Ćwiczenia i zabawy dla psów - jakie i dla jakich ras?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Podobnie jak ludzie, psy coraz częściej cierpią z powodu otyłości. Association for Pet Obesity Prevention (Stowarzyszenie na rzecz zapobiegania otyłości u zwierząt) szacuje, że 54 procent psów ma nadwagę. Psy, których masa ciała przekracza normę nawet o tylko kilka kilogramów, mogą być bardziej podatne na różne choroby, np. zapalenie stawów. Dlatego też aktywność fizyczna jest dla Twojego psa nie tylko rozrywką, ale to przede wszystkim niezbędny element utrzymywania dobrej kondycji fizycznej.

Aktywność fizyczna sprawia, że pies jest szczęśliwy! Psy, które regularnie mają możliwość wybiegania się i zmęczenia, są mniej skłonne do destrukcyjnych zachowań, takich jak zjadanie rzeczy, ciągłe szczekanie i gryzienie. Wspólne ćwiczenia zacieśniają również więź między psami i ich psimi rodzicami.

Teraz, gdy jesteś wystarczająco zmotywowany/a, by wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem zejść z kanapy, porozmawiajmy o odpowiednich rodzajach ćwiczeń dla Twojego psa.

Różne potrzeby w różnych etapach życia

Long-haired black dashchund running in a park with all four paws in the air.

Poziom aktywności fizycznej u szczenięcia w porównaniu do starszego psa będzie oczywiście inny. Szczenię to żywe złoto o nieskończonych pokładach energii, zawsze gotowe do zabawy w aportowanie, wyścigi w parku, czy w gonitwę z dziećmi wokół podwórka przez całe popołudnie. Tymczasem starszy pies może preferować spokojne spacery. Jednak nawet starszy pies potrzebuje ćwiczeń. Tak jak ludzie, psi seniorzy dzięki aktywności fizycznej utrzymują mobilność, zdrową wagę i zdrowie psychiczne. Zwracaj uwagę na to, jak ćwiczenia wpływają na Twojego starzejącego się psa. Jeżeli wydaje Ci się, że Twój pies cierpi na bólu czy zapalenie stawów, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jak zminimalizować jego dyskomfort podczas aktywności fizycznej. Jednym z ćwiczeń, które jest doskonałym treningiem przy jednoczesnym zminimalizowaniu bólu stawów, jest np. pływanie. Ponadto na długie spacery zabieraj ze sobą wodę i staraj przewidzieć punkty postojowe na wypadek, gdyby pies się zmęczył. Jeśli zauważysz ból lub zmęczenie, zatrzymajcie się i odpocznijcie.

Poznaj potrzeby i ograniczenia swojego psa

Zdrowy wysiłek fizyczny dla psów powinien być dostosowany także do ich rozmiarów i ras. Dr Marty Becker pokazuje, jak różne są potrzeby i możliwości poszczególnych psów. Rozważ te sugestie, gdy następnym razem zabierzesz swojego czteronożnego przyjaciela na aktywny spacer.

 • Psy z krótkimi kufami, jak pekińczyk czy buldog, nie tolerują intensywnej aktywności fizycznej i przegrzanie się może mieć dla nich nawet skutki śmiertelne. Spacery są dla nich najlepszym ćwiczeniem. Pływanie również nie jest czymś, co tego typu psy wyjątkowo lubią.
 • Psy z długim torsem i krótkimi nogami, jak corgis i jamniki, są podatne na urazy pleców. Oznacza to, że jeśli masz psa jednej z tych ras, nie powinniście bawić się w łapanie frisbee. Inne rasy także mogą być podatne na konkretne, często nieoczywiste urazy, więc przy wyborze aktywności należy wziąć pod uwagę cechy fizyczne psa.
 • Warto też zwracać uwagę na to, jaki rodzaj ćwiczeń sprawi mu największą radość. Retrievery są stworzone do aportowania i pływania, więc najprawdopodobniej godzinami będą chciały bawić się w jeziorze i przynosić rzucane im zabawki. Tymczasem charty sprawdzają się na szybkich, krótkich biegach. Uwielbiają ruch, ale po intensywnym treningu będą miały ochote na regeneracyjną drzemkę. Psy pasterskie też mają swoję rolę — zaganiają stado i stróżują — weź to zatem pod uwagę przy wymyślaniu dla nich zabaw i ćwiczeń.
 • Jaka jest sierść twojego psa? Pies o gęstej sierści, jak akita czy owczarek niemiecki, może się przegrzać latem szybciej, niż pies o krótkiej i delikatnej sierści. Jednak pies z tego typu sierścią, np. terier bostoński czy bokser, będzie miał zdecydowanie mniejszą tolerancję na zimno.

