Zabawy ze szczenięciem

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zabawa szczeniaka

Zabawa ze szczeniakiem jest zarówno przyjemnością, jak i dużym przeżyciem. Stanowi ona równocześnie podstawę jego wczesnego szkolenia. Poprzez zabawę można bardzo szybko zbudować mocną, trwałą więź. Przynosi ona także korzyści zdrowotne. Ćwiczenia przez zabawę wspomagają rozwój mięśni, zdrowych kości oraz stawów, w czasie, kiedy szczeniak jest zbyt młody, by można było wyprowadzać go na spacery.

Byle stara zabawka to za mało

Jedną z pierwszysch zasad dotyczących zabawek dla Twojego szczeniaka jest to, że trzeba trzymać je oddzielnie od rzeczy należących do członków rodziny. Ponieważ ciężko pozbyć się zakorzenionych nawyków, nie możesz dopuścić do tego, aby pies miał dostęp na przykład do zabawek Twoich dzieci czy waszych butów.

Do odpowiednich i bezpiecznych należą zabawki ze sznurka („raggers”). Można ich używać do mnóstwa różnych zabaw, a poza tym Twój szczeniak może nimi potrząsać. Dostępne są też zabawki typu kong, czyli puste w środku stożki wykonane z praktycznie niezniszczalnej gumy. Ich urok polega na tym, że można je wypełnić przysmakami, co pozwala zająć czymś szczeniaka, gdy trzeba go zostawić na jakiś czas bez opieki.

Dla Twojego szczeniaka to czas zabawy, w której chodzi o kontrolę

Spójrzmy na chwilę w przyszłość. W zamierzeniach chciałbyś, aby Twój szczeniak wyrósł na posłusznego i wolnego od stresu psa. Dlatego właśnie uczenie go w trakcie zabaw pewnej kontroli własnego zachowania jest koniecznością. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości, kiedy niewątpliwie zajdzie konieczność panowania nad nim w emocjonujących lub stresujących sytuacjach. A kiedy masz kontrolę nad zabawą, masz też kontrolę nad swym szczeniakiem. Pamiętaj jednak, że jest on wciąż bardzo młody i pomagając mu w nauce powściągliwego zachowania, powinieneś być cierpliwy.

Niektóre ważne zabawy połączone z nauką

Ganianie się

Ponieważ tego rodzaju zabawy wyzwalają w Twoim szczeniaku naturalny instynkt gonienia, kontrola jest tu ważną kwestią. Na przykład będzie się musiał nauczyć powstrzymywania przed pogonią za rzuconą zabawką, zanim nie wydasz mu polecenia „przynieś”. Będzie też musiał przyzwyczaić się do polecenia powrotu, nawet jeśli pobiegł, by odzyskać swoją ulubioną zabawkę.

Zabawy w potrząsanie i przytrzymywanie

Do takich zabaw szczeniak często używa piszczących zabawek. Tu ukazuje się jego instynkt drapieżnika, dlatego zabawy te muszą być odpowiednio kontrolowane. Naucz go na przykład, aby przestał przytrzymywać zabawkę, puścił ją i wrócił do Ciebie na polecenie, nawet jeśli nie ma na to ochoty.

Zabawa w przeciąganie liny

Dzięki tego rodzaju grom, możesz nauczyć psa, aby przestawał ciągnąć zabawkę i puszczał ją na komendę “zostaw”, za co należy wynagradzać go smakołykiem. Powinieneś często zachęcać szczeniaka do takich krótkich zabaw, dopóki nie będzie puszczał zabawki natychmiast po Twojej komendzie.

Zabawa to dopiero początek

Kiedy już pomożesz swojemu szczeniakowi opanować podstawy kontroli, możesz zastanowić się nad następnym krokiem, takim jak na przykład zapisanie was do ośrodka szkolenia psów. Twój lekarz weterynarii chętnie udzieli Ci informacji na temat tego rodzaju placówek znajdujących się w waszej okolicy oraz szczegółowych książek i podręczników dotyczących szkolenia.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane