Pięć wskazówek pomocnych w szkoleniu szczeniaka

Opublikowany przez Erin Ollila
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Przyniesienie do domu nowego szczeniaka to ekscytujący czas dla Was obojga, ale uczenie nowego pupila, jakie zachowania są akceptowalne, może być bardzo pracochłonne!

Zanim zaczniesz, zastanów się, co chcesz, aby Twój pies wiedział. Szkolenie powinno polegać na nauczeniu szczeniaka umiejętności życiowych, których potrzebuje, aby stać się dobrym psim obywatelem. Podstawowe komendy, które ułatwią Wam życie to m.in. "siad," "dół," "łapa," "zostań," i "chodź." Możesz też chcieć kontrolować lub zmniejszyć szczekanie i skomlenie szczeniaka, ale pamiętaj, że jest to jeden ze sposobów komunikacji. Ważniejsze jest, aby zrozumieć i zadbać o potrzeby szczeniaka, aby nie czuł potrzeby uciekania się do szczekania lub skomlenia. Inne zachowania, których należy nauczyć szczenięta, to nauka korzystania z toalety, grzeczne chodzenie na smyczy, zachowanie spokoju i relaksu, nieproszenie o jedzenie i nieskakanie na blaty. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w podróży.

1. Zapisz się na zajęcia ze szczeniakami

Okres socjalizacji u szczeniąt trwa od 4 do 16 tygodni, więc kiedy dostajesz szczeniaka w wieku 8 tygodni, nie ma zbyt wiele czasu, aby wykorzystać ten ważny etap rozwoju. Rozważ zapisanie się na profesjonalne zajęcia dla szczeniaków, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Dzięki temu pies będzie mieć możliwość socjalizacji z innymi psami i ludźmi, co pomoże mu uniknąć problemów z agresją lub lękiem. RSPCA zaleca, aby najpierw poobserwować zajęcia i szukać pozytywnych oznak, takich jak spokojne otoczenie, mała liczebność klasy, szkolenie oparte na nagrodach i metody szkoleniowe dostosowane do każdego psa. Możesz również poprosić swojego lekarza weterynarii o polecenie zajęć w Twojej okolicy.

2. Dawaj przykład (z dużą ilością nagród)

Nowe szczeniaki są bardzo zmotywowane przez nagrody, takie jak smakołyki, zabawki i pieszczoty. Program szkolenia oparty na nagrodach to świetny sposób, aby pomóc szczeniakowi rozwinąć niezbędne umiejętności życiowe. Musisz jednak pamiętać, że zbyt duża ilość smakołyków może spowodować przyrost wagi. Pamiętaj, aby używać bardzo małych smakołyków i powoli zmniejszać ich częstotliwość, gdy szczeniak nauczy się komend słownych. Używaj wielu pochwał słownych, aby wzmacniać dobre zachowanie i Waszą więź.

3. Konsekwencja buduje nawyki

Kiedy masz nowego psa, ważne jest, aby rozpocząć szkolenie zaraz po jego przybyciu. To świetny sposób na poznanie się i wyrobienie sobie dobrych nawyków w nowej, wspólnej przestrzeni życiowej. Podczas szkolenia szczeniaka w toalecie najważniejsza jest konsekwencja. Psy są stworzeniami nawykowymi, więc im im większą zachowasz konsekwencję, tym łatwiej będzie im się uczyć. Dzięki konsekwencji, klarowności i życzliwości Twój szczeniak będzie cieszyć się nauką i budować zaufanie. 

4. Skonsultuj się z profesjonalistą

Jeśli nie czujesz się pewnie w samodzielnym szkoleniu szczeniaka, umów się ze specjalistą, który udzieli Ci cennych wskazówek. Upewnij się, że trener, który będzie uczyć Twojego nowego szczeniaka, ma godne zaufania referencje i filozofię szkolenia opartą na aktualnej wiedzy naukowej.

5. Baw się dobrze i miej cierpliwość dla Twojego szczeniaka

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas szkolenia czworonożnego przyjaciela, jest cierpliwość i pozytywne nastawienie. Twój szczeniak uczy się tak wielu nowych rzeczy o świecie, że może być mu trudno wszystko zapamiętać. PDSA zwraca uwagę na to, że upominanie lub stosowanie kar może być dezorientujące dla szczeniaka i może nawet wzmacniać negatywne zachowania, dlatego najlepiej w ogóle nie skupiać się na błędach. Zrozumienie, spokój i zachęta to znacznie lepszy sposób na nauczenie ich przestrzegania zasad. 

Szkolenie nowego psa może być wyzwaniem, ale przy odrobinie cierpliwości i pozytywnego nastawienia może to być wspaniały okres w życiu Was obojga!

Informacja o autorce

Erin Ollila Obrazek z biografii autorki

Erin Ollila

 

Erin Ollila wierzy w moc słów i w to, że przekaz może informować, a nawet zmieniać odbiorców. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się o niej więcej na stronie http://erinollila.com.

 

Recenzja: dr Aileen Pypers

 

 

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty