Dom tymczasowy dla psa

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Barbara Shannon od kilku lat bierze pod opiekę psy z organizacji zajmujących się ratownictwem zwierząt, zakochując się w każdym z nich. Ale jej ulubione? Niesforne szczenięta.

"Mogą wymagać sporo pracy, ale to takie przyjemne patrzeć jak pieski rosną i jak kształtują się ich osobowości," mówi mieszkająca w Erie w Pensylwanii Shannon. "Trzeba inwestować mnóstwo miłości i czasu, ale to wspaniałe przeżycie."

Jeżeli jesteś rodzicem zastępczym po raz pierwszy i zastanawiasz się, czy opieka nad szczeniakiem jest dla Ciebie, wiedz, że choć czasem trudne, to z pewnością bardzo satysfakcjonujące doświadczenie.

Small brown and white puppy laying on a lap.

Dlaczego schroniska oddają szczenięta do rodzin zastępczych

Wolontriusze, którzy godzą się przyjąć psy pod swój dach do czasu ich adopcji pomagają schronisku na wiele sposobów. Niektóre organizacje zajmujące się ratownictwem nie mają fizycznego zaplecza w postaci budynków, żeby umieszczać tam psy. Z kolei innym może brakować miejsca, żeby pomieścić wszystkie zwierzęta w potrzebie. Opieka tymczasowa może być dla psa korzystna pod tym względem, że pozwala mu oswoić się z życiem w domowym ognisku. Może też być okazją do oszczędzenia mu stresu związanego z mieszkaniem z innymi zwierzętami.

Jedną z organizacji, na rzecz których Shannon wcieliła się w rolę rodzica zastępczego dla szczeniąt jest organizacja The Humane Society of Northwest Pennsylvania, mająca swoją siedzibę w Erie, w Pensylwanii. Dyrektorka schroniska, Nicole Bawol, mówi, że pierwszeństwo do umieszczenia w domu zastępczym dają szczeniętom i bardzo młodym psom.

"Schronisko może być trudnym do życia i stresogennym miejscem," tłumaczy Bawol. "Poza tym, psy nieustannie do nas przychodzą i odchodzą, co otwiera szeroko drzwi na wszelkiego rodzaju choroby. Szczenięta — tak samo jak niemowlęta — są o wiele bardziej podatne na zarażenie się nimi."

Bawol dodaje, że kolejnym powodem, dla którego schronisko stawia na pierwszym miejscu znalezienie opieki dla szczeniąt i kociąt jest istotna rola, jaką odgrywa socjalizacja. Dla przykładu, schronisko otrzymało ostatnio szczeniaki zabrane z domu w ramach dochodzenia o okrutne traktowanie. Czteromiesięczne pieski były nieprzystosowane do życia z innymi i wykazywały agresywne zachowania, ale wszystko wróciło do normy, gdy zamieszkały w bezpiecznym miejscu, mówi.

"Właśnie w takich chwilach widzimy, jak wiele może zdziałać rodzina zastępcza — możesz wziąć wyjątkowo nieśmiałe zwierzę, umieścić je w przyjaznej, domowej atmosferze i po paru tygodniach zwierzę zmienia się nie do poznania," dodaje.

Czego powinno się oczekiwać zostając rodzicem zastępczym dla psiaka

Jeśli chcesz nauczyć się tymczasowej opieki nad szczenięciem, pomocne jest bycie doświadczonym psim rodzicem, gotowym na sprzątanie psiego bałaganu i posiadającym podstawową wiedzę na temat typowych szczenięcych problemów zdrowotnych. Przeznacz odpowiedni czas na codzienne karmienie, spacery i zabawę. Pamiętaj, że potrzeba będzie go jeszcze więcej, niż w przypadku Twojego własnego psa, jeżeli tymczasowo przygarnięta psina wymaga dodatkowej pomocy behawioralnej czy specjalnej opieki medycznej.

Opiekowanie się szczeniętami — szczególnie tymi, które pochodzą z trudnych środowisk — może być bardzo czasochłonne. Shannon jest na emeryturze, dlatego może spędzać czas w domu z przygarniętymi zwierzętami przez większość dnia. Niedawno przyjęła pod swoją opiekę psią mamę, która trafiła do niej z dwoma dwutygodniowymi szczeniętami.

"Maluchy były zdrowe, dlatego przez pierwsze tygodnie moje zadanie ograniczało się do dostarczania niezbędnej pomocy ich mamie," mówi. Ale jak tylko szcznięta podrosły i zyskały trochę niezależności, musiała być pewna, że jej dom jest szczeniako-odporny.

