Jaka rasa kota do Ciebie pasuje? Adopcja kota, a jego osobowość.

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Rozmyślasz nad adopcją kota? Koty są raczej nieprzewidywalne, co oznacza, że wybranie tego, który najbardziej będzie pasował do Twojego domu i stylu życia może okazać się nie lada wyzwaniem. Pomimo tego, że nawet u kotów czystorasowych temperament jest dużo trudniejszy do przewidzenia niż u rasowych psów, to jednak warto wiedzieć, jakie cechy charakteryzują daną rasę wybierając kota do domu. Poniższe wskazówki pozwolą Ci zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek i pomogą znaleźć czworonoga o odpowiednim charakterze.

Kocię czy dorosły kot?

Beige kitten plays on a computer keyboardSpójrzmy prawdzie w oczy – nie ma nic słodszego niż maleńki kociak i trudno jest oprzeć się pokusie posiadania jednego z nich we własnym domu. Ulegnięcie lub oparcie się tej pokusie zależy od Twojego poziomu cierpliwości i tolerancji. Choć kociaki mogą być źródłem wielu radości, są one również niezwykle wymagające, gdyż odkrywają otoczający je świat i kształtują swoją osobowość. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo cierpliwości, aby przez pierwsze miesiące, a nawet pierwszych kilka lat, znosić hałasy i kocie psoty, lepiej pomyśl o adopcji osobnika dorosłego. Dorosłe koty są zazwyczaj spokojniejsze i wszędzie ich pod dostatkiem. Około drugiego roku życia osobowość kota jest w pełni ukształtowana i łatwiej jest wtedy mieć pewność co do charakteru zwierzaka, którego bierzesz do domu.

Rodzinne otoczenie

Kiedy zastanawiamy się na typem kota, za którym się rozglądamy, ważną rzeczą jest przyjrzenie się składowi naszej rodziny. Jeżeli masz na przykład małe dzieci, kociak prawdopodobnie nie będzie najtrafniejszym wyborem. Chyba że masz tony cierpliwości i wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić nieustanną kontrolę sprawdzając, czy delikatny czworonóg nie jest tarmoszony przez pełne entuzjazmu małe rączki. Jednocześnie niektóre dorosłe koty mogą odczuwać awersję do małych dzieci. Istotne jest, aby poszukać zwierzęcia, które dogadywać się będzie z Twoimi dziećmi i nie będzie zazdrosne o uwagę, jaką im poświęcasz. Jeżeli masz małe dzieci, dobrym pomysłem może być zabranie ich ze sobą do schroniska i pozwolenie, aby pobawiły się z kotem lub kociakiem, żeby zobaczyć jak wyglądają ich interakcje. To pozwoli Ci przekonać się czy dany kot jest odpowiedni dla Twoich dzieci.

Obecność innych domowych zwierząt powinna również stanowić czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Niektóre koty wolą być jedynym zwierzęciem w domu, podczas gdy inne doskonale współżyją z innymi zwierzęcymi domownikami. Ważne jest również, aby wiedzieć jak mogą na niego zareagować Twoje dotychczasowe zwierzęta. Amerykańska organizacja pozarządowa The Humane Society of the United States ostrzega, że jeżeli posiadasz dużego psa z silnym instynktem myśliwskim, przyniesienie do domu nowego kota może być złym pomysłem. Z kolei jeżeli masz już kota, może się on ucieszyć z nowego kociego towarzystwa, ale równie dobrze może poczuć się urażony i źle zareagować, wszczynając bójki, chowając się lub sikając poza kuwetą. No i oczywiście małe zwierzęta, jak ptaki, gryzonie czy gady będą musiały mieć zapewnioną ochronę w sytuacji pojawienia się w domu potencjalnego nowego drapieżnika.

Styl życia i warunki mieszkalne

Zastanów się długo i poważnie nad Twoim stylem życia i typem kota, który będzie najlepiej do niego pasował. Jeżeli rzadko bywasz w domu, wybierz kota bardziej niezależnego, któremu nie będą przeszkadzały dłuższe okresy samotności. Z kolei jeśli jesteś typem domatora, uwielbiający pieszczoty kociak, który wszędzie będzie za Tobą chodził, na pewno przypadnie Ci do gustu. A może masz ochotę na kota wokalnego, który nieustannie informował Cię będzie o tym, jak się czuje? Czy często przyjmujesz u siebie gości? Jeśli tak, to kot o towarzyskim usposobieniu prawdopodobnie lepiej odnajdzie się w Twoim domu, niż nieśmiała kicia, która boi się obcych.

Warunki, w jakich mieszkasz, również powinny mieć znaczenie. Niektóre koty świetnie przystosowują się do niewielkich pomieszczeń i do bycia zwierzętami wyłącznie domowymi, podczas gdy inne wolą mieć do dyspozycji duże domy z mnóstwem przestrzeni, w których mogą zapokoić swoją ciekawość i spalić nadwyżki energii.

Krótkowłose czy długowłose

Choć koty długowłose, takie jak kot himalajski czy Maine Coon, są wyjątkowo piękne i przyjemnie się je głaszcze, ich sierść wymaga częstej pielęgnacji. Jeżeli nie masz czasu na codzienne szczotkowanie, ani budżetu na okazyjną wycieczkę do fryzjera, prawdopodobnie lepiej zrobisz wybierając kota krótkowłosego. Ale nim zrezygnujesz z rasy długowłosej, weź pod uwagę fakt, że codzienne szczotkowanie może być przyjemną czynnością zacieśniającą więź pomiędzy Tobą, a Twoim kociakiem.

