Zaburzenia żołądkowo-jelitowe i trawienne u psów: Rodzaje i przyczyny

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czym są zaburzenia żołądkowo-jelitowe i trawienne?

Zaburzenia i choroby żołądkowo-jelitowe wpływają na żołądek i jelita psa, zwykle powodując objawy, takie jak wymioty (choroba) i biegunka. Możesz zauważyć krew w stolcu psa lub wodnistą kupę. Każde zaburzenie, które zmniejsza trawienie lub wchłanianie pokarmu lub zmienia jego przejście przez przewód pokarmowy, można nazwać zaburzeniem trawienia. Zdrowe trawienie jest niezbędne, aby Twój pies mógł wykorzystać składniki odżywcze z pożywienia do budowy i naprawy tkanek oraz uzyskania energii. Zaburzenia przewodu pokarmowego mogą prowadzić do odwodnienia, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej oraz niedożywienia, dlatego ważne jest, aby rozpoznać objawy i skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Szybkość przemieszczania się pokarmu przez organizm

Rodzaje i przyczyny zaburzeń żołądkowo-jelitowych i trawiennych u psów

Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń trawienia, więc lekarz weterynarii może przeprowadzić badania w celu ustalenia dokładnej przyczyny problemu Twojego psa. Przyczyny mogą być różne, od zjedzenia czegoś innego niż karma dla psów, po niepożądane reakcje pokarmowe, infekcje lub brak enzymów trawiennych. Niektóre rasy, takie jak dog niemiecki, owczarek niemiecki, golden retriever i collie są bardziej podatne na określone problemy trawienne. Powszechnie diagnozowane choroby obejmują:

 • Ostre zapalenie żołądka i jelit. Jest to najczęstsza przyczyna rozstroju żołądka u psów. Zwykle składa się z wymiotów i biegunki, która zaczyna się nagle, ale może to być również zwykła biegunka. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zjedzenie czegoś niesmacznego (wszyscy wiemy, że nasze psy uwielbiają to robić!), pasożyty, wirusy i ciała obce – to tylko kilka przykładów.

 • Przewlekła enteropatia lub nieswoiste zapalenie jelit. W przeciwieństwie do nagłych zaburzeń, o których właśnie wspomnieliśmy, przewlekłe enteropatie pojawiają się wolniej i mają tendencję do utrzymywania się przez długi czas. Częstymi objawami są biegunka i utrata masy ciała. Ponownie, może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak niepożądane reakcje na żywność i genetyka

 • Zapalenie jelita grubego. Okrężnica jest częścią jelita grubego, a jej stan zapalny nazywany jest zapaleniem okrężnicy. Zwykle jest to bardzo charakterystyczne i większość psów wykazuje te same objawy: wyglądają, jakby pilnie potrzebowały zrobić kupę, wysilają się, aby zrobić kupę, ale niewiele wychodzi, a jednym z klasycznych objawów zapalenia jelita grubego jest świeża krew i/lub śluz w kale. 

 • Zapalenie trzustki. Jest to poważny stan u psów, który może zagrażać ich życiu. Typowymi objawami zapalenia trzustki są nagłe wymioty, depresja i brak apetytu. Jest to również bardzo bolesne schorzenie, więc Twój pies może być niespokojny i „robić skłony”, aby złagodzić ból. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że Twój pies może mieć zapalenie trzustki, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii.

 • EPI – zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa opisuje stan, w którym psom brakuje pewnych enzymów potrzebnych do trawienia. Trzustka wytwarza niektóre z nich, a gdy ich brakuje, pokarm przechodzi bezpośrednio przez nią, nie pozwalając psu na uzyskanie składników odżywczych. Psy cierpiące z powodu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki są zwykle bardzo głodne, ale nadal tracą na wadze i wyglądają na osłabione. Ponieważ nie trawią dobrze tłuszczu, ich stolce mogą mieć szarawy kolor. Niektóre rasy, takie jak owczarki niemieckie, są bardziej podatne na te dolegliwości niż inne. Zazwyczaj uzupełnienie diety o brakujące enzymy daje dobre rezultaty.

 • Alergie pokarmowe. Psy mogą źle reagować na niektóre pokarmy z wielu powodów, które razem nazywamy niepożądanymi reakcjami pokarmowymi. Prawdziwe alergie pokarmowe są rzadsze niż się ludziom wydaje i są zwykle powodowane przez białka zawarte w żywności, takiej jak wołowina i kurczak. Alergie pokarmowe mogą powodować wymioty i biegunkę, a także problemy skórne, takie jak swędzenie.

 • Zaparcia. Podobnie jak u ludzi, gdy psy mają zaparcia, trudno jest im zrobić kupę i mogą wypróżniać się znacznie rzadziej. Zaparcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jedzenie kości może sprawić, że stolce będą twarde i trudne do oddania. Odwodnienie lub spowolnienie pracy jelit również może przekładać się na suchość i trudności w wydalaniu.

