Dlaczego adoptowane koty wracają do schronisk?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Każdego roku do brytyjskich schronisk trafia około 131 tys. kotów. Kiedy koty są adoptowane, zdarza się, że ich nowe domy nie stają się domami na zawsze i ludzie z powrotem oddają koty do schroniska.

Powody takiego stanu rzeczy są różne. Starszy adoptowany kot może nie być najlepszym wyborem dla domu z energicznymi małymi dziećmi. Osoba adoptująca kota po raz pierwszy może nie rozumieć, jak pomóc nowemu zwierzęciu przystosować się. Jeśli rozważasz adopcję kota, poświęć trochę czasu na poznanie najczęstszych przyczyn powrotu kota do schroniska. Pomoże Ci to stworzyć jak najlepszą sytuację dla Ciebie i Twojego potencjalnego nowego towarzysza.

Niewłaściwe oddawanie moczu

Niekorzystanie z kuwety jest głównym powodem oddawania kota do schroniska. Rozwiązanie tego zachowania zależy od przyczyny. Koty wykorzystują zapach moczu, aby uspokoić się i zaznaczyć swoje terytorium, wyjaśnia ASPCA, więc ma to sens, że stres związany z nowym domem wywołuje pewne zachowania związane z (nie)załatwianiem się w kuwecie. Niektóre koty adoptowane z życia na zewnątrz mogą nie rozumieć, czego od nich oczekujesz. Eliminacja służy również jako barometr kociego zdrowia. Kot doświadczający nagłej zmiany nawyków higienicznych może być chory i zdecydowanie wymaga kontroli weterynaryjnej.

Aby uniknąć oddania kota do schroniska, a zamiast tego wyrobić w nim dobre nawyki korzystania z kuwety, ogranicz dostęp nowego kota do jednego pomieszczenia przez pierwszy tydzień lub dłużej. Ułatw kotu znalezienie kuwety. Udostępnij duże skrzynki, z których kot będzie mógł z łatwością korzystać, nie zawieszając się i nie naruszając krawędzi. Niektóre koty chcą mieć jeden pojemnik na płyny, a drugi na ciała stałe, więc najlepiej sprawdzi się kilka skrzynek.

Większość kotów woli odkryte pojemniki, które nie zatrzymują zapachów i unikają śmierdzącego, brudnego pojemnika. Czyść je codziennie! Koty wolą też drobny, piaszczysty żwirek do kopania i mogą protestować, jeśli spróbujesz wprowadzić zmiany. Kotom, które wcześniej przebywały na zewnątrz, pomóż zrozumieć, czego się od nich oczekuje, posypując ziemię na wierzchu żwirku, aby ułatwić im przejście do zamkniętego trybu życia.

Nierozpoznawalna młoda kobieta trzymająca swojego pręgowanego kota, który wygląda poważnie. Właściciel przytulający zwierzę na białym tle.

Drapanie

Wszystkie koty, a zwłaszcza nowo adoptowany kot, potrzebują drapania. Koty drapią, aby spiłować pazury, zaznaczyć swoje terytorium, rozciągnąć ciało i odreagować stres. Nie jest niczym niezwykłym, że koty drapią meble, ściany i inne nieodpowiednie miejsca. Z tego powodu wielu rodziców oddaje kota do schroniska, aby ratować swoje rzeczy.

Przygotuj się na to normalne zachowanie. Koty sygnalizują swoim opiekunom, co wolą – od pionowych powierzchni tapicerki po poziome drewno lub dywan. Koty mają też preferowane miejsca do drapania. Chcą, aby ich graffiti było widoczne, więc umieść obiekt do zdrapywania w dobrze widocznym miejscu. Główne miejsca to okolice okna, korytarza, drzwi lub innych ważnych terytoriów kota, takich jak miska z jedzeniem. Nasączaj powierzchnie do drapania kocimiętką i zwabiaj swojego pupila do drapania za pomocą zabawek z piór.

Spraw, aby zabronione miejsca do drapania stały się nieatrakcyjne, przyklejając dwustronną taśmę klejącą do mebli i umieszczając w pobliżu dozwolone miejsce do drapania, dopóki kot nie nauczy się nowych zasad. Niewłaściwe drapanie zwykle ustępuje, jeśli zapewnisz lepsze, bardziej odpowiednie możliwości drapania. Możesz nawet stworzyć swój własny drapak dla adoptowanego kota.

Problemy zdrowotne

Nowi opiekunowie zwierząt często chcą adoptować zdrowe zwierzę. Chore lub ranne koty są nie tylko trudne w opiece, ale również rachunki za leczenie weterynaryjne są wydatkiem, na który wiele osób nie może sobie pozwolić.

Zanim udasz się do schroniska, poznaj finansowe obowiązki związane z nabyciem kota. Zapytaj, czy Twój nowy kot został wykastrowany, czy ma aktualne szczepienia i jakich innych problemów można spodziewać się, aby zapobiec nieoczekiwanym niespodziankom finansowym. Możesz też rozważyć ubezpieczenie zwierzęcia lub założenie konta oszczędnościowego na kilka miesięcy lub lat przed przyjęciem nowego pupila do rodziny. Dzięki temu nie będziesz rozważać oddania kota do schroniska z powodów finansowych.