Osobowość kota w zależności od rasy

Red Abyssinian kitten is playing with feather in a pink bag.Kiedy już ustalisz jaki rodzaj kociej osobowości Cię interesuje, możesz rozejrzeć się wśród kocich ras. Bardzo dużo informacji o kocich rasach znajdziesz w internecie , jak również w miejscowym schronisku dla zwierząt. Pamiętaj, że istnieje zdecydowanie mniej czystych ras u kotów niż u psów, oraz że różnice charakteru pomiędzy poszczególnymi rasami są mniej wyraźne. Niemniej jednak rasy kotów posiadają kilka cech, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji. Na przykład kot bengalski i pozostałe egzotyczne rasy, takie jak kot abisyński, znane są z wysokiego poziomu energii i dużej aktywności, podczas gdy Persy są zazwyczaj spokojniejsze i bardziej zrelaksowane. Amerykański kot krótkowłosy rzadko miauczy, natomiast kot syjamski ma reputację kota nad wyraz wokalnego.

Po dokonaniu pierwszej, wstępnej selekcji, warto jest porozmawiać z osobami, które mają doświadczenie z interesującymi Cię rasami. Jeżeli nie znasz nikogo takiego osobiście, możesz poszukać na forum poświęconych tematowi kocich ras czy na specjalnych grupach w mediach społecznościowych. Dobrym pomysłem jest również omówienie rasy z lekarzem weterynarii, który może doradzić w kwestii wszelkich genetycznych predyspozycji do problemów zdrowotnych wynikających czasem z intensywnego rozmnażania.

Hodowca czy schronisko

Wiele czystej rasy kotów, w tym kociaków, można znaleźć w schroniskach, jeżeli bardzo Ci na rasie zależy. Sprawdź zatem w Twoim miejscowym schronisku jakie aktualnie znajdują się tam koty. Jeżeli natomiast zamierzasz zdobyć nowego kociaka u hodowcy, zachowaj ostrożność w poszukiwaniu potencjalnego sprzedawcy i zwróć się do tych hodowców, którzy cieszą się dobrą reputacją. Twój lekarz weterynarii również może wskazać Ci dobrego hodowcę.

Czysta rasa czy mieszaniec

Twoje miejscowe schroniska dla zwierząt na pewno mają mnóstwo kotów mieszanych gotowych do adopcji. Kategoria kotów mieszanych, znanych również jako koty domowe czy "dachowce", obejmuje wiele odmian, które ludzie mają zwyczaj uważać za osobne kocie rasy, jak czarno-białe koty pingwinki, szylkret lub calico czy pręgowane koty tabby. W rzeczywistości są one klasyfikowane na podstawie wzorów na futerku, a nie według ich pochodzenia. Jeżeli nie zależy Ci szczególnie na konkretnej rasie, kot mieszany może okazać się tym, którego szukasz: o odpowiedniej osobowości i temperamencie. Podczas gdy zachowania zwierząt czystorasowych mogą być trudne do przewidzenia, możesz bez problemu dowiedzieć się czego oczekiwać od kota mieszanego po prostu rozmawiając z pracownikami schroniska, którzy spędzili z nim sporo czasu i dobrze go znają. Doradca adopcyjny powinien pomóc Ci w wyborze kota, który posiada interesujące Cię cechy charakteru. Większość schronisk powinna również zgodzić się na Twoje odwiedziny w ośrodku i zapoznanie Cię z interesującym Ciebie kotem, zanim zdecydujesz się na adopcję. Dodatkową zaletą kotów rasy mieszanej jest ich większa, niż u ras czystych, odporność, którą zawdzięczają zróżnicowanej puli genetycznej.

Oczywiście zastosowanie się do powyższych wskazówek nie oznacza całkowitego wyeliminowania niespodzianek. W końcu koty znane są z trzymania nas w ciągłej niepewności, co zresztą stanowi część ich uroku. Ale jeśli rozpoczniesz proces adopcji z całym zasobem wiedzy dotyczącej tego, na co u kota zwrócić uwagę, masz dużo większe szanse, że skończysz w towarzystwie szczęśliwego kota, w szczęśliwym domu.

Informacja o autorze

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus jest zwierzęcą opiekunką i piszącą o zwierzętach blogerką; ten artykuł powstawał pod czujnym okiem dwóch, domagających się nieustannych pieszczot kociaków. Nawet podczas stukania w klawiaturę.

 

Powiązane artykuły

  • Adopcja kota ze schroniska - co trzeba wiedzieć?

    Myślisz nad adopcją kota? Dowiedz się w jaki sposób niektóre cechy: wiek, długość sierści, rasa mogą pomóc Ci w wybraniu odpowiedniego dla Ciebie zwierzęcia.
  • Pięć najbardziej przyjaznych ras kotów

    Jeśli szukasz przyjaznego kota do swojego domu, poznaj sześć najmilszych i najbardziej czułych kocich ras.
  • Jak nauczyć kocię korzystania z kuwety

    Dowiedz się, jak nauczyć kocię korzystania z kuwety dzięki naszemu przewodnikowi z łatwymi do wykorzystania wskazówkami. Aby uzyskać porady dotyczące zdrowia i szkolenia zwierząt, odwiedź stronę Hill's Pet Polska.
  • Adopcja dorosłego kota

    Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.

Powiązane produkty