Czy mój pies cierpi na zaburzenia trawienia?

Najczęstszymi objawami zaburzeń trawienia są miękkie stolce lub biegunka. Jeśli Twój pies ma problemy trawienne, możesz również zauważyć niektóre lub wszystkie z poniższych objawów.

 • Wymioty
 • Regurgitacja
 • Gazy
 • Osłabienie
 • Biegunka/Zaparcia
Częste objawy

Przewlekła choroba przewodu pokarmowego może być wyniszczającym problemem dla wielu psów i wymaga przeprowadzenia badań oraz dokładnej diagnozy przez lekarza weterynarii.

WAŻNE: Jeśli Twój pies ma biegunkę lub wymiotuje, może być poważnie odwodniony. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów.

Leczenie: Znaczenie odżywiania

Zaburzenia trawienia są dość powszechne i większość z nich ustępuje w ciągu kilku dni. Jednak niektóre psy wymagają długotrwałego leczenia, ponieważ mają regularne lub stałe problemy z trawieniem.

Karma Twojego psa może mieć znaczący wpływ na zdrowie jego przewodu pokarmowego. W zależności od konkretnej diagnozy i objawów można zalecić szereg różnych metod żywieniowych. Głównym celem jest złagodzenie objawów wymiotów i/lub biegunki u Twojego psa. Lekarze weterynarii zalecają karmienie psów z tym schorzeniem pokarmem, który jest lekkostrawny, aby zapobiec podrażnieniom wrażliwego żołądka i jelit. Rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, w połączeniu z umiarkowanym poziomem tłuszczu, również pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu jelit Twojego psa. Ważne jest również, aby monitorować nawodnienie psa podczas fazy rekonwalescencji, aby pomóc uzupełnić wszelkie niedobory płynów.

Ponieważ kilka z tych schorzeń przewodu pokarmowego może mieć charakter ciągły, konieczne może być długotrwałe leczenie żywieniowe zaburzeń. Aby uzyskać dokładną diagnozę i poznać możliwości leczenia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania zaleceń dotyczących najlepszej karmy dla zdrowia układu pokarmowego Twojego psa.

Pytania dotyczące zdrowia układu trawiennego, które możesz zadać swojemu lekarzowi weterynarii:

 1. Czy są jakieś pokarmy, których należy unikać, aby zapewnić psu zdrowy układ trawienny?
  • Zapytaj, w jaki sposób ludzkie jedzenie (np. czekolada) może wpływać na zdrowie Twojego psa.
 2. Czy polecasz karmę terapeutyczną dla mojego psa w celu utrzymania zdrowia układu trawiennego?
  • Zapytaj o specjalne potrzeby żywieniowe Twojego psa
  • W jakiej ilości i jak często należy podawać psu zalecaną karmę?
  • Omów, jakie smakołyki możesz podawać swojemu psu wraz z zalecaną karmą
 3. Jak szybko mogę spodziewać się oznak poprawy stanu mojego psa?
 4. Czy możesz dostarczyć mi pisemne instrukcje lub ulotkę na temat zdrowia układu trawiennego?
 5. Jaki jest najlepszy sposób (e-mail/telefon) skontaktowania się z Tobą lub Twoim szpitalem w razie pytań?
  • Zapytaj, czy potrzebna jest kolejna wizyta.
  • Zapytaj, czy zostanie wysłany e-mail z przypomnieniem lub powiadomienie.

Powiązane artykuły

 • Jak alergie pokarmowe mogą wpłynąć na Twojego psa

  Dogs running Poznaj znaki ostrzegawcze, objawy i sposoby leczenia nietolerancji pokarmowej i alergii pokarmowych u psów oraz ich wpływ na Twojego pupila.
 • Problemy skórne u psów

  Dogs running Dowiedz się jakie są znaki ostrzegawcze, objawy i sposoby leczenia alergicznego zapalenia skóry i innych chorób skóry u psów.
 • Czy Twój pies jest w dobrej kondycji?

  Dogs running Jak rozpoznać, czy Twój pies ma nadwagę? Po pierwsze, lekarz weterynarii waży psa podczas regularnych wizyt kontrolnych. Między wizytami kontrolnymi połóż dłonie na żebrach psa. Czy są one trudne lub niemożliwe do wyczucia? Jeśli tak, Twój pies ma prawdopodobnie nadwagę.
 • Przebieg ciąży u psów

  "Poznaj wskazówki dotyczące przebiegu ciąży u suk oraz o jej przygotowaniach do nowego miotu. Wiesz jakie są objawy zbliżającego się porodu? Sprawdź! "

Powiązane produkty