Dogadywanie się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi

Wiele rodzin chce, aby adoptowany kot dobrze dogadywał się z dziećmi i innymi zwierzętami. Schroniska starają się obserwować, jaki temperament ma kot przed jego adopcją, ale stres i sztuczne środowisko schroniska sprawiają, że trudno jest dokładnie ocenić jego osobowość. Szukaj kotów, które w przeszłości mieszkały z innymi zwierzętami lub ludźmi. Ważne cechy osobowości, które należy wziąć pod uwagę, często zależą od tego, kto jest domownikiem – duże psy czy małe dzieci. Cierpliwość jest kluczem. Koty mogą potrzebować tygodni, aby przyzwyczaić się do nowych ludzi, miejsc i zwierząt.

Wiele kotów nie chce poznać nikogo nowego, dopóki nie poczuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu. Pozwól kotu odpocząć w jednym pomieszczeniu, z dala od dzieci i zwierząt, przez co najmniej tydzień. Dzięki temu kot będzie miał znajome, bezpieczne schronienie, a jednocześnie będzie mógł poznać inne zwierzęta, wąchając je i dotykając. Następnie daj nowemu kotu szansę na zapoznanie się z resztą domu, gdy inne zwierzęta i dzieci przebywają w innym miejscu. Gdy przedstawimy mu wszystkie najlepsze kryjówki i skrytki, kot chętniej pozna nowych członków rodziny.

Adoptowany kot chce kontrolować swoje interakcje. Obcy ludzie mogą go przestraszyć. Poproś dzieci, partnerów i gości, aby usiedli na podłodze i udawali, że ignorują kota. Niech nowe zwierzątko do nich podejdzie (albo nie). Unikaj dotykania kota, dopóki sam nie podejdzie i nie poprosi o pieszczoty, delikatnie trącając głową. Zapach rządzi życiem Twojego kota, a to ocieranie się policzkami o meble i Twoje kostki oznacza je jako bezpieczne. Nie wszystkie koty lubią siedzieć na kolanach, ale dzielą się bezpiecznymi zapachami, ocierając się o osoby, którym ufają. To wymaga czasu, ale to ocieranie się o Twoją nogę jest pewnym znakiem, że Twój nowy kot akceptuje Cię jako zaufanego przyjaciela.

Ograniczenia mieszkaniowe

Koty czasami z powrotem trafiają do schronisk z powodu zmian lub niezrozumienia ograniczeń dotyczących zwierząt w mieszkaniach. Jeśli wynajmujesz lub przenosisz się do nowej nieruchomości, upewnij się u swojego właściciela co do posiadania kota. Jeśli znasz zasady postępowania ze zwierzętami, łatwiej będzie Ci zdecydować, czy jest to odpowiedni dom dla Ciebie i Twojego kota. W ten sposób unikniesz bólu serca związanego z oddaniem kota do schroniska z powodu niezrozumienia zasad.

Istnieją inne powody, dla których ludzie oddają koty do schronisk, ale te są najczęstsze. Trochę poszukiwań i cierpliwości może pomóc podczas tworzenia wygodnego domu dla nowego kota. Jeśli Twój kot ma trudności z przystosowaniem się, nie spiesz się od razu z powrotem do schroniska. Cierpliwość i czas poświęcony na przystosowanie kota do nowych warunków to długa droga. Będąc szczęśliwym i odczuwając wygodę, może się okazać, że Twój nowy kotek jest na dobrej drodze do bycia idealnym towarzyszem.

Informacja o autorce

Amy Shojai

Amy Shojai

Amy Shojai, CABC jest certyfikowanym konsultantem ds. zachowania zwierząt i znanym w całym kraju autorytetem w dziedzinie opieki nad zwierzętami i ich zachowania. Rozpoczęła swoją karierę jako technik weterynaryjny i jest nagradzaną autorką ponad 35 książek o zwierzętach domowych.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

  • Jak nauczyć kocię korzystania z kuwety

    Dowiedz się, jak nauczyć kocię korzystania z kuwety dzięki naszemu przewodnikowi z łatwymi do wykorzystania wskazówkami. Aby uzyskać porady dotyczące zdrowia i szkolenia zwierząt, odwiedź stronę Hill's Pet Polska.
  • Adopcja dorosłego kota

    Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.
  • Świadomy wybór młodego kota z miotu

    Jeśli wybierasz kociaka z miotu, kilka prostych wskazówek pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Czym jest socjalizacja kota? Czy wybrać najmniejszego kota z miotu?
  • Pchły, robaki i pasożyty w sierści kota

    Pchły, robaki i pasożyty mogą się przytrafić tak naprawę każdemu kotu, nawet Twojemu. Poznaj objawy świadczące o nieproszonych gościach na ciele Twojego kota.

Powiązane produkty