Koty i tuńczyk: Czy jest to dla nich bezpieczne?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Być może znasz niezliczone historie o tym, że koty uwielbiają ryby, ale czy jedzenie tuńczyka to dobry pomysł? Czy koty mogą jeść tuńczyka, który jest przeznaczony do spożycia przez ludzi?

Oto dlaczego warto jest dobrze zostanowić się przed podzieleniem się swoim ulubionym tuńczykiem z puszki ze swoim kocim przyjacielem.

Czy koty mogą jeść tuńczyka?

Prosta odpowiedź jest taka, że koty ciągnie do tuńczyka. Uwielbiają silny zapach i wyrazisty smak tej ryby, a łyżka tuńczyka ułatwia przyjmowanie leków.

Jednak tuńczyk przeznaczony dla ludzi, choć nie znajduje się na liście toksycznych pokarmów dla kotów, może powodować problemy zdrowotne u kotów. Co prawda, jeden kęs nie zaszkodzi, najlepiej jednak całkowicie usunąć tuńczyka z jadłospisu.

Jak tuńczyk może wpłynąć na żywienie kota

Dobrze zbilansowany plan żywieniowy dla kotów zawiera białko, niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Kiedy kot spożywa zbyt mało lub zbyt dużo pewnych składników odżywczych, mogą pojawić się komplikacje zdrowotne.

Tuńczyk sam w sobie nie jest zbilansowany pod względem odżywczym. Na przykład, tuńczyk ma zbyt dużo tłuszczów nienasyconych i nie jest uzupełniany witaminą E ani innymi przeciwutleniaczami. Dlatego też tuńczyk nie powinien być podawany jako główne źródło pożywienia kota.

Jeśli tuńczyk jest częścią planu żywieniowego Twojego kota, a Ty zauważasz, że zachowuje się on dziwnie, rozważ zabranie go do lekarza weterynarii na wizytę kontrolną. Warto jest wykonać podstawowe badania, aby upewnić się, że nie dzieje się nic poważnego.

Dlaczego koty jedzące tuńczyka mogą przybrać na wadze

Większość kotów przebywających w domu nie jest zbyt aktywna i nie potrzebuje dużej ilości kalorii, co oznacza, że kot może łatwo przybrać na wadze. Zgodnie z zaleceniami Światowego Stowarzyszenia Weterynarii Małych Zwierząt, kot ważący 5 kg powinien spożywać 290 kalorii dziennie.

Szaro-biały kot obok talerza, na którym jest ryba
Kiedy przeliczymy ludzkie porcje na kocie kalorie, łatwo zauważyć, że pokarmy przeznaczone dla ludzi mają o wiele za dużo kalorii dla naszych kocich towarzyszy. Mała ilość tuńczyka z puszki w wodzie może zawierać prawie 100 kalorii, co stanowi ponad jedną trzecią zalecanego dziennego spożycia kalorii dla wielu kotów.

Z kolei spożywanie zbyt dużej ilości tuńczyka może spowodować, że kot znacznie przybierze na wadze, zwłaszcza jeśli jest podawany jako dodatek do normalnej karmy dla kotów. Podobnie jak u ludzi, otyłość u kotów przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, problemy z pęcherzem moczowym, zapalenie stawów i nowotwory – podaje PDSA.

Monitorowanie spożycia karmy jest bardzo ważne przy trosce o zdrowie kota. Ponieważ coraz więcej producentów umieszcza na etykietach karm informacje o zawartości kalorii, łatwiej jest ocenić, ile kalorii dziennie podajesz swojemu pupilowi. Jest to świetna wiadomość dla rodziców kotów, ponieważ więcej informacji może prowadzić do bardziej świadomych decyzji dotyczących żywności, a ostatecznie do lepszego zdrowia kota.

Nie wszystkie koty potrafią przełknąć tuńczyka

Koty mogą być również uczulone na ryby. Ryby są jedną z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych i nietolerancji pokarmowych u kotów. Typowe objawy reakcji alergicznej to swędzenie, wypadanie sierści oraz czerwona i zaogniona skóra. Koty z alergią pokarmową mogą również wymiotować i doświadczać biegunki, wzdęć i utraty apetytu, jeśli napotkają składnik, na który są wrażliwe. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii, aby ustalić przyczyny i opracować plan leczenia.

Tuńczyk ma wysoką zawartość rtęci

Tuńczyk ma wysoką zawartość rtęci, toksycznego metalu. Częste spożywanie tuńczyka może również prowadzić do zatrucia rtęcią, wyjaśnia Cailin Heinze, dietetyk weterynaryjny z Cummings School of Veterinary Medicine na Tufts University. Objawy zatrucia rtęcią obejmują zawroty głowy oraz utratę koordynacji i równowagi. Opiekunowie zwierząt domowych powinni trzymać tuńczyka albacore z dala od kotów, ponieważ pochodzi on z większego gatunku tuńczyka, w którym poziom rtęci jest prawie trzykrotnie wyższy (niż w tuńczyku w kawałkach)” – mówi Heinze.

Czy zatem koty mogą jeść tuńczyka? Tuńczyk nie ma zbilansowanych wartości odżywczych i nie powinien być podawany jako duża część planu żywieniowego Twojego kota. Nawet podawanie tuńczyka z puszki jako przysmaku może prowadzić do problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli jest on podawany w dużych ilościach lub często. Aby zapewnić swojemu kociemu przyjacielowi zrównoważone odżywianie, którego potrzebuje, bez dodatkowych kalorii i toksycznych metali, wybierz zdrową karmę dla kotów, która wykorzystuje tuńczyka w taki sposób, aby zaspokoić ich potrzeby żywieniowe i zadowolić ich kubki smakowe.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Czym i jak często karmić swojego dojrzałego kota?

  Cat eating stew Chcesz się dowiedzieć czym i jak często karmić swojego kota? Podawanie dojrzałemu kotu karmy w odpowiednich ilościach i o właściwych porach jest bardzo ważne.
 • Wybredny, a może chory kot? Dlaczego kot nie chce jeść

  154502253 Twój kot przestał jeść lub stał się wybredny? Czy przyczyna tkwi w kapryśnym charakterze naszego pupila? Poznaj zdrowotne przyczyny tego, że kot nie chce jeść.
 • Jak prawidłowo karmić małego kota

  Czym karmić małego kotka i ile razy dziennie? Co i ile powinien jeść 2 miesięczny kotek? Przeczytaj poradnik żeby wiedzieć wszystko o prawidłowym żywieniu kociąt.
 • Podawanie ryb kotom

  154502253 Czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Większość z nich uwielbia smak ryb. Przeczytaj, czy kot może jeść surową rybę z ośćmi? Jakie ryby może jeść kot?

Powiązane produkty