
Znaczenie aktywności dla Twojego szczenięcia
Każdy, kto przebywał ze szczeniętami, wie, że są to małe futrzane kulki pełne energii. Pomiędzy pracą, rodziną i odpoczynkiem może być Ci trudno wygospodarować czas nie tylko na szkolenie swojego szczenięcia, ale także na zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu. Pamiętaj: aktywne szczenię to zdrowy szczenię. Zapewnienie aktywności Twoim podopiecznym jest ważnym elementem ich ogólnego zdrowia i relacji z Tobą.
Dlaczego ruch jest ważny
Ćwiczenia są niezbędne dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego Twojego psa, a jeśli wykonujecie je razem, pomagają Wam stworzyć silną więź, która będzie trwała przez całe życie. Tak jak regularne ćwiczenia są ważne dla Twojego zdrowia i szczęścia, tak samo jest z Twoim szczenięciem. Aktywność (jeśli jest wykonywana prawidłowo):
- Zmniejsza ryzyko otyłości i związanych z nią zagrożeń dla zdrowia.
- Poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
- Wzmacnia mięśnie i zwiększa zwinność.
- Wspomaga trening, gdy spacery odbywają się według regularnego harmonogramu.
- Zwiększa zdolność szczenięcia do radzenia sobie z Twoją nieobecnością.
- Redukuje problemy behawioralne poprzez stymulację fizyczną, intelektualną i społeczną.
- Zmniejsza problemy trawienne i zaparcia.
- Buduje pewność i zaufanie, zwłaszcza u nieśmiałych szczeniąt.
- Zapewnia możliwość socjalizacji z ludźmi i innymi psami.
Zachowania destrukcyjne
Szczenięta są ruchliwe i ciekawskie, ponieważ poznają świat, w którym żyją, a zajęcia takie jak bieganie, zabawa i odkrywanie zapewniają im naturalne ujście. Bez tych możliwości energia Twojego szczenięcia może przejawiać się w problematycznych lub destrukcyjnych zachowaniach, takich jak:
- Nadaktywność i niepokój w nocy.
- Gryzienie, kopanie lub drapanie.
- Przeszukanie kosza na śmieci.
- Przewracanie mebli.
- Skakanie na ludzi.
- Zabawa na ostro i gryzienie.
- Szczekanie i skomlenie w wyniku frustracji.
Ile ruchu potrzebuje szczeniak?
Ilość ćwiczeń, jakiej potrzebuje szczeniak, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, rasa i poziom sprawności fizycznej. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość ćwiczeń może być dla nich równie szkodliwa, jak ich niewystarczająca ilość. Chociaż szczenięta są często o wiele bardziej energiczne, wymagają krótszych okresów ćwiczeń niż dorosłe psy, po których następują długie drzemki. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny szczeniąt może doprowadzić do wyczerpania i uszkodzenia stawów, zwłaszcza u większych ras.
Według Blue Cross, dobrym punktem wyjścia jest przeznaczenie 5 min ćwiczeń, raz lub dwa razy dziennie, na każdy miesiąc życia. Na przykład, trzymiesięczne szczenięta powinny ćwiczyć 15 min dwa razy dziennie, w wieku czterech miesięcy – 20 min dwa razy dziennie itd.). Zawsze zwracaj uwagę na to, jak Twój szczeniak radzi sobie z taką ilością ćwiczeń i w razie potrzeby zmniejsz ich ilość.
Jak ćwiczyć szczeniaka
Nawet jeśli masz duży ogród, w którym szczeniak może się wybiegać, potrzebują one czegoś więcej, aby spalić nadmiar energii. Krótkie spacery i jogging to zdrowa aktywność zarówno dla Ciebie, jak i Twojego szczeniaka. Ustrukturyzowane zabawy, takie jak aportowanie, chowanie i szukanie czy przeciąganie liny, mogą również pomóc wzmocnić więź między Tobą a szczeniakiem, a także nauczyć go samokontroli. Kiedy szczeniak jest sam w domu, zapewnij mu zajęcie w postaci bezpiecznych zabawek do żucia i zabawek z jedzeniem, które spalają energię psychiczną.
Unikaj wymuszonych ćwiczeń, które mogą prowadzić do urazów i problemów zdrowotnych u Twojego szczeniaka. Wymuszone ćwiczenia mogą obejmować nadmierne bieganie, jazdę na rowerze lub łyżwach ze szczeniakiem na smyczy, bardzo długie zabawy w aportowanie lub gonienie oraz długie, szybkie spacery.