istnieje kilka ras, które mają bardzo wyraźne cechy, takie jak kultowy jamnik o długim grzbiecie, chin japoński z okrągłą głową czy bezwłosy grzywacz chiński.

Niezależnie od rasy psa, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego potrzeby z myślą o takich rzeczach jak rozmiar i kształt jego legowiska, rozmiar i umiejscowienie naczyń z jedzeniem i wodą, rodzaj smyczy, obroży lub szelek, wymagania dotyczące temperatury i inne.

Syndrom małego psa

Bycie małym psem w wielkim świecie to może być nie lada wyzwanie. Jednak małe psy bardzo często dopuszczają się niegrzecznego lub niebezpiecznego zachowania, które nie byłyby tolerowane u ich większych odpowiedników (tzw. syndrom małego psa). Te małe Napoleony często najpierw wykorzystują te zachowania jako rodzaj mechanizmu obronnego, ale to może szybko przerodzić się w nawyk, jeśli nie zostanie skorygowane wcześnie. Właściciele powinni pamiętać, że ciągnięcie na smyczy, uciekanie na zawołanie, warczenie czy gryzienie to równie złe zachowania, niezależnie od tego, czy występują u malutkiego chihuahua czy wielkiego rottweilera. W obu przypadkach właściwa socjalizacja i szkolenie może zadziałać cuda. Nauka i ćwiczenie odpowiednich zachowań w różnych sytuacjach od najmłodszych lat pomoże psu każdej wielkości być spokojnym i zrelaksowanym, co pomoże zapobiec niepożądanym, a nawet niebezpiecznym zachowaniom. Poszukaj pomocy u renomowanego trenera, który dobrze zna rasę Twojego psa, lub poszukaj lokalnej grupy zajęć z posłuszeństwa. Dodatkowo, dostępnych jest wiele książek, które pomogą Ci zrozumieć i skorygować zachowanie Twojego psa. Jeśli potrzebujesz porady lub dodatkowego wsparcia, nie wahaj się skontaktować z lekarzem weterynarii.

Wymagania żywieniowe: Więcej oznacza mniej

Małe rasy mają inne zapotrzebowanie na kalorie niż duże psy. Ponieważ psy te mają większą powierzchnię ciała w przeliczeniu na kilogram niż psy duże, zazwyczaj zużywają więcej energii na normalne funkcje organizmu, takie jak utrzymanie ciepła. Zużywają też więcej energii na samo przemieszczanie się. Przejście na koniec ulicy może zająć labradorowi Twojego sąsiada 100 kroków, podczas gdy Twój Lhasa Apso może potrzebować 400 kroków, aby pokonać ten sam dystans.

Małe psy mogą potrzebować więcej kalorii na kilogram dziennie niż psy duże, ale nadal należy je chronić przed zbytnim przybieraniem na wadze. Otyłość jest tak samo niebezpieczna dla małych psów, jak i dla dużych.

Specjalne wymagania dla szczeniąt

Te maluchy potrzebują więcej kalorii na dekagram masy ciała. A ponieważ nie mogą one gromadzić zapasów energii w sposób, w jaki mogą to robić szczenięta większych ras, wymagają częstszych posiłków o dużej zawartości kalorii. Szczenięta ras miniaturowych powinny być karmione małymi posiłkami podawanymi często w ciągu dnia, aby zrekompensować ich małą pojemność żołądka i gwałtowne zapotrzebowanie na energię. Czytaj etykiety karm dla zwierząt, aby poznać optymalne ilości karmy i poproś lekarza weterynarii o poradę dopasowaną do indywidualnych potrzeb Twojego małego szczenięcia. Jak w przypadku każdej rasy, małe szczenięta powinny być chronione, ale nie traktowane jak niemowlęta. Chociaż może to wymagać twardego serca, aby spojrzeć puszystemu szczenięciu spaniela Cavalier King Charles w jego wielkie brązowe oczy i powiedzieć „Nie!”, to czasem trzeba to zrobić. Wczesne szkolenie psów małych ras daje podstawy do tego, aby później pies był bardziej zrelaksowany, niezawodny i lepiej się zachowywał.

Długie i zdrowe życie

Małe psy często żyją znacznie dłużej niż psy z ras dużych i olbrzymich. Maltańczyki, chihuahua, yorkshire teriery i miniaturowe jamniki żyją powyżej 12 lat. Średnia długość życia pudli miniaturowych i border terierów wynosi prawie 14 lat, ale wiadomo, że wiele z nich osiąga wiek prawie 20 lat – szacowny wiek! Jednak ich długość życia będzie zależeć od wielu indywidualnych zmiennych i czynników, takich jak opieka zdrowotna, odżywianie i środowisko. Przy tak długiej żywotności, często połączonej z mieszkaniem w mieście, małe psy potrzebują dodatkowej opieki, aby zachować dobre zdrowie aż do swoich złotych lat. Pomiędzy regularnymi wizytami u lekarza weterynarii, małe psy mogą naprawdę wyciągnąć wiele korzyści z dodatkowych przeciwutleniaczy, aby pomóc ich organizmom w walce ze skutkami starzenia się i miejskiego życia.

Dobór właściwej diety

Małym psom może służyć również karma o mniejszym rozmiarze, co ułatwi im jedzenie i przeżuwanie.

Szukaj karmy pełnej pod względem odżywczym, zawierającej przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 oraz, oczywiście, kuszący smak, aby zapewnić swojemu psiemu przyjacielowi wszystko, czego potrzebuje do szczęśliwego i zdrowego życia. Szeroki wybór karm z serii Science Diet i Prescription Diet pomaga zapewnić optymalne odżywianie małych psów wszystkich ras i na różnych etapach życia.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty