Wyjazdy i podróże  

Published by
Czas czytania

Przygotowania do podróży

Jeżeli chcesz zabrać kociaka razem ze sobą w podróż lub potrzebujesz go z jakiegoś powodu zabrać z domu będziesz potrzebować bezpiecznego transportera dla kotów.

Większość kotów bardzo ich nie lubi i uciekają gdy tylko zobaczą, że wyjmujesz je ze schowka! Jeżeli chcesz zapobiec powstaniu tego rodzaju lęku u Twojego kociaka, powinieneś na samym początku zostawić transporter z otwartymi drzwiczkami w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu stanie się on wygodnym i przyjemnym miejscem – szczególnie jeżeli włożysz do środka jego ulubione zabawki. Wkrótce Twój kociak zacznie postrzegać transporter jako swoje własne małe gniazdko. Dzięki temu nie powinien się go bać oraz czuć niepewnie przed wejściem.

Jaki transporter wybrać?

Plastikowe transportery są najlepsze, ze względu na swą wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości. Z kolei tekturowe nadają się tylko na krótkie podróże. Najłatwiej wkładać i wyjmować kota z pojemnika, który otwiera się od góry. Transporter musi zapewniać przepływ powietrza i uniemożliwiać kotu ucieczkę. Jego dno należy wyłożyć pochłaniającym płyny papierem oraz miękkim kocem lub ręcznikiem. W razie dłuższej podróży należy w nim też umieścić niewielką kuwetę. Zadbaj o to, by we wnętrzu było dość miejsca, aby powietrze mogło cyrkulować.

W drogę!

Podczas podróży samochodem umieść transporter w taki sposób, by kociak mógł widzieć, co dzieje się na zewnątrz. Upewnij się, czy pojemnik choć częściowo znajduje się w cieniu, gdyż u kociąt zdarza się udar cieplny. Zasłony przeciwsłoneczne do samochodu można kupić w sklepach z artykułami dla niemowląt. Choć to oczywistość, nigdy nie zostawiaj kociaka bez opieki w niewentylowanym samochodzie.

Nakarmiony przed podróżą kociak może wymiotować, lepiej więc wstrzymać się z podawaniem jedzenia do przybycia na miejsce. W trakcie dłuższej jazdy będzie on jednak potrzebował wody, możesz więc zaopatrzyć się w poidełko lub miskę z przykrywką, zaprojektowane specjalnie z myślą o podróżach. Kociak może mimo wszystko odczuwać objawy choroby lokomocyjnej. Mogą mu pomóc leki, ale skonsultuj tę kwestię z lekarzem weterynarii. Przygotuj się na wiadomość, że lepiej zrobisz w ogóle nie zabierając ze sobą kota.

Artykuły powiązane

 • Jak wybrać kotu lekarza weterynarii?

  Zaraz po Tobie i Twojej rodzinie, lekarz weterynarii jest dla kota najważniejszą osobą. W końcu odpowiada za zdrowie zwierzęcia przez całe jego życie. Jak więc wybrać weterynarza, który zapewni mu najlepszą możliwą opiekę?
 • Przeprowadzka z kotem

  Jeśli może być coś bardziej stresującego od przeprowadzki, to jest to przeprowadzka z kotem.
 • Pielęgnacja kota

  154502253 Koty są bardzo czystymi zwierzętami, ale nawet najbardziej skrupulatny osobnik skorzysta na drobnej pomocy w pielęgnacji.
 • Alergicy i koty

  Być może marzysz o kocie, ale martwisz się, że Ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na alergię. Możliwe też, że już go masz, a alergia jest rzeczywistym problemem.

Produkty powiązane