Jak wychować szczeniaka? Informacje o nauce czystości i wychowaniu

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Nowy szczeniak w domu jest źródłem radości i wrażeń, ale podobnie jak noworodek, nie ma dołączonej instrukcji obsługi. Dlatego właśnie zebraliśmy kilka podstawowych zasad, których znajomość pomoże Ci w pierwszych dniach i tygodniach.

 

Miłość i przywiązanie

Dla szczeniaka przenosiny z miotu do Twojego domu będą prawdopodobnie fascynującym przeżyciem, które może także okazać się trochę przytłaczające. Żeby się zadomowić będzie potrzebował dużo uwagi, wsparcia i troskliwej opieki. Będzie pragnął zainteresowania i na tym etapie musisz dać mu go tyle ile tylko możliwe. Chwal go cały czas i wołaj po imieniu. Pokazuj mu, że go kochasz, ale jednocześnie jeśli zachowa się niewłaściwie, skarć go stanowczym “NIE” (czytaj więcej o wcześnie treningu).Puppies playing

Dźwięki i zapachy

Niektóre szczenięta tęsknią za znajomymi zapachami i dźwiękami miotu, więc jeśli Twój pupil wygląda na niepewnego, pomóc może użycie specjalnego sprayu z feromonami o nazwie DAP (Dog AppeasingPheromone). Zapewni on szczeniakowi swojskie dobre samopoczucie. Jednak zawsze używaj tego środka oszczędnie i z umiarem, gdyż Twój pies musi przyzwyczaić się do swojego nowego otoczenia. Pomóc może także ustawienie w nocy blisko jego legowiska cicho grającego radia.

 

Pora snu

Podobnie jak niemowlęta, szczeniaki potrzebują snu. Ważne więc żeby zapewnić im ciepłe i ciche miejsce, w którym mogą odpoczywać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Życie rodzinne może być nieco przytłaczające dla małego szczeniaka i będzie on potrzebował odrobiny samotności. Umieść jego legowisko w miejscu, gdzie będzie mógł czuć się bezpiecznie. Wiele szczeniąt lubi spać w ograniczonej przestrzeni, dlatego dobrym rozwiązaniem może być specjalna budka. Można w niej umieścić miękkie posłanie, które zwijając się zapewni psu bezpieczne schronienie, gdy będzie on potrzebował spokoju i ciszy.

 

Pierwszy rok życia Twojego szczeniaka jest najważniejszy.

Tak samo jak początkowe żywienie.

Po przyniesieniu szczenięcia do domu najlepiej dalej podawać mu jedzenie, do którego jest przyzwyczajony. Nie wszystkie karmy dla szczeniąt są jednak takie same. Niektóre zawierają składniki o dużo wyższej jakości niż inne, więc być może zechcesz stopniowo przyzwyczajać swojego psa do karmy polecanej przez lekarza weterynarii. Powinno Ci to zająć od 5 do 7 dni. Twój lekarz będzie Ci przy tym służył radą, ale w zasadzie wszystko co musisz zrobić to dodawanie nowej karmy do stosowanej wcześniej w stopniowo wzrastających ilościach, aż do całkowitego zastąpienia starej karmy nową.

Karma dla szczeniąt występuje w formie suchej lub w puszkach i wybór w tym zakresie zależy przede wszystkim od upodobań Twoich i szczeniaka. Zadbaj jednak o wybór pożywienia, które da mu wszystko co potrzebne do optymalnego wzrostu i rozwoju. Wybieraj karmy oznaczone jako „kompletne”, czyli takie, których możesz używać bez konieczności stosowania suplementów czy dodatkowych pokarmów.

Podobnie jak ludzkie jedzenie, karmy dla zwierząt różnią się jakością. Czytaj uważnie informacje na opakowaniach, aby sprawdzić jakie korzyści mogą one przynieść twojemu szczeniakowi. Niektóre karmy zawierają substancje przeciwutleniające mające chronić układ odpornościowy. Zawsze należy upewniać się czy w pokarmie nie występuje nadmiar jakichś substancji. Na przykład: zbyt wiele soli może być szkodliwe dla nerek i pęcherza moczowego, a nadmiar wapnia może zaburzyć rozwój kości. W razie jakichkolwiek wątpliwości spytaj o radę lekarza weterynarii.

Niezależnie od wybranego jedzenia, potrzebne będą dwie dobre, niewywracalne miski: jedna na karmę, a druga na wodę. Dobrym sposobem zabezpieczenia podłogi jest użycie specjalnej podkładki.

 

Karma sucha czy wilgotna?

Karma sucha składa się z małych krokietów (ang. kibble). Można ją długo przechowywać i jest wygodna w podawaniu. Jest ona także ekonomiczna i można ją kupować w dużych opakowaniach. Jeśli korzystasz z karmy określonej jako „kompletna”, dostarczasz swojemu psu wszystkich niezbędnych składników i nie musisz uzupełniać jego diety innym pokarmem. Jeśli chcesz urozmaicić sposób żywienia, możesz stosować kompletną karmę wilgotną równocześnie z suchą. Zawsze należy podawać psu odpowiedną ilość jedzenia, tak by uniknąć przekarmienia.

Wilgotne karmy sprzedawane są w puszkach lub saszetkach. Kompletny, wysokiej jakości pokarm wilgotny może być również źródłem wszelkich niezbędnych Twojemu psu składników odżywczych. Jest on nieco bardziej kosztowny niż sucha karma, ale wielu właścicieli dla urozmaicenia podaje zwierzętom pokarm wilgotny jednocześnie z suchym.

 

Karmy dla szczeniąt Hill's

Karmy dla szczeniąt Hill's opracowywane są w taki sposób, by zapewnić Twemu psu odpowiednią równowagę składników odżywczych. Zawierają one właściwe proporcje witamin i minerałów, co pozwala szczeniętom prawidłowo się rozwijać. Zawartość naturalnych WKT sprzyja lepszemu rozwojowi mózgu i wzroku. Wspaniały smak oraz dostępność zarówno w formie suchej jak i wilgotnej sprawią, że Twój pupil pokocha każdy posiłek.

Artykuły powiązane

 • Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

  Odkryj porady, które pomogą Ci wybrać rasę psa najlepiej przystosowaną do życia z dziećmi i rodziną, uwzględniając wielkość zwierzęcia, jego żywiołowość, temperament oraz wiek.
 • Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

  Adopcja psa to wyzwanie, gdyż musisz przygotować wyprawkę dla psa. Dowiedz się o 10 rzeczach, które należy zrobić, aby adaptacja przebiegała płynnie i przyjemnie.
 • Dom tymczasowy dla psa

  Zastanawiasz się nad byciem domem tymczasowym dla szczenięcia lub dorosłego psa? Dowiedz się jak się do tego przygotować, jakie wiążą się z tym wyzwania.
 • Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

  Zanim zdecydujesz się na psa, zobacz, jakie cechy charakteru uwzględnić przy wyborze. Istnieją zarówno małe jak i duże rasy psów, które są przyjazne dla dzieci.

Produkty powiązane