Czy mój pies może jeść pizzę?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

O nie! Jeśli zdarzyło Ci się przyłapać swojego psa z pyskiem w pudełku po pizzy, z pewnością naszły Cię wątpliwości, czy psy mogą jeść pizzę? Czy jeśli Twój pies zje kawałek pizzy, to zachoruje? Czy psy mogą spożywać sos pomidorowy? Niezależnie od tego, czy Twój pies zjadł tylko resztki skórki, czy też zjadł całe ciasto, łącznie z dodatkami, oto co należy wiedzieć.

Czy składniki pizzy są szkodliwe dla psów?

Ser

Nawet w przypadku serów o niskiej zawartości tłuszczu, takich jak mozzarella, która jest tradycyjnym dodatkiem do pizzy, większa ilość może być szkodliwa dla psa. Sery zawierają zwykle dużo tłuszczu i kalorii, co może prowadzić do podawania zwierzęciu zbyt dużej ilości kalorii.

Sos

Co zrobić, jeśli Twój pies właśnie zlizał dużą porcję sosu do pizzy? Dobra wiadomość jest taka, że sos jest często robiony z dojrzałych pomidorów, które mogą być spożywane przez psy. To właśnie ich zielone części, takie jak liście i łodygi, są szkodliwe dla psów i sprawiają, że one chorują. Jednak sosu do pizzy nie robi się z samych pomidorów. Niektóre z jego pozostałych składników, takie jak czosnek i zioła, mogą być szkodliwe dla Twojego psa. Ponadto wiele kupionych w sklepie sosów do pizzy zawiera dodatek cukru. Według RSPCA, niezdrowa dieta może przyczynić się do otyłości, co z kolei może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę lub inne problemy zdrowotne.

Ciasto & do pizzy

Jeśli Twój pies zjadł kawałek ciasta od pizzy, masz powody do obaw. Skórka może zawierać składniki niebezpieczne dla psów, takie jak cebula, czosnek i zioła.

Zjedzenie surowego ciasta na pizzę to dużo poważniejsza sprawa. Jeśli Twój pies podkradł kawałek nieupieczonej domowej pizzy, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii. Surowe ciasto drożdżowe może rozszerzyć się w żołądku Twojego zwierzęcia, powodując poważne problemy z oddychaniem i potencjalnie powodując rozerwanie tkanek. Według Związku Kynologicznego, surowe ciasto chlebowe może nawet spowodować odurzenie psa. Dzieje się tak z powodu produktu ubocznego, jakim jest etanol wytwarzany przez drożdże.

Młoda para przebywa w domu z laptopem i je pizzę, a beagle siedzi na podłodze i patrzy na jedzenie wielkimi oczami szczeniaka.

Czy psy mogą jeść dodatki do pizzy?

Jeśli pizza, którą zjadł Twój pies, zawierała dodatki, stanowi to powód do niepokoju. Wiele popularnych dodatków do pizzy, takich jak cebula czy czosnek, jest uważanych za niezdrowe — a niektóre mogą być toksyczne — dla psów. Ponadto pepperoni, sardynki i kiełbaski zawierają dużo soli i tłuszczu, co może nasilać istniejące już choroby.

Wniosek jest taki, że nigdy nie należy podawać pizzy swojemu psu, ani jako posiłku, ani jako smakołyku. Kiedy psy są wrażliwe na nabiał, mogą odczuwać lekki rozstrój żołądka z powodu nadmiaru tłuszczu, ale ogólnie rzecz biorąc, w wielu przypadkach czują się one dobrze. Jeśli martwi Cię, że Twój pies zjadł dużą ilość pizzy, zadzwoń do lekarza weterynarii, aby umówić się na badanie.

Należy pamiętać, że nawet małe kęsy ludzkiego jedzenia zawierają dodatkowe kalorie, które z czasem mogą prowadzić do problemów z wagą i wielu innych problemów wynikających z nadwagi. Trzymaj więc pizzę poza zasięgiem swojego pupila.

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz pomaga informować —a nawet zmieniać— swoich odbiorców. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co jest związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się o niej więcej na stronie http://erinollila.com.

Powiązane artykuły

 • Białka

  Dogs running Białka zbudowane są z aminokwasów połączonych razem w długi łańcuch. Następnie łańcuch ten tworzy trójwymiarową strukturę wyglądającą jak kłębek splątanych nici. Istnieją setki różnych aminokwasów, ale tylko 21 wchodzi w skład białek zwierzęcych.
 • Składniki mineralne

  Dogs running Jak wynika z definicji, makroelementy to związki, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dużo większych ilościach niż mikroelementy lub pierwiastki śladowe.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczenięcia

  Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b>