Pozostawienie kota samego w domu: Jak długo jest bezpiecznie?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Ponieważ większość kotów śpi od 13 do 18 godzin na dobę, pozostawienie ich samych w domu, gdy jesteś w pracy, zwykle nie stanowi problemu. Chociaż, jeśli masz kotka, starszego kota lub kota, który został niedawno adoptowany, istnieją pewne dodatkowe środki ostrożności, które należy uwzględnić. Jak długo kot może być bezpiecznie pozostawiony sam sobie? Jeśli zostawiasz kota samego w domu, pamiętaj o kilku rzeczach, które zapewnią mu zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Mały kotek bawiący się piórami

Jak długo to za długo?

To, jak długo możesz zostawiać kota samego w domu, zależy od niego i od Twojej relacji z nim. Jeśli masz świeżo adoptowanego kota, będzie on potrzebował czasu z Tobą w domu, aby nauczyć się Twojego harmonogramu, nabrać codziennej rutyny i poznać zachowania, które są odpowiednie w Twoim domu. Battersea zauważa, że należy wprowadzać nowego kota do istniejących już zwierząt stopniowo i bardzo ostrożnie, aby upewnić się, że Twoja futrzana rodzina przystosuje się do tego nabytku. Pierwsze kilka tygodni to także kluczowy czas, w którym Ty i Twój kot nawiązujecie więź i rozwijacie relacje.

Koty, które są w Twoim domu od kilku miesięcy lub lat, mogą być całkowicie zadowolone z pozostawania same w domu przez 8 lub 10 godzin, ale mogą też czuć się znudzone, samotne lub zestresowane. Zwracaj uwagę na takie oznaki, jak nadmierne szczotkowanie lub załatwianie się poza kuwetą, i porozmawiaj z lekarzem weterynarii, jeśli nawyki żywieniowe lub kuwetowe kota ulegną zmianie.

Koty, tak jak każde inne zwierzę, potrzebują stałego dostępu do pożywienia (zawsze w granicach zalecanej dziennej dawki) i świeżej wody, więc każde zwierzę pozostawione samo sobie będzie musiało mieć dostęp do obu tych rzeczy, a także do czystej kuwety. Poza tymi podstawami, kot doceni również bezpieczne sposoby rozrywki, takie jak zabawki z dzwoneczkami, kocie drzewko do siedzenia czy nawet szeleszczącą papierową torbę.

Opieka nad kociętami i kotami seniorami

Wiek odgrywa również rolę w tym, jak długo należy zostawiać kota samego w domu. Kocięta są ciekawskimi stworzeniami i mogą stanowić zagrożenie dla siebie, drapiąc, łapiąc lub jedząc niebezpieczne przedmioty, takie jak chwiejące się wazony czy trujące rośliny domowe. Jeśli musisz zostawić młode koty bez nadzoru, dobrym pomysłem może być zabezpieczenie jednego pomieszczenia i wyposażenie go w kuwetę, jedzenie, zabawki i świeżą wodę.

Jeśli kotek musi być sam przez ponad 12 godzin, najlepiej znaleźć kogoś, kto będzie wpadał i sprawdzał, co u niego. Poproś tę osobę, aby sprawdzała jedzenie i podawała świeżą wodę. Jeśli Twój kot ma dostęp do wielu pomieszczeń, opiekunka powinna również przejść się po domu i upewnić się, że kociak nie utknął w żadnej małej przestrzeni lub nie zamknął się w pokoju czy szafie.

Chociaż starsze koty są mniej skłonne do psot, mogą mieć większe problemy z czynnikami środowiskowymi. Jeśli zostawiasz kota samego w gorące letnie dni, upewnij się, że ma on chłodne miejsce do drzemki i dostęp do kilku misek z wodą w różnych miejscach w domu podczas Twojej nieobecności. Ponieważ starsze koty są bardziej podatne na choroby, znajdź opiekunkę, która będzie mogła wpadać do nich przynajmniej raz dziennie i bawić się z nimi, jeśli nie będzie Cię zbyt długo.

Jak Twoje zmiany harmonogramu wpływają na Twojego kota

Ważne jest, aby zwracać uwagę na zachowanie kota podczas zmian w harmonogramie zajęć domowych. Na przykład, kiedy dzieci wracają do szkoły, niektóre koty mogą cieszyć się z dodatkowego czasu, podczas gdy inne mogą odczuwać lęk separacyjny. Rozważ dodanie nowych zabawek i drapaków, pozostawienie włączonego radia jako kojącego szumu w tle lub adoptowanie innego zwierzęcia, które dotrzyma kotu towarzystwa. Jeśli przyjmiesz do domu drugie zwierzę, przygotuj się na to, że przez pierwszy tydzień lub dwa będziesz w domu i będziesz nadzorować interakcje między zwierzętami, zanim zostawisz je same na dłuższy czas.

Na koniec, pamiętaj, że nawet najbardziej zaawansowane automatyczne karmniki i dozowniki wody nie zastąpią interakcji z człowiekiem. Twój kot potrzebuje uwagi i ćwiczeń, które otrzymuje spędzając czas z Tobą, więc znajdź godną zaufania opiekunkę, która zapewni mu codzienną zabawę i przytulanie, jeśli będziesz poza domem.

To normalne, że każdy rodzic zwierząt domowych jest nieco zaniepokojony pozostawieniem swojego kociego przyjaciela samego. Planując z wyprzedzeniem, możesz dać kotu swobodę w domu, a jednocześnie zapewnić mu bezpieczeństwo i szczęście, gdy jesteś poza domem.

Informacja o autorce

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger to posiadaczka zwierząt, która lubi dzielić swój dom z futrzakami, dwójką dzieci i mężem. Chrissie lubi spędzać czas z członkami swojej rodziny, kiedy nie uczy, nie pisze lub nie bloguje. Stara się pisać artykuły, które pomagają właścicielom zwierząt wieść bardziej kreatywne i znaczące życie ze swoimi futrzakami.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Pchły, robaki i pasożyty w sierści kota

  Pchły, robaki i pasożyty mogą się przytrafić tak naprawę każdemu kotu, nawet Twojemu. Poznaj objawy świadczące o nieproszonych gościach na ciele Twojego kota.
 • Jak pielęgnować i kąpać kota?

  154502253 Koty z natury same się myją. Czasem potrzebują pomocy opiekuna. Jak umyć kota i czy można go kąpać? Czym wyczesać kota? Jak często kąpać pupila? Przeczytaj artykuł!
 • Lekarz weterynarii

  Jak wybrać dobrego lekarza weterynarii dla Twojego kota, który zapewni pupilowi najlepszą możliwą opiekę? Czym się kierować? Lokalizacją, dostępnością czy ceną? Sprawdź!
 • Dlaczego i kiedy należy wykastrować kota

  Oprócz oczywistego uroku każdego kociaka, jest całe mnóstwo innych powodów, dla których warto zaadoptować kociego malucha. Koty są bardzo czystymi i porządnymi zwierzętami.

Powiązane produkty