Znaczenie aktywności dla Twojego szczenięcia

$authorText
Czas czytania:

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Każdy, kto przebywał ze szczeniętami, wie, że są to małe futrzane kulki pełne energii. Pomiędzy pracą, rodziną i odpoczynkiem może być Ci trudno wygospodarować czas nie tylko na szkolenie swojego szczenięcia, ale także na zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu. Pamiętaj: aktywne szczenię to zdrowy szczenię. Zapewnienie aktywności Twoim podopiecznym jest ważnym elementem ich ogólnego zdrowia i relacji z Tobą.

Dlaczego ruch jest ważny

Ćwiczenia są niezbędne dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego Twojego psa, a jeśli wykonujecie je razem, pomagają Wam stworzyć silną więź, która będzie trwała przez całe życie. Tak jak regularne ćwiczenia są ważne dla Twojego zdrowia i szczęścia, tak samo jest z Twoim szczenięciem. Aktywność (jeśli jest wykonywana prawidłowo):

 • Zmniejsza ryzyko otyłości i związanych z nią zagrożeń dla zdrowia.
 • Poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
 • Wzmacnia mięśnie i zwiększa zwinność.
 • Wspomaga trening, gdy spacery odbywają się według regularnego harmonogramu.
 • Zwiększa zdolność szczenięcia do radzenia sobie z Twoją nieobecnością.
 • Redukuje problemy behawioralne poprzez stymulację fizyczną, intelektualną i społeczną.
 • Zmniejsza problemy trawienne i zaparcia.
 • Buduje pewność i zaufanie, zwłaszcza u nieśmiałych szczeniąt.
 • Zapewnia możliwość socjalizacji z ludźmi i innymi psami.

Zachowania destrukcyjne

Szczenięta są ruchliwe i ciekawskie, ponieważ poznają świat, w którym żyją, a zajęcia takie jak bieganie, zabawa i odkrywanie zapewniają im naturalne ujście. Bez tych możliwości energia Twojego szczenięcia może przejawiać się w problematycznych lub destrukcyjnych zachowaniach, takich jak:

 • Nadaktywność i niepokój w nocy.
 • Gryzienie, kopanie lub drapanie.
 • Przeszukanie kosza na śmieci.
 • Przewracanie mebli.
 • Skakanie na ludzi.
 • Zabawa na ostro i gryzienie.
 • Szczekanie i skomlenie w wyniku frustracji.

Ile ruchu potrzebuje szczeniak?

Ilość ćwiczeń, jakiej potrzebuje szczeniak, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, rasa i poziom sprawności fizycznej. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość ćwiczeń może być dla nich równie szkodliwa, jak ich niewystarczająca ilość. Chociaż szczenięta są często o wiele bardziej energiczne, wymagają krótszych okresów ćwiczeń niż dorosłe psy, po których następują długie drzemki. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny szczeniąt może doprowadzić do wyczerpania i uszkodzenia stawów, zwłaszcza u większych ras.

Według Blue Cross, dobrym punktem wyjścia jest przeznaczenie 5 min ćwiczeń, raz lub dwa razy dziennie, na każdy miesiąc życia. Na przykład, trzymiesięczne szczenięta powinny ćwiczyć 15 min dwa razy dziennie, w wieku czterech miesięcy – 20 min dwa razy dziennie itd.). Zawsze zwracaj uwagę na to, jak Twój szczeniak radzi sobie z taką ilością ćwiczeń i w razie potrzeby zmniejsz ich ilość.

Jak ćwiczyć szczeniaka

Nawet jeśli masz duży ogród, w którym szczeniak może się wybiegać, potrzebują one czegoś więcej, aby spalić nadmiar energii. Krótkie spacery i jogging to zdrowa aktywność zarówno dla Ciebie, jak i Twojego szczeniaka. Ustrukturyzowane zabawy, takie jak aportowanie, chowanie i szukanie czy przeciąganie liny, mogą również pomóc wzmocnić więź między Tobą a szczeniakiem, a także nauczyć go samokontroli. Kiedy szczeniak jest sam w domu, zapewnij mu zajęcie w postaci bezpiecznych zabawek do żucia i zabawek z jedzeniem, które spalają energię psychiczną.

Unikaj wymuszonych ćwiczeń, które mogą prowadzić do urazów i problemów zdrowotnych u Twojego szczeniaka. Wymuszone ćwiczenia mogą obejmować nadmierne bieganie, jazdę na rowerze lub łyżwach ze szczeniakiem na smyczy, bardzo długie zabawy w aportowanie lub gonienie oraz długie, szybkie spacery.

Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty