Dlaczego mój kotek płacze (i jak pomóc mu przestać)

Opublikowany przez Christine O'Brien
Czas czytania:

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Gratulujemy Ci zostania kocim rodzicem! Teraz, gdy nowy kociak zadomowił się w Twoim domu, możesz zauważyć, że wydaje on odgłosy, które brzmią jak płacz. Płacz kociąt jest naprawdę smutny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego kocięta płaczą i jak pomóc płaczącemu kotu.

Dlaczego kocięta płaczą

Podobnie jak ludzkie dziecko, kociak komunikuje się z Tobą za pomocą dźwięków głosowych. Płaczący kotek mówi Ci, że czegoś potrzebuje... i to natychmiast. Twój kot będzie kontynuować to zachowanie przez całe życie, ponieważ jest to skuteczny sposób na zwrócenie Twojej uwagi.

Mały kotek w koszyku miauczy.

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowy kociak płacze, ponieważ pragnie jednego lub więcej z następujących elementów:

  • Żywność

  • Ciepło

  • Czułość

  • Zabawa

  • Komfort emocjonalny

Znudzony kotek to (potencjalnie) złośliwy kotek, więc znajdź mu zajęcie! Codzienna zabawa z kociakiem i urozmaicenie jego życia sprawią, że będzie on zadowolony psychicznie i fizycznie.

Jak uspokoić płaczącego kotka

Znajomość potrzeb rozwojowych i żywieniowych kociaka w pierwszych miesiącach życia pomoże Ci ustalić, dlaczego on płacze. Oto najczęstsze powody, dla których kocięta płaczą w różnym wieku, oraz sposoby, dzięki którym możesz je uspokoić.

Noworodek do 8 tygodnia życia

Nowonarodzone kocięta są głuche i ślepe. W pierwszych tygodniach życia normalne jest, że kocięta płaczą lub miauczą, aby poinformować matkę o tym, że są głodne lub zaniepokojone – tłumaczy organizacja Cats Protection. Kocięta zwykle pozostają z matkami do 8 tygodnia życia, aby mogły je wykarmić i zapewnić ciepło. Proces odstawiania od piersi rozpoczyna się zazwyczaj około 4 tygodnia i trwa 2-4 tygodnie. Podczas odstawiania kociak może płakać, bo jest głodny, a matki nie ma w pobliżu. Jeśli masz kociaka młodszego niż 8 tygodni i nie ma on matki, musisz wkroczyć, aby mu pomóc.

Jak pomóc: Jeśli musisz karmić kociaka butelką, PDSA radzi, aby podawać mu wyłącznie preparaty mlekozastępcze przeznaczone specjalnie dla kociąt. Inne mleko, takie jak mleko krowie, nie mają tak dobrze zbilansowanych składników odżywczych i mogą być szkodliwe dla Twojego kociaka. Kiedy ich nie karmisz, kocięta do 4 tygodnia życia powinny przebywać w transporterze lub innym bezpiecznym pojemniku z dużą ilością koców lub ręczników, aby było im ciepło. Innym rozwiązaniem jest dostarczenie im poduszki grzewczej przeznaczonej specjalnie dla kociąt.

Od 8 tygodni do 6 miesięcy

Młode zęby kociaka zaczną wyrastać w wieku około 3 tygodni, a ich miejsce zajmą dorosłe zęby około 3 miesiąca życia. Ząbkowanie może powodować pewien dyskomfort, mówi PDSA, ale większość kotów nie wydaje się być zaniepokojona ząbkowaniem. Większość kociąt łagodzi swój dyskomfort, gryząc różne przedmioty, ale mogą też płakać więcej niż zwykle. Jeśli płaczowi towarzyszą czerwone, spuchnięte dziąsła z wydzieliną lub kociak często trzyma łapki przy pysku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii – kociak może wymagać leczenia.

Jak pomóc: Daj kotu bezpieczne dla kota zabawki do gryzienia. Możesz użyć zimnej, wilgotnej ściereczki do delikatnego przetarcia dziąseł kociaka. Ma to dodatkową korzyść w postaci przyzwyczajenia kota do grzebania w jego pyszczku, co ułatwi późniejsze mycie zębów. Pamiętaj, aby doświadczenie to było przyjemne, ponieważ nie chcesz, aby kociak kojarzył ból lub dyskomfort z wkładaniem palców do pyszczka.

Twój kociak szybko uczy się, że to Ty jesteś dostawcą jedzenia i może zacząć płakać w okolicach pory posiłków, za każdym razem, gdy otwierasz szafkę, w której przechowywane jest jedzenie lub nawet gdy wchodzisz do pokoju, w którym przechowywane jest jedzenie. Niektórzy ludzie uwielbiają rozmawiać ze swoimi kotami i prowadzą z nimi długie rozmowy, podczas gdy inni wolą spokojniejsze kociaki.

Jak pomóc: Jeśli lubisz głośne koty, nie musisz wiele robić. Jeśli jednak wolisz ograniczyć wokalizację kociaka, możesz wykorzystać fakt, że koty bardzo łatwo uczą się nowych rzeczy, ucząc je przychodzenia, gdy potrząsasz pojemnikiem z jedzeniem, lub radosnego wchodzenia do transportera.

6 miesięcy do dorosłości

Gdy Twój nastoletni kociak zbliża się do dorosłości, jego ciało i mózg wciąż rosną i rozwijają się. Kiedy Twój kot osiąga dorosłe rozmiary, ważne jest, aby zrewidować jego kuwetę. Jeśli zauważysz, że Twój kociak płacze przed, w trakcie lub po skorzystaniu z kuwety, może to być wynikiem bolesnego oddawania moczu lub kału.  

Jak pomóc: Jeśli Twój kot lub kociak wykazuje oznaki niepokoju przy kuwecie, pierwszym krokiem jest zbadanie go przez lekarza weterynarii. Jednak stworzenie kotu bezpiecznego, czystego i wygodnego miejsca do korzystania z łazienki jest zalecane dla wszystkich kotów, nawet tych, które nie mają żadnych problemów. Zastanów się, czy kuweta jest wystarczająco duża dla Twojego kota i czy lubi on żwirek. Kuweta powinna być około 1,5x dłuższa od kota, aby łatwo było do niej wejść i wyjść. Pamiętaj o codziennym sprzątaniu i utrzymywaniu terenu w czystości.

Kiedy zadzwonić do lekarza weterynarii

Jeżeli płacz kociaka nie ustaje lub jeżeli zauważysz dodatkowe oznaki niepokoju, takie jak biegunka, wymioty, senność, zmniejszony apetyt lub nadmierne wypadania sierści, porozmawiaj z lekarzem weterynarii lub dyżurnym lekarzem weterynarii.

Miauczenie i wołanie Twojego kociaka będzie się zmieniało, gdy dorośnie on do dorosłości i stanie się bardziej żywiołowy. Utrzymuj linie komunikacyjne otwarte, słuchając, odpowiadając i okazując mu dużo miłości.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Dr Christine Brovelli-O'Brien jest pisarką, badaczką, edukatorką STEAM, profesjonalną członkinią Cat Writers' Association (CWA) i oddaną rodzicielką zwierząt. Znajdź i śledź ją oraz jej koty na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien


Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty