Adopcja kota ze schroniska - co trzeba wiedzieć?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Jeżeli pragniesz zaadoptować kota, zamiast kupić go w sklepie zoologicznym czy od hodowcy, możesz wziąć pod uwagę przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska. Po pierwsze, jest to tańsze. Opłata za adopcję zazwyczaj pokrywa koszty badania lekarskiego, szczepień i kastracji czy sterylizacji, które są najczęściej wykonywane przed oddaniem kota do adopcji. Wiele schronisk przed adopcją ocenia także cechy kota, jak choćby jego temperament, i może pomóc Ci wybrać zwierzę pasujące do Twojego domu, osobowości i stylu życia. Oferta schroniskowa obejmuje różnież bardzo szeroki wachlarz kocich typów: od młodych po stare, od długowłosych po krótkowłose, o różnym umaszczeniu i temperamentach. Więszkość schronisk proponuje również rozmaite koty czystorasowe. Jednak przy tak bogatym wyborze wizyta w schronisku może być dość przytłaczającym doświadczeniem. Poniżej znajdziesz parę wskazówek, które pomogą zawęzić selekcję i wybrać odpowiedniego dla Ciebie kotka.
Weź pod uwagę Twój styl życia
Nim ruszysz na poszukiwanie kota do adopcji, dobrze jest zawczasu określić jakie cechy powinno posiadać nowo przygarnięte zwierzę. W tym celu bardzo istotne jest wzięcie pod uwagę stylu życia, jaki prowadzisz oraz Twojej osobowości. Czy pracujesz na pełen etat, dużo podróżujesz albo często bywasz na wieczornych spotkaniach towarzyskich? Jeżeli tak, to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kot niezależny i nie wymagający zbyt wiele uwagi. Uwielbiająca pieszczoty i towarzystwo kicia może czuć się opuszczona, jeżeli jej ludzki przyjaciel jest często nieobecny.
Bardzo uczuciowy lub wyjątkowo dynamiczny kot to doskonały towarzysz dla domatora. Jeśli masz mnóstwo wolnego czasu i dużo cierpliwości, prawdopodobnie dogadasz się z hałaśliwym kociakiem śmigającym po domu, rozrzucającym zabawki i znienacka atakującym Twoje palce. A jeżeli szukasz kociego przyjaciela, który podzieli z Tobą kanapę pod koniec długiego dnia, rozważ adopcję cichego i kochającego kotka.
Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę skład Twojej rodziny. Jeśli masz na przykład małe dzieci lub inne zwierzęta domowe, lepiej poszukaj bezproblemowego, przyjaznego kota, przyzwyczajonego do obcowania zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzakami. Warto też może rozejrzeć się za starszym kotem, chyba że możesz zagwarantować ciągły nadzór nad małym czworonogiem. Kociaki, choć słodkie i urocze, są również delikatne i podatne na obrażenia, których źródłem mogą być niezdarne dziecięce rączki lub mniej cierpliwe starsze zwierzęta.
Na jakie kocie cechy zwrócić uwagę
Przed samą adopcją kota trzeba podjąć wiele istotnych decyzji. Oto główne elementy, które należy wziąć pod uwagę:
- Kociak czy dorosły kot. Kocięta są wyjątkowo urzekające, dlatego bardzo łatwo jest dać się oczarować takiemu rozkosznemu maluchowi. Pamiętaj jednak, że małe kocięta przepełnia energia i wymagają mnóstwo czasu oraz cierpliwości. Temperament kocięcia może być również trudny do przewidzenia, gdyż zmienia się, gdy zwierzę dorasta. Jeżeli więc wolisz kota z określonymi cechami charakteru, lepiej wybierz osobnika dojrzałego. Starsze koty ze schroniska są zazwyczaj spokojniejsze, w większości przypadków nauczone załatwiać swoje potrzeby do kuwety, przyzwyczajone do funkcjonowania w grupie i bycia członkiem gospodarstwa domowego. Nie zapominaj również o tym, że kocięta dorastają znacznie szybciej, niż małe dzieci. Większość kotów dojrzewa i wchodzi w dorosłość w ciągu pierwszego roku życia.
- Temperament i osobowość. Wolisz kota, który będzie towarzyski i otwarty, czy też takiego, który będzie trzymał się z boku? Czy będzie musiał obcować z dziećmi lub innymi zwierzętami, czy też będzie jedynym kotem w domu? Czy ma być pełen energii i skłonny do zabawy, czy raczej spokojny i zrelaksowany? Rozgadany czy cichy? Te cechy mają o wiele większy wpływ na to, jak potoczy się relacja z Twoim nowym kociakiem, niż jego aspekty powierzchowne, jak choćby umaszczenie, dlatego ważne jest, aby określić swoje preferencje jeszcze przed wizytą w schronisku. Na szczęście schroniska pozwalają, a wręcz zachęcają do interakcji z kotami przed adopcją, proponując spotkanie w specjalnym, przeznaczonym dla kotów pokoju. Dzięki temu masz możliwość bardziej precyzyjnego określenia temperamentu zwierzęcia. Jeśli jest nastawiony przyjaźnie i chętnie bawi się zabawkami, to prawdopodobnie masz do czynienia z kotem otwartym i towarzyskim. Natomiast jeżeli chowa się w kącie, będzie zapewne potrzebować więcej czasu, aby się do Ciebie przyzwyczaić. Jeżeli kot łasi się, mruczy i pozwala, aby go głaskać, masz do czynienia z prawdziwym pieszczochem.
- Długowłosy czy krótkowłosy. Koty długowłose są piękne, ale wymagają częstego czesania i pielęgnacji. Jeżeli nie masz czasu, aby regularnie czesać i rozplątywać futerko Twojego kociaka, prawdopodobnie najlepiej, jeśli pozostaniesz przy odmianie krótkowłosej. Inną sprawą jest to, że powstające w ich żołądku na skutek połykania sierści podczas pielęgnacji kule włosowe występują dużo częściej i są większych rozmiarów. Dobrze jest być na to przygotowanym!
- Kolor futerka. Bez względu na długość ich włosa, koty tracą sierść. Jeżeli masz nieskazitelnie biały lub jasnokolorowy salon i pragniesz aby taki pozostał, prawdopodobnie nie ucieszy Cię kot o ciemnym umaszczeniu. Tak samo, jeśli w Twojej garderobie przeważa czerń i granat, to lepiej zapomnij o kocie białym lub jasnokolorowym.
- Rasa. Koty czystorasowe, jak na przykład kot syjamski, mają dość przewidywalne, przypisane do ich rasy charaktery. Przykładowo, można być pewnym, że Syjam będzie głośny i wokalny, podczas gdy Maine Cool przyjazny i uczuciowy. Dlatego przed wizytą w schronisku dobrze jest poznać istniejące rasy i ich cechy charakteru.
Pamiętaj, że większość kotów należy do wspólnej kategorii kotów domowych, której przedstawiciele to wyłącznie rasy mieszane. Obejmuje koty o charakterystycznym wzorze umaszczenia, jak pręgowany tabby, pingwinek, kot trójkolorowy czy tzw. żółwiowy, jak również koty krótko i długowłose. Kocie temperamenty mogą bardzo się między sobą różnić. Nawet dwa koty o identycznym wyglądzie mogą mieć diametralnie odmienne osobowości. Według VCA Animal Hospitalsjedną z zalet ich zróżnicowanej puli genetycznej jest to, że koty ras mieszanych są mniej podatne na uwarunkowane genetycznie choroby charakterystyczne dla ras czystych. - Koty o specjalnych potrzebach. Do kotów o specjalnych potrzebach należą osobniki starsze z dolegliwościami typowymi dla seniorów, koty ślepe, głuche czy niepełnosprawne, jak również cierpiące na przewlekłe schorzenia. Nawet jeśli serce podpowiada Ci przygarnięcie takiego kotka, pamiętaj, że zwierzę o specjalnych potrzebach wymagać będzie więcej czasu i uwagi, a także regularnej opieki weterynaryjnej i leków, co z kolei może być kosztowne. Zanim podejmiesz się tak dużego wyzwania, zastanów się czy na pewno mieć będziesz czas oraz niezbędne środki finansowe, aby zaspokoić jego potrzeby.
Wybór kota
W wielu schroniskach pracują doradcy adopcyjni, którzy mogą pomóc Ci w dobraniu odpowiedniego kota. Jeżeli doradcy nie są dostępni, możesz porozmawiać z pracownikami schroniska i wolontariuszami, którzy spędzili czas z każdym ze zwierząt i znają ich charaktery. Jeśli podczas pierwszego spotkania w schronisku jest się zdanemu wyłącznie na siebie, trudno jest właściwie ocenić prawdziwą osobowość kota. Cała sytuacja może być dla niego stresująca i skutkować modyfikacją zachowania.
Jak podkreśla portal Vetstreet, jeśli posiadasz dzieci lub inne zwierzęta, rozejrzyj się za otwartym, przyjaznym kotem, który podbiega do Ciebie na przywitanie i mruczy z zadowoleniem ocierając pyszczek o wyciągniętą do niego dłoń. Koty, które najwyraźniej dobrze przystosowały się do warunków panujących w schronisku i bez problemu dogadują się z innymi kotami, prawdopodobnie równie dobrze przystosowują się do pozostałych zwierząt w Twoim domu. Natomiast jeśli żyjesz w spokojnym i cichym domu, może on być dobrym miejscem dla nieśmiałego, powściągliwego kota, który znajdzie w nim odpowiednie warunki, aby z czasem się zrelaksować i bardziej otworzyć.
Przygarnięcie kota ze schroniska jest doświadczeniem przynoszącym dużo satysfakcji. Nie tylko daje przyjemność płynącą z opieki nad nowym towarzyszem, ale również radość ze świadomości uratowania kota. A Twoja adopcja pozwala schronisku przyjąć kolejnego zwierzaka w potrzebie. Powyższe wskazówki pomogą Ci dokonać wyboru, dzięki któremu wszyscy będą zadowoleni, zarówno Ty, jak i Twoja kicia.
Informacja o autorze
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus jest zwierzęcą opiekunką i piszącą o zwierzętach blogerką; ten artykuł powstawał pod czujnym okiem dwóch, domagających się nieustannych pieszczot kociaków. Nawet podczas stukania w klawiaturę.