"Szczenięta próbują gryźć wszystko," mówi. "Dlatego tak ważne jest zapewnienie im bezpiecznego otoczenia."

Po siedmiu tygodniach spędzonych w jej domu, pieski wróciły do schroniska, z którego — z pomocą mediów społecznościowych — zostały błyskawicznie wzięte do adopcji przez nowe rodziny.

"Na ogół nie mamy trudności z adopcją szczeniąt, szczgólnie szczeniąt małych ras, które zabierane są prawie natychmiast," tłumaczy Bawol.

Koszty związane z byciem rodziną zastępczą

Większość schronisk oferuje odpowiednie wsparcie dla rodzin zastępczych. Wiele z nich ponosi na przykład wszystkie koszty opieki weterynaryjnej. Są też takie, które oferują jeszcze więcej pomocy. Schronisko w Erie, w którym pracują Bawol i Shannon, zapewnia praktycznie wszystko — od jedzenia i smyczy po zabawki i legowiska.

Oto minimum, jakie musisz zapewnić zostając przybranym rodzicem szczeniąt:

  • Mnóstwo kocyków i pościeli dla psów: Przygotuj się na codzienną zmianę i pranie psiej pościeli, jeżeli masz suczkę z małymi, mówi Shannon.
  • Dużo czasu i pracy: Nawet zdrowe szczenięta potrzebują, aby poświęcać im dużo czasu i uwagi. Jeżeli w miocie znajdzie się jeden czy dwa szczeniaki wymagające specjalnej opieki, jak na przykład karmienie butelką, zajmowanie się nimi będzie jeszcze bardziej czasochłonne, tłumaczy Bawol.
  • Bezpieczne otoczenie: W miarę jak szczenięta stają się coraz starsze i bardziej ciekawskie, ze względów bezpieczeństwa dobrze jest je zamknąć, gdy jest się poza domem lub zajętym wykonywaniem czynności domowych. Taką zamkniętą przestrzenią może być specjalny "pokój dla szczeniąt" z barierką dla niemowląt umieszczoną we framudze drzwi lub jakiś duży kojec dla psów.

A najważniejsze?

"Będzie Ci potrzeba ogromu miłości i dużo czasu, by opiekować się szczenięciem lub dorosłym psem," twierdzi Shannon.

Close-up of golden retriever puppy.

Rodzic zastępczy - wymagania

Podczas gdy każde schronisko i organizacja zajmująca się ratownictwem posiada swoje własne protokoły, według których zatwierdzani są kandydaci na rodziców zastępczych, większość wymaga wypełnienia formularzy i sprawdza podstawowe dane. Niektóre mogą wymagać więcej.

Na przykład The Humane Society of Northwestern Pennsylvania wymaga od kandydatów wypełnienia formularzy, poświadczenia niektórych danych, jak również prowadzi rozmowy kwalifikacyjne i sprawdza warunki mieszkalne domu, do którego ma trafić zwierzę.

"Niektórzy myślą, że jesteśmy zbyt wymagający, bo przecież chodzi o wolontariat, ale my odpowiadamy za dobrobyt tych zwierząt i podchodzimy do tego bardzo poważnie," tłumaczy Bawol.

Shannon nie żałuje czasu ani wysiłków włożonych w opiekę nad szczeniętami — zwłaszcza, gdy potem dowiaduje się, że psy zostały zaadoptowane.

"Oczywiście zawsze trudno jest się pożegnać," tłumaczy. "Ale wtedy mówię sobie, że jestem tylko częścią drogi do ich prawdziwego, stałego domu."

Więc jeśli interesuje Cię zostanie rodzicem zastępczym dla szczeniąt lub psów ze specjalnymi potrzebami, porozmawiaj ze swoim lokalnym schroniskiem, żeby dowiedzieć się, czy nie mają odpowiedniego programu. Długość okresu, na jaki zostanie Ci powierzony pod opiekę pies, zależy od specyficzych potrzeb zwierzęcia. A ponieważ może minąć wiele miesięcy, zanim w schronisku pojawi się pies potrzebujący rodziny zastępczej, bądź w pełnej gotowości. Radość jaką daje sprawowanie opieki zastępczej nad psami jest nie do opisania, a patrzenie jak rosną jest tak samo przyjemne, jakby to były nasze własne zwierzęta.

Informacja o autorze

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy jest wychowującą w swoim domu zwierzaki autorką tekstów, mieszka w Erie, w Pensylwanii. Jej pies rasy goldendoodle wabi się Maddie.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty