Opieka nad nowonarodzonym szczenięciem: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Mimo że niewiele rzeczy może się równać z zachwytem wywoływanym przez miot nowonarodzonych szczeniąt, perspektywa opieki nad tymi wszystkimi maluchami może być zniechęcająca. Ale nie martw się. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem poświęconym opiece nad nowonarodzonymi szczeniętami i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć, by wychować zdrowy, szczęśliwy miot.

1. Czyste otoczenie

Nowonarodzone szczenięta szpica miniaturowego drzemiące razem w koszu.Nowonarodzone szczenięta spędzają kilka pierwszych tygodni w boksie lub kojcu, w którym się urodziły, dlatego ważne jest, by dokonać mądrego wyboru, przygotowując się na ich przybycie. Przestrzeń powinna zapewniać matce wystarczająco dużo miejsca, żeby mogła się wygodnie położyć i wyciągnąć, nie przygniatając szczeniąt, a także dawać jej możliwość swobodnego wchodzenia i wychodzenia, trzymając szczenięta w ryzach. Powinno to być też miejsce łatwo dostępne, żeby można było codziennie zmieniać pościel.

W pierwszych dniach mama sprząta odchody swoich szczeniąt, ale jeśli jest to duży miot, może potrzebować pomocy. Pod koniec drugiego lub na początku trzeciego tygodnia życia szczenięta otwierają oczy i stają się bardziej aktywne. Gdy zaczną chodzić, będziesz mógł je przenieść do większego kojca z miejscem do zabawy, a sprzątanie po nich będzie wymagało od Ciebie więcej czasu i uwagi.

2. Ciepło

Według Kennel Club, szczenięta przed czwartym tygodniem życia nie potrafią samodzielnie regulować temperatury swojego ciała, więc mogą potrzebować małej pomocy. Mimo że szczenięta przytulają się do matki i do siebie nawzajem, żeby się ogrzać, w pierwszym miesiącu ich życia najlepiej jest używać lampy grzewczej lub poduszek grzewczych.

Lampa grzewcza powinna być umieszczona nad boksem, wystarczająco wysoko, żeby zapobiec ryzyku poparzenia matki lub szczeniąt. W boksie powinno też być się chłodniejsze miejsce, do którego szczenięta będą mogły się przeczołgać, jeśli będzie im za ciepło. Kennel Club zaleca na początku utrzymywanie w boksie temperatury od 29°C do 32°C. Co tydzień zmniejszaj stopniowo temperaturę, do momentu, kiedy boksie będzie panowała temperatura pokojowa.

3. Karmienie i odżywianie

Przez pierwszych kilka tygodni życia potrzeby żywieniowe szczeniąt są w całości zaspokajane przez matkę. Jak podaje Kennel Club, mimo że w tym okresie matka jest mniej aktywna, zużywa ona dużo energii na karmienie, więc jej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest większe niż normalnie. Aby zapewnić zarówno matce jak i szczeniętom odpowiednie odżywianie, matka powinna spożywać kilka porcji wysokiej jakości karmy dla szczeniąt dziennie. Lekarz weterynarii może doradzić Ci, jaki rodzaj i jaką ilość karmy podawać karmiącej matce.

Ważne jest, by w tym okresie monitorować wagę szczeniąt. Jeśli zauważysz, że któreś ze szczeniąt jest niedożywione, powinieneś mieć je na oku w porze karmienia i upewnić się, że mniejsze szczenięta chwytają za najpełniejsze sutki do karmienia. Szczenięta, które często płaczą lub skomlą, mogą również być głodne i potrzebować więcej uwagi podczas karmienia.

Jeśli mniejsze szczenięta nadal nie wykazują oznak zdrowego wzrostu lub przybierania na wadze, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Może się okazać, że konieczne będzie karmienie ich butelką. Organizacja PDSA mówi, że należy też obserwować matkę pod kątem objawów zapalenia sutka, czyli infekcji gruczołów mlecznych, która może zakłócać produkcję mleka. Objawy zapalenia sutka obejmują zaczerwienienie i obrzęk brodawek sutkowych oraz niechęć do karmienia. Matka może wtedy nawet warczeć na szczenięta, gdy te próbują jeść. Jeśli zauważysz te objawy, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Między czwartym a piątym tygodniem życia szczeniętom zaczynają wychodzić zęby i rozpoczyna się proces odsadzania, ponieważ matka zaczyna wtedy produkować mniej mleka. Gdy zauważysz, że szczenięta zaczynają próbować jeść karmę matki, będzie to oznaczało, że nadszedł czas, by dostawały one własne miseczki z karmą dla szczeniąt. Na początku dobrze jest zalać krokiety niewielką ilością ciepłej wody, żeby je rozmiękczyć i ułatwić szczeniętom gryzienie małymi ząbkami.

4. Serce

Młode szczenięta są podatne na choroby i infekcje, dlatego należy je uważnie obserwować. Opieka nad nowonarodzonym szczenięciem powinna obejmować regularne kontrole, by wykryć oznaki infekcji lub złego stanu zdrowia. Informuj lekarza weterynarii o wszelkich nietypowych objawach, takich jak wymioty, biegunka lub fakt, że szczenię nie wstaje albo nie je.

Jak podaje Blue Cross małe szczenięta są szczególnie podatne na pchły i pasożyty, dlatego warto zapytać lekarza weterynarii o odpowiedni preparat na pasożyty. Chociaż przeciwciała, które znajdują się w pokarmie matki, pomagają chronić szczenięta przed chorobami w pierwszych tygodniach życia, zanikają one między szóstym a ósmym tygodniem życia. Wtedy też szczenięta powinny otrzymać pierwszy zestaw szczepień. Pamiętaj, żeby przed kontaktem ze szczeniętami dokładnie umyć ręce i dbaj o to, żeby robili to też wszyscy członkowie rodziny i goście, by zmniejszyć ryzyko zarażenia szczeniąt szkodliwymi bakteriami, które mogą czyhać na rękach. Dobrym pomysłem jest też wprowadzenie w domu zakazu noszenia butów, chyba że są one czyste lub założy się na się osłonki, aby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych bakterii i wirusów z zewnątrz.

Nowonarodzone szczenięta ssące mleko matki.

5. Socjalizacja

W czwartym tygodniu życia można rozpocząć proces socjalizacji szczeniąt z ludźmi i innymi psami. Jak mówi PDSA, okres od czwartego do dwunastego tygodnia życia jest krytycznym momentem, w którym szczenięta powinny poznać świat, który je otacza, by wyrosnąć na dobrze przystosowane, szczęśliwe psy. Słabo zsocjalizowane szczenięta zwykle wyrastają na lękliwe psy, u których mogą występować problemy behawioralne. Tak więc niezależnie od tego, czy chcesz zatrzymać szczenięta, czy też planujesz znaleźć im dobry dom, ważne jest, by zapewniać im pieszczoty i się z nimi bawić, pozwalać im na poznawanie świata i zabawę oraz zapewnić im jak najwięcej nowych doświadczeń.

Opieka nad nowonarodzonymi szczeniętami wymaga wiele pracy, ale tych kilka pierwszych tygodni mija błyskawicznie. Jeśli szczenięta zostaną adoptowane, w mgnieniu oka będziesz musiał się z nimi pożegnać, co często jest słodko-gorzkim doświadczeniem. Ciesz się szczeniętami dopóki przy Tobie są, a kiedy przyjdzie czas, żeby się z nimi rozstać, będziesz czuł satysfakcję, wiedząc, że zapewniłeś im najlepszy możliwy start.

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to posiadająca zwierzęta domowe, pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsie w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty