Kiedy szczeniak zaczyna szczekać, widzieć i chodzić? Rozwój tydzień po tygodniu

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Obraz psa

Wszystkie szczenięta, niezależnie od rasy rozwijają się w ten sam sposób. Przechodzą przez te same etapy od wczesnego dzieciństwa do dojrzałości. Wiedza na temat tych stadiów jest dla Ciebie nie tylko interesująca, ale również ważna, ponieważ powinieneś być świadomy do czego Twój szczeniak jest zdolny w każdym momencie swojego życia.

Chociaż wszystkie szczenięta rozwijają się według takiego samego wzorca, tempo tego rozwoju jest różne i zależy od rasy. Mówiąc ogólnie, przedstawiciele mniejszych ras rozwijają się szybciej i osiągają dojrzałość zanim ukończą rok życia. Tymczasem większe psy potrzebują nawet 18 miesięcy, by w pełni się rozwinąć.

Pierwsze 2 tygodnie życia

Podobnie jak noworodek, przez pierwszych kilka dni życia szczeniak tylko śpi i ssie mleko. Może jednak pełzać i jeśli jest mu zimno, szuka ciepła matki i rodzeństwa. Pomiędzy 10 a 14 dniem otwiera oczy, ale przez pierwszych kilka tygodni ma słaby wzrok.

Trzeci tydzień

Your Twojemu szczeniakowi wyrastają zęby. Uczy się chodzić i pić. Pod koniec trzeciego tygodnia rozwija się jego zmysł powonienia. Hodowca zaczyna poddawać szczeniaka niewielkiemu stresowi, ale nie ma się czym niepokoić. Podnoszenie go i trzymanie w różnych pozycjach określa się po prostu jako niewielki stres. Dzięki temu szczeniak przyzwyczaja się do trzymania na rękach przez ludzi i pomaga mu to radzić sobie w późniejszym życiu.

Od 3 do 12 tygodnia: socjalizacja

Jest to decydujący czas w życiu Twojego szczeniaka. Jeśli ma wyrosnąć na szczęśliwego, zdrowego i zrównoważonego psa, musi poznawać ludzi, inne psy i swoje otoczenie.

Etap 1: od 3 do 5 tygodnia: Twój szczeniak zaczyna reagować na głośne dźwięki, dzięki czemu matka może powarkując powstrzymać go od ssania bez końca. Do czwartego tygodnia jego słuch, wzrok i powonienie zaczynają funkcjonować bardziej wydajnie. Piesek potrafi już szczekać, merdać ogonem i dla zabawy gryźć się z rodzeństwem. Zaczyna też jeść stały pokarm i opuszczać legowisko aby się załatwić. Czas od 4 do 5 tygodnia to początek gonitw i zabaw w rozszarpywanie mięsa. W tym okresie szczeniak zaczyna także pokazywać zęby, warczeć i nosić rzeczy w pysku.

Etap 2: od 5 do 8 tygodnia: Twarz Twojego szczeniaka zaczyna więcej wyrażać, a jego uszy i oczy zyskują lepszą koordynację. Włącza się w zabawy z rodzeństwem i w okolicach 7 tygodnia jest gotów, by trafić do nowego domu. Pod koniec 8 tygodnia staje się ciekawski i skłonny do odkrywania i poznawania wszystkiego wokół. Ale w tym samym czasie wykazuje już oznaki ostrożności.

W ostatnim tygodniu przed tym, jak weźmiesz go do domu, szczeniaka należy zabrać od matki i rodzeństwa i zapewnić mu dużo kontaktu z ludźmi, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Powinno mu się poświęcać przynajmniej 5 minut wyłącznej uwagi każdego dnia.

Między 6 a 8 tygodniem zaczyna przyzwyczajać się do Ciebie i Twojej rodziny i poznaje widoki, dźwięki oraz zapachy swojego nowego domu. Od momentu, gdy przekroczy Twój próg, należy rozpocząć szkolenie.

Etap 3: Od 8 do 12 tygodnia: Twój nowy szczeniak odczuwa bardzo silny przymus zabiegania o względy do czasu, gdy ustali się jego pozycja w rodzinie. Należy zacząć uczyć go zabaw z ludźmi i ograniczać jego skłonność do gryzienia dla zabawy. Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego szczeniaka, jest zdobycie wiedzy na temat psychologii Twojego nowego przyjaciela. Zrozumienie psychiki psa pomoże Ci żyć z nim szczęśliwie i w harmonii. Nie oczekujemy, że staniesz się psim psychiatrą, nie jest to też konieczne. Jednak nawet trochę zrozumienia wymaga dość dużo wysiłku, więc jeśli potrzebujesz pomocy i rady, nim mały problem stanie się wielkim, powinieneś w pierwszej kolejności zwrócić się do lekarza weterynarii.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane