Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Czyszczenie uszu jest ważnym aspektem pielęgnacji każdego psa i nie należy go zaniedbywać. Dla niektórych psów (np. tych, które mają skłonność do infekcji uszu) częste czyszczenie uszu jest niezbędne, inne potrzebują go rzadko lub niemal wcale. Jeśli Twój pies regularnie odwiedza profesjonalnego groomera, prawdopodobnie jego uszy są tam czyszczone, choć dobrze jest to sprawdzić i potwierdzić. Tak czy inaczej, będąc posiadaczem psa, warto jest wiedzieć, jak samodzielnie czyścić uszy swojego pupila.
Jakich środków należy użyć do czyszczenia uszu psa?
Prawidłowe czyszczenie uszu psa zaczyna się od zgromadzenia odpowiednich produktów i akcesoriów. Będziesz potrzebować:
- Produktu do czyszczenia uszu. Poszukaj preparatu przeznaczonego specjalnie do pielęgnacji zwierząt domowych, pozbawionego potencjalnych substancji drażniących, takich jak alkohol lub nadtlenek wodoru. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany produkt jest odpowiedni dla Twojego psa, po prostu zapytaj swojego lekarza weterynarii lub groomera:" Czym mogę wyczyścić uszy mojego psa?"
- Bawełnianymi wacikami. Patyczki mogą być używane do czyszczenia zakamarków ucha zewnętrznego, ale nigdy nie powinny być wkładane do przewodu słuchowego. Mogą spowodować trwałe uszkodzenie słuchu u Twojego psa.
- Pęsety. Dobrze jest mieć ją pod ręką, jeśli pies ma wyjątkowo owłosione uszy.
- Ręcznika. Przydaje się do zapobiegania potencjalnemu bałaganowi, zwłaszcza, że pies może często potrząsać głową, gdy coś dostanie się do jego uszu.
- Psie przysmaki. Warto nagrodzić swojego pupila, po zakończonym zabiegu.
Czyszczenie uszu psa
Zanim zaczniesz, poświęć chwilę na dokładne obejrzenie uszu swojego psa. Jeśli są czerwone lub zaognione, brzydko pachną lub pies wykazuje oznaki swędzenia, przerwij oględziny i skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Twój pies może mieć infekcję lub roztocza, a oba przypadki wymagają leczenia. Jeśli Twój pies ma dużo sierści, użyj pęsety, by ją usunąć z kanału słuchowego. Kiedy uszy są już oczyszczone i wszystko wydaje się być w normie, przeczytaj instrukcję zamieszczone na produkcie, którego użyjesz do dalszego czyszczenia. Możesz również postępować zgodnie z poniższym procesem:
- Po tym jak Twój pies spokojnie usiądzie, nagródź go smakołykiem i pozwól mu obwąchać butelkę z płynem do czyszczenia uszu.
- Unieś pionowo małżowinę i ostrożnie napełnij kanał słuchowy roztworem czyszczącym.
- Odsuń ucho i delikatnie masuj jego podstawę palcami przez około dwadzieścia sekund.
- Puść ucho i pozwól psu potrząsnąć głową, jeśli ma na to ochotę. Przytrzymaj ręcznik nad jego głową, aby zapobiec zachlapaniu wszystkiego płynem.
- Owiń wacik lub płatek kosmetyczny wokół palca wskazującego i delikatnie przetrzyj widoczną część kanału słuchowego i ucha zewnętrznego psa. Używaj patyczka tylko w razie rzeczywistej potrzeby i tylko na widocznej części ucha psa.
- Nagródź swojego pupila kolejnym smakołykiem, a następnie powtórz zabieg na drugim uchu.
Wskazówki i triki ułatwiające czyszczenie uszu psa
Poszczególne kroki w procesie czyszczenia uszu psa są dość proste, ale te wskazówki pomogą ułatwić zabieg zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi.
• Jeśli nie chcesz, aby woda znalazła się wszędzie, upewnij się, że Twój pies znajduje się w zamkniętek przestrzeni! Umieść psa w wannie lub wyprowadź go na zewnątrz. Upewnij się, że masz na sobie starą odzież, która nie ulegnie zniszczeniu w kontakcie z roztworem czyszczącym.
• Skoro już jesteśmy przy temacie produktu do czyszczenia uszu – nie oszczędzaj, używaj go obficie! Kanał słuchowy Twojego psa to o wiele więcej niż obszar, który możesz zobaczyć, dlatego ważne jest, aby wypełnić cały kanał i tym samym zyskać pewność, że ucho jest prawidłowo oczyszczone. Nadmiar środka czyszczącego, który nie zostanie wytarty, zostanie usunięty przy okazji potrząsania głową przez psa. Jeśli po zakończeniu czyszczenia uszy nadal wydają się brudne, śmiało powtórz proces, ale przerwij go natychmiast, jeśli zauważysz zaczerwienienie lub krwawienie, lub jeśli pies zacznie wykazywać oznaki dyskomfortu.
Jak często należy czyścić psie uszy?
Niektóre psy, zwłaszcza te z krótkimi uszami i niewielką ilością sierści, mogą potrzebować czyszczenia uszu sporadycznie, kiedy te zaczną wyglądać na rzeczywiście brudne. Psy z oklapniętymi uszami oraz te z dużą ilością sierści wokół uszu powinny przechodzić częste oględziny i czyszczenie przynajmniej co drugi tydzień.
Wiedza o tym, jak czyścić uszy psa, jest podstawowym elementem pielęgnacji Twojego pupila. Regularne wykonywanie tych czynności pomoże chronić słuch i sprawi, że uszy Twojego psa pozostaną zdrowe przez całe jego życie.
Jeśli jednak potrzebujesz więcej porad i pewności siebie, odwiedź lekarza weterynarii. Jeśli nie masz swojego lekarza wet., nie ma problemu! Z łatwością go znajdziesz za pomocą naszej niezawodnej wyszukiwarki.
Informacja o autorze
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus to opiekująca się w swoim domu zwierzętami i pisząca o nich blogerka i pisarka mieszkająca w Tulsa, w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.