Suki w rui

Opublikowany przez
Czas czytania

Suki są w rui (mają cieczkę), kiedy osiągną dojrzałość płciową i wejdą w płodną część cyklu rozrodczego. Ruja trwa średnio 3 tygodnie, a pojawia się zazwyczaj w odstępach od 6 do 8 miesięcy.

Suki większości ras mają pierwszą ruję w wieku około 6 miesięcy, ale może to być wcześniej lub później. Ruję łatwo zidentyfikować, ponieważ w jej przebiegu może pojawiać się krwisty wypływ z dróg rodnych, obrzęk sromu lub zwiększone oddawanie moczu. Wypływ z dróg rodnych nie jest zbyt obfity, a u psów małych ras można go nawet nie zauważyć.

Niepotrzebne Zwracanie uwagi

Rzeczą jaką szybko zauważysz to, że suka zacznie zwracać uwagę nie wykastrowanych psów z całej okolicy. Zmianie ulega także jej zachowanie. Do tej pory normalnie nie pozwalała na to, aby samce się na nią wspinały, więc na pewno musi mieć ruję.

Ponadto, psy są niesamowicie zdeterminowane, aby przedostać się do suki, która ma ruję. Kiedy suka ma ruję nie należy pozostawić jej bez nadzoru, kiedy przebywa na zewnątrz, a wychodząc na spacer konieczne jest, aby prowadzić ją na smyczy. Oczywiście właściciele innych psów powinny być w stanie je kontrolować, ale zapach suki w rui może u niektórych psów powodować zachowania agresywne.

Krwawienie

Drugim dużym problemem jest krwawienie. Jeżeli Twoja suka produkuje dużo krwistej wydzieliny, która jest przyczyną zabrudzeń w domu, być może będziesz musiał ograniczyć jej dostęp do całego domu i pozostawić ją w miejscu, które łatwo umyć i nie ma w nim dywanów. Pozostawienie jej na zewnątrz nie jest najlepszym pomysłem. Pozostawienie suki bez nadzoru może doprowadzić do nieplanowanej ciąży.

Jeżeli nie chcesz kryć suki, najlepszym rozwiązaniem dla niej będzie sterylizacja. Sterylizacja całkowicie eliminuje występowanie rui. Istnieją oczywiście debaty na temat tego, kiedy jest optymalny termin sterylizacji suk. Niektórzy lekarze doradzają, aby suka przeszła przez jedną ruję, zaś inny zalecają sterylizację w wieku 6 miesięcy. Zapytaj się lekarza weterynarii, jaki jest najlepszy plan działania w przypadku Twojej suki.

Artykuły powiązane

 • Charakterystyka psich ras: sprawdź jaki pies będzie dla Ciebie najlepszy

  Zastanawiasz się nad przyjęciem pod swój dach psa? Dowiedz się więcej o osobowościach poszczególnych psich ras i o tym, jak ważne są domowe warunki oraz styl życia przy wyborze odpowiedniego dla Ciebie czworonoga.
 • Czy psy płci męskiej mają ruję?

  Prawdopodobnie wiesz o tym, że suki mają cieczkę, ale jak wygląda sprawa z psami? Dowiedz się, czy psy płci męskiej mają ruję i jak z nimi postępować, gdy w pobliżu znajduje się suka z cieczką.
 • Dlaczego pies na mnie siada ? Pięć możliwych przyczyn

  Czy zadajesz sobie czasami pytanie „Dlaczego pies siada na mnie, skoro obok mnie jest bardzo wygodne wolne miejsce?” Czy jest to po prostu śmieszne, czy też istnieje poważny powód, dla którego pies siada lub kładzie się na Ciebie?
 • Czy psy rozumieją ludzi?

  Dog Sitting Next To Owner Using Laptop Są naszymi najbliższymi towarzyszami od tysięcy lat. Mieszkają z nami, pracują, a nawet zostały członkami naszych rodzin, ale czy rozumieją nasze słowa i emocje?

Produkty powiązane