Nie wiesz, jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy? Prevention Magazine przygotował pomocny przewodnik na temat zróżnicowanych potrzeb w zakresie aktywności fizycznej psów.

Wybór jedzenia również jest ważny

Podobnie jak w przypadku ludzi, pożywienie psa ma wpływ na poziom jego energii. Karma Hill's® może pomóc w konkretnych problemach zdrowotnych negatywnie wpływających na aktywność fizyczną psa i poprawić jego formę. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jaka karma jest aktualnie najodpowiedniejsza dla Twojego psa.

Zadbaj również o to, że mimo upływu lat Twój pies utrzymuje zdrową wagę. Otyłość lub nadwaga mogą zaostrzyć problemy zdrowotne, a nawet skrócić życie psa. Jeżeli okaże się, że Twój pies powinien trochę schudnąć, rozważ wprowadzenie karmy o niższej kaloryczności, przeznaczoną do kontroli wagi.

Woda jest również niezbędna w każdej aktywności fizycznej. Upewnij się, że Twój pies pies wypił odpowiednią ilość wody przed rozpoczęciem ćwiczeń. Odwodnienie może prowadzić do znacznie szybszego przegrzania, prowadzącego do poważnych problemów zdrowotnych.

Zwiększaj wysiłek powoli

Jeśli rozpoczynasz nowy zestaw ćwiczeń z psem, pamiętaj, aby nie przesadzić. Tak jak w przypadku ludzi, psy również potrzebują czasu, aby poprawić kondycję. Zalecamy także konsultację z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem nowej aktywności fizycznej, by poznać jego porady dotyczące rozpoczynanych ćwiczeń oraz planu żywieniowego. Zwróć również uwagę na to, jak pies się czuje i zachowuje podczas ćwiczeń i po ich zakończeniu. Należy pamiętać na przykład o tym, że w letni dzień rozgrzany słońcem asfalt może poparzyć poduszki psich łap.

Korzyści z aktywności u psów pojawiają się natychmiast i przekładają się na długie lata w dobrej kondyncji. Twój czworonożny przyjaciel jest dla Ciebie ważny, a utrzymanie go w zdrowiu i dobrej formie oznacza długie i szczęśliwe życie. Więc chwytaj za smycz, weź wodę i woreczek na odchody i zacznijcie się ruszać!

Informacja o autorze

Long-haired black dashchund running in a park with all four paws in the air.

Kara Murphy

Kara Murphy jest niezależą pisarką w Erie w Pensylwanii. Ma psa rasy goldendoodle wabiącego się Maddie.

Powiązane artykuły

 • Zabawy ze szczenięciem

  Zabawa ze szczeniakiem jest zarówno przyjemnością, jak i dużym przeżyciem. Zapewnić swojemu małemu odkrywcy odpowiednie atrakcje i spędzaj z nim cudowny czas.
 • Zabawki dla małych i większych psów

  Psy uwielbiają się bawić, zarówno z właścicielem jak i ze sobą. Dowiedz się jakie zabawki dla Twojego psa będą najlepsze - do gryzienia, piszczące czy inne.
 • Znudzony pies - jak zmienić go w rozbawionego pupila?

  Twój pies często szczeka, skomli, gryzie, chodzi za Tobą lub łapie swój ogon? Mogą być to oznaki znudzenia. Zdefiniuj zachowanie psa i zapewnij mu rozrywkę.
 • Wyprawa na plażę: jak przygotować psa

  Jeśli chcesz wybrać się z psem na plażę, dobrze to zaplanuj. Dowiedz się, jakie niezbędne rzeczy warto ze sobą zabrać i jak zapewnić mu bezpieczeństwo.

Powiązane produkty