Potrzeby żywieniowe kota seniora - jaka karma i jak często?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Potrzeby żywieniowe starszych kotów

Potrzeby żywieniowe Twojego kota zmieniają się wraz z wiekiem, a w zaawansowanym wieku żywienie może być wyzwaniem dla obu z was. Zupełnie tak, jak u ludzi, wraz z upływem czasu u kotów zachodzą znaczne zmiany fizyczne. Zrozumienie niektórych z tych zmian i zmiana karmy starszego kota może pomóc mu utrzymać prawidłową wagę ciała i zachować zdrowie.

Kontrola wagi

Otyłość u kotów najczęściej występuje w średnim wieku. Jeśli zauważysz, że kot je mniej, a mimo to przybiera na wadze, może być to związane ze spowolnieniem metabolizmu lub zmniejszonym poziomem aktywności. Ponieważ koty często prowadzą raczej leżący tryb życia, ich karmy często zawierają nadmiar kalorii, co może prowadzić do przejadania się i przybierania na wadze. To może z kolei prowadzić do przewlekłych schorzeń, w tym dotyczących serca, układu oddechowego, skóry i stawów, szczególnie u starszych kotów. Podawanie kotu mniejszych ilości karmy lub stopniowe przejście na karmę o mniejszej kaloryczności może pozwolić pozbyć się nadmiernej wagi.

Mimo że tracenie na wadze często kojarzy się ze starzeniem się, może również być spowodowane chorobą. Jeśli Twój kot ma zdrowy apetyt, ale nadal traci na wadze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie objawów chorób serca, zaburzenia czynności tarczycy, nowotworów lub cukrzycy. Osłabienie apetytu może być również związane z chorobą przyzębia (problemami z dziąsłami i zębami), schorzeniami żołądkowo-jelitowymi, niewydolnością nerek lub osłabieniem zmysłu smaku.

Zachowanie zdrowia starszego kota

Określając, ile karmy dawać kotu, postępuj zgodnie z poniższymi wytycznymi prawidłowego odżywiania starszych kotów:

 • Powoli dostosowuj spożycie kalorii przez kota do warunków fizycznych i środowiskowych (na przykład kot pozostający w domu/kot wychodzący na zewnątrz, kot wykastrowany/wysterylizowany)
 • Zapewnij kotu stymulujące otoczenie, w którym może zachować aktywność
 • Przejdź na karmę o mniejszej gęstości energetycznej (o zmniejszonej zawartości tłuszczu lub błonnika)
 • Wprowadź kontrolę porcji i podawanie karmy w postaci posiłków o określonej porze
 • Wprowadź urządzenia zachęcające kota do „zdobywania pożywienia” (podajniki karmy, zabawki wypełnione karmą)
 • Wprowadź bariery dostępu do żywności (bramki dla dzieci, stanowiska żywienia na większej wysokości)

Jesteśmy gotowi do pomocy

Wybranie najlepszej karmy dla Twojego starszego kota zapewni mu wyższą jakość życia. Koty odnoszą korzyści zdrowotne z jedzenia karm z dodatkiem przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych i źródeł prebiotyków. Dzięki lekkostrawnemu składowi w połączeniu z wyjątkową kombinacją przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych omega-3 i innych składników pokarmowych, karma Science Plan® Adult 11+ Age Defying, dzięki naturalnym składnikom, może być bardzo pomocna:

 • Żywienie wspierające młodzieńczą witalność
 • Wyjątkowa kombinacja witamin pomagająca starszym kotom zachować sprawność, uwagę i chęć do interakcji
 • Optymalna zawartość kluczowych składników pokarmowych wspiera zdrowy stan oczu, serca, nerek i stawów
 • Naturalne i lekkostrawne składniki wysokiej jakości bez sztucznych barwników, aromatów i konserwantów w aromatycznym i pożywnym posiłku

Dowiedz się więcej o zmianie karmy swojego starszego kota na karmę Science Diet® Adult 11+ Age Defying.

Jeśli masz starszego kota niewychodzącego na zewnątrz, oferujemy również suchą karmę Science Diet Adult 11+ Indoor Age Defying. Oferuje ona precyzyjnie zbilansowane żywienie specjalnie dostosowane do potrzeb starszych kotów pozostających w domu. Ta karma dla starszych kotów zawiera zbilansowane składniki pokarmowe, które mogą być pomocne:

 • Żywienie wspierające młodzieńczą witalność
 • Optymalna zawartość kluczowych składników pokarmowych wspiera zdrowy stan oczu, serca, nerek i stawów
 • Zdrowy błonnik wspiera zdrowie układu pokarmowego, a wysokiej jakości składniki ułatwiają sprzątanie kuwety
 • Kombinacja przeciwutleniaczy o klinicznie potwierdzonym działaniu z witaminami C + E pomaga wspierać zdrowy układ odpornościowy
 • Naturalne i lekkostrawne składniki wysokiej jakości bez sztucznych barwników, aromatów i konserwantów w aromatycznym i pożywnym posiłku

Wybór odpowiedniej karmy dla starszego kota może pomóc mu cieszyć się długim życiem w zdrowiu. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jaka karma najlepiej zaspokoi potrzeby Twojego starszego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Przeczytaj więcej o wizytach kontrolnych dla starszych kotów.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane