Dlaczego koty liżą własne futerko? Czy może to stać się przesadą?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy zauważasz, że Twój kot liże siebie i swoje ciało i zastanawiasz się, co jest przyczyną tego osobliwego zwyczaju? Okazuje się, że koty nie robią tego tylko po to, aby zachować czystość. Jako oddani zwolennicy regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, koty poświęcają wiele czasu, aby utrzymać czystość, ale te zachowania pielęgnacyjne są również związane z fizycznym i emocjonalnym samopoczuciem kota.

Dlaczego koty liżą własne futerko?

Lizanie jest jednym ze sposobów czyszczenia się przez koty. Rozprowadzanie śliny po całym ciele pomaga im w pielęgnacji, a do mycia pyszczka i uszu używają zwykle przednich łapek. Według PDSA, pielęgnacja zajmuje kotom dużo czasu – niektóre z nich spędzają na niej nawet połowę dnia. Ponieważ parująca ślina pomaga kotom ochłodzić się, kiedy są przegrzane, lizanie łap przynosi dodatkową ulgę przy wysokich temperaturach.

Według organizacji Cats Protection, innym powodem, dla którego koty liżą się, jest to, że lizanie —i ogólnie pielęgnacja— uwalnia endorfiny, czyli hormony poprawiające samopoczucie. Jest to czynność, która uspokaja.

Brązowy kot tabby z zamkniętymi oczami, liżący przednią łapkę

Kiedy jest tego za dużo?

Jeśli Twój kot poświęca więcej czasu niż zwykle na pielęgnację swoich łapek lub innych części ciała, albo rzeczywiście wyrywa kawałki sierści, prawdopodobnie wskazuje to na ukryty problem medyczny. Zabierz kota do lekarza weterynarii, aby można było zidentyfikować i wyleczyć problem, który jest przyczyną jego zachowania.

Istnieje kilka problemów fizycznych i psychologicznych, które mogą prowadzić do nadmiernej pielęgnacji, wyjaśnia PDSA:

Przyczyny lęku u kotów to: rozłąka z rodzicem, zmiany środowiskowe, np. przeprowadzka do nowego domu, oraz dostrzegane zagrożenia, np. pojawienie się w domu innego zwierzęcia, z którym kot się nie dogaduje, lub widok kotów z sąsiedztwa na zewnątrz, w pobliżu (lub na terenie!) ich terytorium.

Diagnoza i leczenie

Czy Twój kot za dużo się liże? Jeśli uważasz, że to zachowanie kota jest nadmierne, obserwuj go uważnie. Zwróć uwagę, kiedy liże łapki lub inne części ciała i jak długo to robi. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany na skórze lub futrze, takie jak podrażnienia lub wypadanie włosów. Dodatkowo sprawdź, czy nie ma żadnych oznak bólu, objawiających się w jego zachowaniu lub niechęci do skakania. Jeśli zauważysz którąś z tych zmian, zabierz kota do lekarza weterynarii. Te informacje pomogą lekarzowi weterynarii postawić dokładną diagnozę.

Podczas wizyty lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizyczne kota. Może  przeprowadzić kilka testów, które pomogą ustalić przyczynę i sposób leczenia. Leczenie będzie różnić się w zależności od diagnozy lekarza weterynarii, ale może obejmować kremy lub szampony do skóry, doustne lub wstrzykiwane leki przeciwzapalne, zmianę karmy kota, leki zapobiegające pchłom i kleszczom, leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe.

PDSA dodaje, że zmiany środowiskowe, takie jak używanie dyfuzora feromonów w domu lub upewnienie się, że kot nie konkuruje z innymi kotami o zasoby, pomogą zmniejszyć stres. Możesz także wprowadzić urozmaicenia, dzięki którym kot będzie mieć więcej zajęć i stymulacji w domu. Może to być tak proste, jak karmienie go za pomocą puzzli, zapewnienie mu możliwości wykorzystania instynktu wspinaczkowego poprzez zainstalowanie drzewek lub półek dla kotów, a także umożliwienie mu polowania na zabawki.

Lekarz weterynarii może również skierować Cię do behawiorysty, jeśli uważa, że stres przyczynia się do powstania problemu i że modyfikacje środowiskowe lub społeczne mogłyby pomóc w zmniejszeniu stresu, zauważa organizacja Cats Protection.

Lizanie się jest całkowicie normalnym zachowaniem kota, ale jeśli wykazuje on oznaki nadmiernego lizania, warto jak najszybciej porozmawiać z lekarzem weterynarii. Razem z lekarzem weterynarii możecie ustalić najlepszy sposób leczenia Twojego futrzanego przyjaciela.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Dr Christine Brovelli-O'Brien jest pisarką, badaczką, edukatorką STEAM, profesjonalną członkinią Cat Writers' Association (CWA) i oddaną rodzicielką zwierząt. Pisze o zwierzętach, edukacji i kwestiach związanych ze STEAM-em. Jej prace pojawiły się również w NIU STEM Read, Fit Pregnancy, What to Expect When You're Expecting Word of Mom oraz Care.com. Znajdź i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty