Psie choroby - powszechne, ale kłopotliwe

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Nawet zaszczepiony szczeniak może mieć oczywiście od czasu do czasu problemy ze zdrowiem. Oto kilka zaburzeń, z którymi możesz się zetknąć:

Biegunka

Problemy zdrowotne psa

Biegunka jest na ogół tylko przejściowym problemem. Szczeniak może się jej nabawić gdy jest na przykład nadmiernie podekscytowany lub zdenerwowany albo gdy zje coś nieodpowiedniego jak, dajmy na to, zawartość kuchennego kosza na odpadki. Biegunka może jednak stanowić oznakę poważnej choroby, jeżeli więc masz jakieś obawy, nie wahaj się zabrać pieska do lekarza weterynarii. Zawsze zasięgnij porady lekarza, jeżeli utrzymuje się ona powyżej 24 godzin, w kale znajduje się krew albo gdy wystąpią inne objawy, takie jak trudności z oddychaniem lub gdy szczeniak jest ospały albo “przelewa się przez ręce”. Istnieje bowiem ryzyko odwodnienia na skutek biegunki.

Wymioty

Twój szczeniak na pewno będzie od czasu do czasu wymiotował i na ogół najlepszą pomocą w takich przypadkach jest odrobina troskliwej opieki (TLC=tender lovingcare). Jednak podobnie jak biegunka, wymioty mogą być objawem poważnej choroby, jeżeli więc utrzymują się dłużej niż 24 godziny, zawierają krew, są wydalane pod dużym ciśnieniem lub towarzyszą innym objawom, skontaktuj się z lekarzem. Oznaki odwodnienia mogą się pojawić bardzo szybko, więc również w tym przypadku zwróć na nie uwagę. Ufaj przede wszystkim swojej intuicji i jeżeli cokolwiek Cię niepokoi, od razu zabierz szczeniaka do lekarza weterynarii.

Zapalenie ucha i świerzbowce

Szczeniak może od czasu do czasu nabawić się zapalenia ucha lub zakażenia świerzbowcem, nawet jeżeli sumiennie i regularnie czyścisz mu uszy.

Uszy zdrowego psa są lśniące, wolne od woskowiny i wysięku oraz bladoróżowe w środku. Nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli niepokoi Cię stan uszu Twojego szczeniaka lub jego zachowanie świadczy o tym, że coś się z nimi dzieje (pies często drapie uszy lub potrząsa głową), bez wahania zabierz go do lekarza.

Artykuły powiązane

 • Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

  Odkryj porady, które pomogą Ci wybrać rasę psa najlepiej przystosowaną do życia z dziećmi i rodziną, uwzględniając wielkość zwierzęcia, jego żywiołowość, temperament oraz wiek.
 • Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

  Adopcja psa to wyzwanie, gdyż musisz przygotować wyprawkę dla psa. Dowiedz się o 10 rzeczach, które należy zrobić, aby adaptacja przebiegała płynnie i przyjemnie.
 • Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

  Zanim zdecydujesz się na psa, zobacz, jakie cechy charakteru uwzględnić przy wyborze. Istnieją zarówno małe jak i duże rasy psów, które są przyjazne dla dzieci.
 • Dom tymczasowy dla psa

  Zastanawiasz się nad byciem domem tymczasowym dla szczenięcia lub dorosłego psa? Dowiedz się jak się do tego przygotować, jakie wiążą się z tym wyzwania.

Produkty powiązane